Yjet francezë bëjnë kërdi me dominancën e tyre në pjesën e dytë

Kombëtarja e Francës e ka mbyllur me epërsi ndeshjen e parë të Kampionatit Botëror, me rezultat 4-1, duke e mposhtur kështu kombëtaren australiane

Ilustrim

Kombëtarja franceze e ka mbyllur me sukses ndeshjen e parë në kuadër të grupit D, që është përballur me Australinë.

Krahas pjesës së parë e cila u mbyll me rezultat 2-1, pjesa e dytë ishte më e ndezur, që rezultati përfundimtar mbeti 4-1.

Shkëlqimin Francës, i’a arritën yjet e njohur kudo, Kylian Mbappe, Olivier Giroud e Antoine Griezmann.

Megjithatë, në minutën e 9-të, ishte Australia ajo që kaloi në epërsi kundër Francës, gol ky i shënuar nga Craig Goodwin.

Më pas në minutën e 27-të të ndeshjes, Franca arriti të barazoi rezultatin me golin e Adrien Rabiot, të asistuar nga Theo Hernandez.

Pa u vonuar shumë, goli pasues për Francën erdhi në minutën e 32-të, gol ky që e kaloi në epërsi dhe ishte i shënuar nga Olivier Giroud.

Nisja e pjesës së dytë, i gjeti me energji të madhe yjet francezë, që lojtari që njihet për hapa të shpejtë, Mbappe arriti të shënoi në minutën e 68-të të lojës, duke e çuar rezultatin 3-1.

Kjo është gola e parë e superyllit Kylian Mbappe, për këtë Kampionat Botëror.

Ndërsa, tre minuta më vonë, pra, në minutën e 71-të me një krosim të gjuajtur nga Mbappe me këmbën e artë, koka e sulmuesit Giroud arriti të shënojë gol, duke e kaluar rezultatin 4-1.

Sa i përket dominimit, Kampionja në fuqi ka dominuar në pjesën më të madhe të ndeshjes, veçanërisht pjesën e dytë.

Në këtë ndeshje u dhanë dy kartona të verdhë njëri për M. Duke, tjetri për J. Irvine dhe pati 7 minuta lojë shtesë në pjesën e dytë.

 

 

 

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika