6 Aktivitetet më të mira për ti bërë në Stamboll

Stambolli ju ofron një mundësi të shkëlqyer për të kaluar disa ditë romantike me të dashurën apo të dashurin tuaj

Stambolli është një qytet i pasur me kulturë, histori dhe argëtim.

Taksim është një nga zonat më të njohura të Stambollit, i njohur për atmosferën e tij të gjallë dhe mundësitë e pafundme për blerje, ngrënie dhe argëtim.

Ku e çka me bo ju tregojmë ne, e ju kontaktoni Max Travel dhe përfitoni nga oferta për 3 dite shëtitje ne Stamboll.

Nëse keni vetëm një ditë në Taksim, këtu janë disa sugjerime se si ta shfrytëzoni sa më shumë kohën tuaj.

Sheshi Taksim

E para në listën tuaj duhet të jetë një vizitë në sheshin Taksim, në zemër të rrethit. Ky shesh plot gjallëri është i rrethuar nga dyqane, restorante dhe kafene dhe është një vend i mrekullueshëm për njerëzit që të shikojnë dhe shijojnë atmosferën lokale.

Këtu mund të admironi edhe Monumentin e Republikës, një statujë që përshkruan themeluesit e Republikës së Turqisë.

Istiklal Avenue

Më pas, bëni një shëtitje në Istiklal Avenue e cila është rruga kryesore tregtare në Taksim dhe është e njohur për markat e saj ndërkombëtare dhe vendase, dyqanet e suvenireve dhe libraritë.

Në këtë rrugë do të gjeni gjithçka që ju duhet për të bërë blerjet tuaja. Shëtitja në Istiklal Avenue është një mënyrë e mirë për të parë jetën e qytetit dhe për të parë shumëllojshmërinë e markave të ndryshme që ofrohen.

Gjithashtu, në këtë rrugë gjendet edhe Galatasaray Hammam, një banjë tradicionale turke që daton që nga viti 1481.

Nëse ju pëlqen të shijoni atmosferën e një qyteti të jetës dhe të blini produkte të ndryshme, Istiklal Avenue është vendi juaj i duhur.

Kulla e Galatës

Pas blerjeve, drejtohuni në Kullën Galata, një nga monumentet më ikonike në Stamboll. Kulla ofron pamje të bukur të qytetit dhe është një vend i mrekullueshëm për të bërë foto.

Kulla ndodhet në lagjen Galata, e cila është gjithashtu shtëpia e shumë restoranteve, kafeneve dhe bareve.

Koha për drekë në Taksim

Për drekë, shijoni një vakt tradicional turk në një nga restorantet e shumta në Taksim.

Distrikti është i famshëm për ushqimin e tij në rrugë, prandaj sigurohuni që të provoni disa nga shijet vendase si Kumpir (një patate e pjekur e mbushur), Iskender Kebab (mish në salcë kosi) dhe sigurisht qebap i famshëm turk.

5 restorantet më të famshme ku mund të shijoni drekën tuaj janë:

 • Mikla – Mikla është një nga restorantet më të famshme në Taksim dhe ofron një meny të pasur të kuzhinës së Stambollit me një prekje moderne.
 • Nusr-Et Steakhouse – Nëse jeni në kërkim të një vakti të shijshëm, Nusr-Et është vendi i duhur. Kjo steakhouse e famshme ofron pijata të shijshme të mishit dhe atmosferë të mrekullueshme.
 • Galata Kitchen – Galata Kitchen ofron një kombinim unik të kuzhinës tradicionale turke dhe moderne. Ambienti i këtij restoranti është i bukur dhe i komod për të ngrënë me miqtë apo familjen.
 • 360 Istanbul – 360 Istanbul është një restorant i famshëm që ofron një pamje të mrekullueshme të qytetit nga këndi i tij i lartë. Menyja e restorantit përfshin një kombinim të shijshëm të kuzhinës lokale dhe perëndimore.
 • Asitane – Asitane është një restorant i vogël dhe i komod që ofron një kuzhinë tradicionale turke me cilësi të lartë. Ambienti i restorantit është i bukur dhe i rëndësishëm, dhe ofron një pamje të shkëlqyeshme të qytetit. 

  Muzeu Pera

  Pasdite, vizitoni Muzeun Pera, i cili ndodhet në lagjen Tepebasi të Taksimit. Ky muze i kushtohet artit turk dhe islam, dhe është shtëpia e një koleksioni të madh të artit dhe artifakteve osmane.

  Muzeu Pera në Stamboll është një prej muzeumeve më interesante të qytetit. Aty mund të gjeni një koleksion të pasur të artit dhe objekteve të kulturës nga periudha Otomane dhe Turke.

Muzeu gjithashtu ofron ekspozita të vazhdueshme të artit moderne dhe contemporan, si dhe aktivitete edukative për të gjithë familjen. Nëse jeni në Stamboll dhe dëshironi të mësoni më shumë rreth historisë dhe kulturës së qytetit, Muzeu Pera është një vend i përshtatshëm për të vizituar.

Teatrin e Artit Taksim

Më në fund, mbylleni ditën tuaj në Taksim me një shfaqje tradicionale turke në Teatrin e Artit Taksim.

Teatri ofron një sërë shfaqjesh, duke përfshirë vallet popullore turke dhe shfaqje muzikore live.

Në përgjithësi, Taksimi është një destinacion që duhet parë në Stamboll dhe mjafton një ditë për të parë disa nga pamjet më të rëndësishme dhe për të përjetuar atmosferën e gjallë të zonës.

Të fundit nga rubrika