Vela: Regjimi i Vuçiqit me ekstremistët e krahut të djathtë synon ta destabilizojë rajonin

Blerim Vela, Shef i Kabinetit të Presidentes, ka thënë se pasi ekstremistët e krahut të djathtë në Serbi mbështesin grupin “Wagner”, edhe marrëveshja e presidentit serb me ekstremistët e krahut të djathtë synon ta destabilizojë rajonin

Blerim Vela, Shef i Kabinetit të Presidentes

Shefi i stafit në Kabinetin e Presidencës së Kosovës, Blerim Vela, ka deklaruar se pohimi për mbështetje për grupin ushtarakë “Wagner” nga ekstremistët e krahut të djathtë në Serbi është vazhdim i pranisë të mercenarëve serb në anën e Rusisë në luftën kundër Ukrainës.

Po ashtu, ai ka thënë se marrëveshja e regjimit të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, me ekstremistët e krahut të djathtë synon ta destabilizojë rajonin.

“Marrëveshja e regjimit të Vuçiqit me ekstremistët e krahut të djathtë synon të destabilizojë rajonin. Shprehjet e mbështetjes për “Wagner” nga ekstremistët e krahut të djathtë në Serbi është vazhdim i pranisë gjithnjë në rritje të mercenarëve nga SRB në anën e Rusisë në luftën kundër Ukrainës”, ka shkruar Vela në rrjetin social Twitter.

Ndërkaq, Vela në Twitter ka publikuar edhe foto të grupit të kontraktorëve privatë ushtarakë “Wagner”.

Lexo edhe: Grupi “Wagner” mund të ketë hyrë brenda Kosovës

Ndërsa, këshilltari i lartë amerikan, Derek Chollet, të premten kishte shprehur shqetësimet e tij për prezencën e grupit mercenar rus ‘Wagner’ në Ballkan, duke theksuar se duhet “të ndalet aktiviteti i tyre”.

Në një konferencë për media në Beograd, Chollet ka thënë se i ka shprehur këto shqetësime gjatë bisedimeve në Beograd të enjten me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

“Kemi parë se Grupi Wagner po përpiqet të rekrutojë ushtarë nga Serbia dhe gjetiu, dhe kjo është diçka që ne mendojmë se nuk mund të vazhdojë”, ka thënë ai.

Kujtojmë se, deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj, kishte reaguar në lidhje me situatën në Veri të Kosovës.

Përmes një postimi, Hoxhaj më 18 dhjetor 2022, kishte thënë se në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, “regjimi i Vuçiqit organizoi protesta dhe tensione në bashkëpunim me grupin Wagner që është i përfshirë në agresionin kundër Ukrainës”.

“Kjo lojë e pistë e Beogradit ekziston për dekada. Regjimi serb është i vetmi përgjegjës për tensionet”, kishte shtuar Hoxhaj.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika