Abazoviq nuk është më kryeministër, bie qeveria e Malit të Zi

Me 50 vota për është votuar mocioni i mosbesimit të Qeverisë së Malit të Zi të drejtuar nga Dritan Abazoviq

Kyreministri i Malit të Zi, Dritan Aabazoviq

Parlamenti i Malit të Zi, me 50 vota për e ka votuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së tashmë ish-kryeministrit Dritan Abazoviq.

Ky mocion ishte iniciuar nga partia e presidentit Millo Gjukanoviq, si pasojë e nënshkrimit të marrëveshjes themelore me Kishën Ortodokse serbe, nga Abazoviq.

Kjo seancë, zgjati gati 13 orë, ku pati diskutime e përplasje në mes të Abazoviqit, dhe përkrahësve të mocionit.

Gjatë këtyre diskutimeve, Abazoviq, kishte thënë se një nga arsyet që po tentohej ta rrëzonin qeverinë e tij, ishte fakti se i takonte nacionalitetit shqiptar.

Pas seancës në një konferencë për media, ai u tha gazetarëve se ishte krenar për punët që i ka bërë në 100 ditë dhe se qeveria e tij do të “mbahet mend si qeveria më e shkurtër, por ajo që kishte detyra të vështira”.

Dritan Abazoviq  ka uruar koalicionin e ri të Alekse Beçiqit dhe Milo Gjukanoviqit.

Ai tha se shpreson që së shpejti të arrihet një marrëveshje.

“Nga sot situata është më e lehtë për ne – këtë vend do ta udhëheqin ose kriminelët ose qytetarët. Ne jemi në anën e qytetarëve”, tha Abazoviq.

Abazoviq, ishte zgjedhur kryeministër me 28 prill të vitit 2022. Për zgjedhjen e tij në krye të qeverisë malazeze, kishin votuar 45 deputetë, ndërsa kundër ishin vetëm tre të tjerë.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika