UNESCO do të ndihmojë Marokun të vlerësojë dëmin kulturor pas tërmetit

Agjencia kulturore e OKB-së – UNESCO, ka thënë se do të ndihmojë Marokun të vlerësojë dëmin në vendet e trashëgimisë

Foto: AFP

Agjencia kulturore e OKB-së – UNESCO ka thënë se do të ndihmojë Marokun të vlerësojë dëmin kulturor në vendet e trashëgimisë dhe të hartojë një strategji riparimi.

Qyteti i vjetër i Marrakeshit, i cili u prek rëndë nga tërmeti i së premtes – është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Kreu rajonal i UNESCO-s, Erik Falt, ka thënë se ishte i nevojshëm një plan për rindërtimin e aseteve kulturore të dëmtuara.

Marrakesh është porta kryesore për turizmin në Marok, raporton BBC, përcjell Dukagjini.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika