5 vendet më të mira për të konsumuar peshk në Stamboll

Shumica e lagjeve të sotme luksoze të Stambollit ishin fshatra peshkimi deri në shekullin e 19-të

Peshkimi ishte një nga profesionet më të rëndësishme të qytetit gjatë periudhave të lashta greke, bizantine dhe osmane. Sot, kjo traditë vazhdon ende dhe restorantet më të mira të peshkut në Stamboll ndodhen në rrethe që kanë ekzistuar si fshatra peshkimi prej shekujsh.

Shijoni ushqimin e mrekullueshem te Stambollit me ofertën më të mirë nga Max Travel për 3 dite shetitje ne Stamboll.

Ilustrim

Ka restorante të shijshme me prodhime deti në rrethe si Besiktas (Ortakoy, Arnavutkoy, Bebek), Sariyer (Rumeli Hisari, Istinye, Tarabya), Uskudar (Beylerbeyi, Cengelkoy) dhe Beykoz, të cilat ndodhen në brigjet e Bosforit në Stamboll. Në këtë artikull, mund të gjeni restorantet më të shijshme të peshkut të vendosura në të dy anët evropiane dhe aziatike të Stambollit.

Stambolli

Sur Balik

Sur Balik u hap në Arnavutkoy (Bosfor) në 2004 dhe arriti sukses të madh në një kohë të shkurtër. Restoranti, i cili i kushton shumë rëndësi kënaqësisë së klientëve dhe cilësisë së produktit, tashmë shërben me katër degë.

Sur Balik ka një menu të pasur me shije të tilla si peshku në brumë, peshku i mbështjellë me chard, levreku i shërbyer me salcë mustarde dhe shumë zgjedhje të tjera të cilësisë së lartë të ushqimeve të detit dhe peshkut. Ju mund t’i shijoni këto gatime peshku të shoqëruara me një pamje të mrekullueshme të Bosforit në degën e Sur Balık në Arnavutkoy.

Stamboll

Balikci Sabahattin

Restoranti i ushqimeve të detit Balikci Sabahattin është një biznes i vjetër familjar. Ndërsa fama e restorantit u përhap, restoranti u zhvendos në një ndërtesë të vjetër të ndërtuar në vitin 1927 pasi u rinovua nga Hotel Armada në Cankurtaran (afër Sultanahmetit).

Balikci Sabahattin është një ekspert i mezeve turke dhe në menunë e tij të veçantë, mund të keni pilaf me midhje, kunguj të njomë të skuqur dhe peshk të pjekur. Balikci Sabahattin është shumë afër Kumkapi, tregu më i rëndësishëm i peshkut në Stamboll, dhe ka gjithmonë peshk të freskët.

Stamboll

Palukcu

Palukcu ndodhet në Capa-Sehremini, një nga lagjet më të vjetra të Stambollit. Palukcu ofron një gamë të gjerë pjatash si açuge pa kocka, saurel, levrek, krape deti, salmon, barbush, peshk blu dhe rreth 20 zgjedhje të tjera peshku, si dhe kalamarë, karkaleca dhe midhje.

Krahasuar me restorantet e famshme të peshkut në Bosfor, Palukcu mund të përshkruhet si një strehë, por ende mund të shijoni sanduiç me açuge ose skumbri të pjekur në skarë në Palukcu. Për më tepër, peshkun mund ta sillni nga jashtë, ta gatuani në Palukcu dhe ta shijoni në shtëpinë tuaj.

Palukcu

Restorant Eleos

Restorant Eleos ndodhet në Beyoglu (afër sheshit Taksim) dhe i bën vizitorët e tij të ndihen në Egje me mbulesat dhe atmosferën e tij blu. Restorant Eleos është vlerësuar shumë si meyhaneja më e mirë në Stamboll, restoranti më i mirë i peshkut në Stamboll dhe taverna më e mirë greke në Stamboll me prezantimin e tij elegant të starterëve dhe shumë zgjedhje të tjera të shijshme.

Nëse ju pëlqen të hani peshk, duhet të provoni patjetër restorantin Eleos. Zemrat e angjinares, humusi, barbunya pilaki (fasulet borlotti në vaj ulliri), sallata me kalamari janë zgjedhje klasike dhe përgatiten enkas në restorantin Eleos.

Restorant Eleos shquhet si restoranti më i mirë i peshkut në Beyoglu (Taksim). Ndërsa shijoni mezet tuaja të shijshme në tavolinat shumëngjyrëshe të restorantit, mund të shikoni pamjen e Bosforit.

Restorant Eleos

Set Balik

Set Balik drejtohet nga një familje që ka 3 breza në biznesin e restoranteve. Aventura, e cila filloi si një restorant kopsht i quajtur “Nuzhet’in Yeri” në vitin 1967, vazhdoi si një restorant peshku në Kirecburnu (në Sariyer).

Set Balık drejtohet nga Ferda Iseri, e cila e mori biznesin nga babai i tij që në moshë të re. Set Balık përpiqet të ndjekë tendencat moderne të kuzhinës duke ruajtur shijet tradicionale. Në Set Balik, që ndodhet në Tarabya, mund të shijoni shije unike si pica peshku, midye pilaki (pjatë speciale me midhje) si dhe pjata kryesore që përbëhen nga peshk i freskët.

Set Balik

Të fundit nga rubrika