Ulet çmimi i grurit, pas marrëveshjes së arritur në Turqi për eksport

Pas arritjes së marrëveshjes së arritur në Turqi mes Moskës dhe Kievit për t’i hapur rrugë eksporteve të sigurta në botë janë ulur çmimet. Çmimi i grurit ka arritur në nivelin e para luftës

FotoIlustrim

Ulet çmimi i grurit në nivelet e muajit shkurt, kohë kur lufta Rusi-Ukrainë nuk kishte nisur. Pas marrëveshjes së arritur në Turqi mes Moskës dhe Kievit për t’i hapur rrugë eksporteve të sigurta në botë janë ulur çmimet. Në uljen e çmimeve përfshihet dhe çmimi i grurit, këtij të fundit çmimi i është ulur në nivelet e muajit shkurt.

Rusia dhe Ukraina kanë vendosur të kenë veçmas marrëveshje me Turqinë, për të hapur në këtë mënyrë rrugët e sigurta në Odesa dhe dy porte të tjera që kontrollohen nga Ukraina.

Ulja e çmimit të grurit, i cili është dyfishuar në mars ka pritshmëri që të ndikojë në uljen e çmimeve të produkteve të tjera ushqimore.

Rusia dhe Ukraina së bashku prodhojnë rreth një të tretën e grurit që eksportohet rreth 60 milionë, nga 200 milionë tonë dhe zhbllokimi i rrugës tregtare në zonat e luftës është i rëndësishëm për tregun botëror.

 

Ukraina dhe Rusia nënshkruajnë marrëveshje për të rifilluar eksportet e drithërave

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika