Universiteti i Prishtinës do ta shpallë konkursin për studentë të rinj me 12 korrik

UP-ja, ka vendosur që me 12 korrik të vitit 2022, ta hapë konkursin për pranimin e studentëve të rinj

Universiteti "Hasan Prishtina"

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, do të shpallë konkursin për pranim të studentëve të rinj me datën 12 korrik të vitit 2022.

Studentët duhet të paraqesin dëshmi të kryerjes së shkollës së mesme dhe kalimit me sukses të testit të maturës.

Në shumicën e Fakulteteve, kandidatët potencialë duhet t’u nënshtrohen testeve me shkrim, dhe në rast se marrin pikët e nevojshme do të pranohen si studentë të rinj në ato Fakultete.

Ndërkaq, sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), numri i përgjithshëm i studentëve në universitetet publike për vitin 2020/2021, ishte 54 mijë e 753, apo në përqindje, 57.4% nga numri total i studentëve në universitete publike dhe kolegje private.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika