Gashi: “Freedom House” është raport konfuz

Dardan Gashi ka cilësuar si "raport konfuz" raportin nga "Freedom House" si shkak i mungesës së elementeve faktike

Ndonëse, ka përafërsisht dy vite që është burgosur nga Gjykata e Lartë e Hagës, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pretendohet se vazhdon të ketë ndikim në politikën e Kosovës.

Në emisionin “Debat Plus” në RTV DUKAGJINI, raporti “Freedom House” është cilësuar si “qesharak” nga një pjesë e analistëve dhe “serioz” nga pjesa tjetër.

Dardan Gashi, analist, e ka cilësuar si “kurthin perfekt” veprimin e të akuzuarit për kriminel dhe njëkohësisht krijimin e aktit të shfaqjes së punës së vërtet të Gjykatave të Kosovës. Sipas tij, ky raport nuk përmban diçka faktike dhe as fusnota, kjo e bën të jetë konfuz.

Sipas Lamës, përfshirja e Hashim Thaqit dhe Ramush Haradinaj është bërë si shkak i ndikimit politikë që kanë megjithëse njëri nga ta tashmë nuk është pjesë aktive e saj. Një raport i tillë, sipas Lamës, është tregues i mire i progresit të politikës në Kosovë e sidomos kur është i bazuar në vrojtime nga analistë të jashtëm të kësaj fushe.

“Dua të ju siguroj se edhe si Kryeministër por edhe tash, kam punuar dhe vazhdoj të punoj për sundimin e ligjit dhe demokracinë”, kishte reaguar Haradinaj pas përmendjes së emrit të tij në raportin e “Freedom House”, në Facebook.

Nga ana tjetër, analisti Visar Imeri ka thënë se “në qoftë se Freedom House” ka dëshmi serioze, duhet me i ra në qafë prokurorisë”. Ndërkaq, Imeri ka cilësuar reagimin e shefe e grupit parlamentar të VV-s, Mimoza Kusari Lilës, si mënyrën tipike të dëshirës për mbyllje të këtij komisioni hetimor.

Haradinaj reagon kundër raportit të ‘’Freedom House’’

 

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika