Cilat janë tetë vendet më të mira për t’u vizituar në botë?

Bota është e mbushur me një shumëllojshmëri kaq të gjerë destinacionesh të mrekullueshme dhe vendesh të bukura për t'u vizituar, saqë mund të jetë e vështirë të përpilosh një listë me më të mirat. Duke menduar për një udhëtar i cili, për çfarëdo arsye, nuk ka shkelur kurrë jashtë qytetit të tij ose të saj, ku do të ishin vendet e para që mund të vizitonin?

Qyteti i Romës

Lista e vendeve më të mira në botë për t’u vizituar duhet të përfshijë qytete të mëdha, si Nju Jorku, Parisi, Londra, e kështu me radhë, secila prej të cilave është e mbushur me një mori vendesh individuale ose vende që duhen parë për t’u vizituar.

Lista përfshin gjithashtu vende, monumente dhe vendndodhje specifike, secila gjithashtu e denjë për t’u vizituar më vete.

1.Machu Picchu, Peru
E vendosur lart në malet Ande të Perusë, Machu Picchu tani besohet të ketë qenë një vendstrehim i shenjtë mbretëror për sundimtarët inkanë. E ndërtuar në shekullin  e 15 -të pas Krishtit dhe e braktisur më pak se 100 vjet më vonë, vendi i largët vazhdon të mahnitë me punimet e ndërlikuara të gurit të bashkuar në mënyrë të përsosur, pa llaç.

Blloqe të mëdha guri shumëtonësh janë bashkuar në mënyrë të përkryer me njëri-tjetrin, pa përdorur llaç ose çimento.

Machu Picchu, Peru

Udhëtimi për në Machu Picchu zakonisht fillon në qytetin malor të Cusco , i cili ishte kryeqyteti i Perandorisë Inca . Cusco është një vend tërheqës për të eksploruar – sigurohuni që të kaloni disa ditë atje para ose pas aventurës tuaj në Machu Picchu.

Është e mundur të ecësh në shtegun Inca nga Cusco në Machu Picchu. Ecja e plotë zgjat pesë ditë, por ju gjithashtu mund të filloni më afër dhe të bëni një shëtitje një, dy ose tre-ditore përgjatë shtegut. Shumica e njerëzve marrin trenin nga Cusco, i cili zgjat rreth tre orë e gjysmë.

Inca nga Cusco

Machu Picchu ka ndërmarrë hapa për të shmangur mbiturizmin dhe ka kufizuar numrin e vizitorëve në sit çdo ditë. Të gjithë vizitorët kanë nevojë për një leje përpara se të vizitojnë. Ato janë lehtësisht të disponueshme nga faqja e rezervimit të Ministrisë së Kulturës Peruane deri në katër muaj përpara. Shumë faqe interneti, duke shpresuar të shesin turne, nuk e ndajnë këtë informacion.

2. Kanioni i Madh, Arizona

Kjo pamje e pabesueshme, një nga shtatë mrekullitë natyrore të botës , ndodhet në shtetin amerikan të Arizonës.

Është një nga ato vende të bukura për të cilat fotot ose videot thjesht nuk e bëjnë atë të drejtë – madhësia dhe shtrirja e tij e madhe është e vështirë për t’u kuptuar.

Kanioni

Me gjeologjinë e formuar gjatë dy miliardë viteve të fundit, po miliardë, vetë kanioni 277 milje i gjatë besohet të jetë nisur rreth pesë deri në gjashtë milionë vjet më parë. Ajo u formua nga rrjedha e lumit Kolorado, i cili ende rrjedh nëpër të dhe vazhdon të gërryejë gjeologjinë përgjatë rrjedhës së tij.

Kanioni i Madh është deri në 18 milje i gjerë në vende dhe deri në një milje i thellë. Imagjinoni të qëndroni në buzë, duke parë poshtë një muri shkëmbor pothuajse një milje deri te lumi më poshtë.

Foto e Rio Colorado, Kanioni i Madh i Kolorados

Shumica e vizitorëve vijnë në zonën e referuar si Rim Jugor. Këtu fillojnë një sërë shtigjeve mbresëlënëse për ecje në Grand Canyon dhe pamje të mrekullueshme shtrihen përgjatë rrugës buzë, e njohur si Desert View Drive.

Një sërë akomodimesh janë të disponueshme këtu dhe aty pranë, nga tendat në një vendpushim luksoz fshatar në anën e kanionit, i ndërtuar nga trungje. Disa akomodime gjenden gjithashtu në skajin verior të largët.

3. Romë, Itali
– Qyteti i Përjetshëm është më shumë si një muze gjigant, i gjallë. Vizitorët janë të zhytur dhe të rrethuar nga histori mijëravjeçare.
Është një qytet relativisht kompakt dhe një itinerar tre-ditor të çon në numrin minimal të vendeve që duhen parë.

Këto vende që duhet parë për çdo vizitor përfshijnë Koloseun dhe Forumin Romak ngjitur ; Panteoni ; _ dhe Vatikani , një vend i veçantë në mes të Romës qendrore.

Qyteti i Romës

Merrni pak kohë për të eksploruar edhe periferi të Romës. Merrni parasysh një shëtitje përgjatë një seksioni të varreve të Rrugës Apiane, autostradës së lashtë romake dhe një vizitë në një nga rrënojat e ujësjellësit jashtë qytetit.

Koloseumi

Nëse ju pëlqen të shkoni në plazh pas gjithë eksplorimit tuaj, Roma ka një shumëllojshmëri të mrekullueshme të qyteteve plazhi vetëm pak larg me makinë në Bregun e Lazios. Shpëtoni nga nxehtësia, ngutja dhe nxitimi i qytetit për t’u larë në ujërat e freskëta të detit Tirren.

4. Maui, Hawaii

Ky ishull Havai ofron një gamë të gjerë përvojash për vizitorët.

Mund të lundroni, të shijoni një vakt në plazh në një resort luksoz me pesë yje në Wailea, të hipni me kalë mbi një vullkan të fjetur në Parkun Kombëtar Haleakala ose të ecni nëpër një pyll tropikal në malet West Maui.

Pamja natyrore është e mahnitshme – është me të vërtetë një nga ishujt më të bukur në botë.

5. Masai Mara, Kenia

Masai Mara e Kenias është një zonë e pabesueshme bio-diversiteti dhe një destinacion popullor safari.

Është një mundësi për të parë pesë kafshët më të mëdha” (luanin, leopardin, rinocerontin, elefantin dhe buallin e Kepit) të gjitha gjatë një udhëtimi ose, nëse jeni me fat, gjatë një pasditeje.

Elefantët

Zona e mbrojtur e parkut të rezervës Kombëtare Masai Mara është e madhe, mbi 1500 kilometra katrorë kryesisht me bar, duke u shtrirë deri në fushën e Serengetit të Tanzanisë.

Luan, Kenia

Kohët e njohura për t’u vizituar janë gjatë migrimeve dy herë në vit, më kryesorja në korrik dhe gusht.

Mbi një milion kafshë të egra dhe kafshë të tjera kalojnë zonën në grupe të mëdha për të shkuar nga një zonë ushqimi në tjetrën.

Rinerqerodi

Shumica e vizitorëve fluturojnë në Nairobi , pastaj marrin një aeroplan të vogël me shkurre për në Mara.

6.Angkor Wat, Kamboxhia

E vendosur pak jashtë qytetit kamboxhian të Siem Reap, Angkor Wat është vendi më i madh fetar në botë.

Angkor Wat, Kamboxhia

Ai u krijua fillimisht si një tempull hindu dhe mauzoleum për sundimtarin Khmer në fillim të shekullit të 12  të dhe u shndërrua në një tempull budist në fund të shekullit të 12  të. Vetëm pjesë e një qyteti të madh antik.


Angkor Wat është zona e tempullit, Angor Thom ishte zona e qytetit dhe e pallatit.
Ka qindra vende të tjera rrënojash në zonë, të gjitha pjesë e kryeqytetit antik të Angkor.

7.Marrakesh, Marok

Filloni aventurën tuaj në Marrakech në Jemaa el-Fnaa , sheshi kryesor dhe i hapur në qytetin maroken.

Është porta për në Medine ose qytetin e vjetër të rrethuar me mure. Sheshi është si askund tjetër në botë, duke paraqitur një shfaqje të vazhdueshme humanizmi.

Marrakesh, Marok

Ka interpretues muzikorë,trajner gjarpërinjsh, trajnerë majmunësh, ndeshje boksi amatorë dhe kërcimtarë të barkut transvestitë.

8. Kartagjenë, Kolumbi

Kartagjena shumëngjyrëshe, një nga qytetet e mëdha historike spanjolle të Karaibeve, pulson me jetë përgjatë bregut verior të Kolumbisë.

Cartagena, Columbia

I themeluar në vitin 1533, qyteti i tij i vjetër i rrethuar me mure ka parë pasuritë e tij të rriten dhe bien gjatë shekujve dhe së fundmi ka përjetuar një ringjallje dhe rigjallërim.

Rrugët e ngushtanë Kolumbi

Restaurimi i rëndësishëm i qytetit të vjetër ka rezultuar që ndërtesat dikur të rrënuara të shekullit të 16-të të kthehen në jetë si hotele moderne, por historike, restorante dhe dyqane të klasit botëror.
Shëtisni nëpër rrugët e ngushta të qytetit për të parë një kishë mbresëlënëse, një shesh të hapur me vepra publike të artit ose një dyqan eklektik që shet atë suvenir të përsosur.

 

Të fundit nga rubrika