Abdixhiku: Refuzimi i themelimit të komisionit hetimor, tregon frikën e pozitës

LDK, ka kërkuar që sa më shpejtë të themelohet komisioni hetimor në lidhje me energjinë. Kryetari i kësaj partie, Lumir Abdixhiku, ka kritikuar partinë në pushtet se po e pamundëson një gjë të tillë, sipas tij nga frika se do të dalë e vërteta

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), ka kërkuar themelimin e komisionit për hetim parlamentar në lidhje me energjinë.

Kryetari i kësaj partie, Lumir Abdixhiku, përmes një statusi në Facebook, ka thënë se refuzimi i një hetimi të tillë, tregon për frikën e opozitës “rreth së vërtetës që megjithatë do të zbardhet herët apo vonë”.

Ai ka akuzuar pushtetin se po tregohen arrogantë, duke i përdorur numrat që i kanë në parlament.

“Ky refuzim hetimi, është shenjë frike e pushtetit rreth së vërtetës që megjithatë do të zbardhet herët apo vonë. Sa më i fortë refuzimi, aq më i domosdoshëm bëhet hetimi. Dhe sa më i domosdoshëm hetimi, aq më e drejtë bëhet kërkesa jonë për të”, ka shkruar Abdixhiku.

LDK

Tutje, Abdixhiku, ka potencuar se konstruktuvitetin e partisë së tij, partia në pushtet e ka marrë si të mirëqenë. Sipas tij, është tejet i nevojshëm themelimi i një komisioni i cili do t’i hetonte sipas tij parregullësitë që kanë ndodhur në sektorin e energjisë.

“Kjo sjellje e jonë duket se është marrë si e mirëqenë. Sot, s’ka interes tjetër më madhor se sa hetimi i shtrenjtimit enorm të faturave që prekin secilën shtëpi e familje në Kosovë – e zbardhja e fatit të qindra milionave të shpërndara si subvencion. Kushdo që frigohet nga ky hetim, ka se çfarë të tregojë”, tha Abdixhiku.

Në fund, kryetari i LDK-së, bëri të ditur se partia që ai e drejton nuk do ta përkrah ansjë nismë tjetër parlamentare, nëse nuk themelohet komisioni hetimor për energji.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika