Von Cramon reagon pas dhuratës së Daudov për Vuçiq

Një foto është bërë në fund të takimit të tyre kur Daudov i prezantoi Vuçiqit burkën dhe papakën kombëtare çeçene. Lidhur me këtë, Von Cramon ka reaguar me një postim me mardhëniet ndërkombëtare të dikushme të Vuçiq dhe ato të sotmet

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është takuar në Beograd me këshilltarin e kreut të Republikës Çeçene, Ramzan Kadyrov, nga i cili mori një dhuratë interesante.

Në emër të liderit çeçen Ramzan Kadyrov, këshilltari i tij në vendet arabe dhe myslimane, Turko Daudov, ka zhvilluar një takim pune me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq. Një foto është bërë në fund të takimit të tyre kur Daudov i prezantoi Vuçiqit burkën dhe papakën kombëtare çeçene, transmeton N1.

Lidhur me këtë postim ka reaguar edhe Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon.

“Si filloi…. Si po shkon”, ka shkruar Von Cramon në Twitter gjersa shihet një foto e ish-kancelares gjermane, Angela Merkel.

Sipas mediumit serb, Vuçiq falënderoi popullin rus për një komb vëllazëror dhe shtoi se marrëdhëniet ruso-serbe nuk mund të shkatërrohen nën asnjë lloj presioni.

Lidhur me çështjen e liberalizimit të vizave për Republikën e Kosovës, Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola Von Cramon, ka thënë se nuk ka asnjë arsye që të mos bëhet liberalizimi i vizave menjëherë për qytetarët e Kosovës.

Një reagim i tillë i Von Cramon vjen pas raportimeve se në takimin e së mërkurës të Grupit Punues për vizat, është vendosur që liberalizimi të hyjë në fuqi më nëntor të vitit të ardhëshëm e krahas kësaj, edhe sistemi ETIAS.

“Epo, pse vetëm nëntor 2023? Nuk ka asnjë arsye që të mos jepet menjëherë liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës”, ka shkruar Von Cramon në Twitter.

Von Cramon për liberalizimin e vizave: Nuk ka asnjë arsye që të mos bëhet menjëherë

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika