9 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë Kosovë-Serbi

Nëntë vite nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, përveç integrimit të serbëve të Kosovës në strukturat e sigurisë dhe drejtësisë në sistemi e Republikës së Kosovës, asnjë rezultat tjetër i cili mund të çoj drejt njohjes së Kosovës nga ana Serbisë nuk është arritur

Të martën e 19 prillit janë bërë nëntë vjet  qëkur është nënshkruar marrëveshja e parë në mes të shtetit të Kosovës dhe Serbisë. Në vitin 2013, Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i Kosovës dhe ai i Serbisë, Ivica Daçiq, kishin nënshkruar një marrëveshje 15 pikëshe në kuadër të normalizimit të marrëdhënieve në mes të të dyja vendeve.

Një ndër pikat e marrëveshjes ishte një që fliste për formimin e një asociacioni të komunave me shumicë serbe dhe po ashtu, shpërbërjen e strukturave paralele në pjesën veriore të vendit.

Sipas marrëveshjes, strukturat ilegale serbe që vepronin në veri të Kosovës do të integroheshin brenda kornizës së Policisë së Kosovës dhe pagat do të jepeshin vetëm nga Policia e Kosovës.

Autoritetet gjyqësore do të ishin të integruara dhe do të operonin brenda kornizës ligjore të Kosovës.

Gjykata e Apelit në Prishtinë do të krijonte një panel, në të cilin, shumica do të ishin gjykatës të nacionalitetit serb të Kosovës. Sipas marrëveshjes, ata do të merreshin me të gjitha rastet e komunave me shumicë serbe.

Marrëveshja përfshinte një pikë që fliste për zgjedhjet komunale në komunat e veriut, të cilat do të organizoheshin në vitin 2013, me ndihmën e OSBE-së, në përputhje me ligjet dhe Kustetutën e Kosovës, dhe me standardet ndërkombëtare.

Shija e redaktorit

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Atletët veteranë të Kosovës të barabartë në garat e Kampionatit...

Atletët veteranë të Kosovës të enjten e 22 shtatorit kanë udhëtuar për në Selanik të Greqisë, në kuadër të Kampionatit të 31-të të Atletëve...

Trajneri i njohur spanjoll, Felipe Sanchez Llanes emërohet asistent i...

Ish selektori i Përfaqësuesës së Kinës në xhudo, Felipe Sanchez Llanes i është bashkuar stafit të trajnerëve të Përfaqësuesës së Kosovës. Me Federatën e Xhudos...

Më të lexuarat

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Të fundit nga rubrika