Hamamet më të mira turke në Stamboll

Hamami turk, i quajtur edhe Banjë Turke, është një kulturë tradicionale e banjës që daton që nga Perandoria Osmane. Ishte një ritual shumë i rëndësishëm që përfaqëson pastërtinë dhe relaksimin

Kjo është një mundësi e shkëlqyer për të përjetuar banjot turke me kupolat e tyre të shkëlqyera, tellakët (shërbyeja e banjës që fërkon klientin), natırs (tellaku femër) dhe muret e qëndisura që kanë mbetur nga ditët e lavdishme të epokës osmane.

Kur merrni këtë atraksion tradicional, do ta filloni ditën tuaj me një çantë kujdesi personal që vjen me një legen të stilit otoman në pjatë ari, doreza private për banjë (“kese” në turqisht), sapun me vaj ulliri dhe disa aksesorë. Ju mund të zgjidhni nga disa paketa dhe rituale të tilla si pastrimi tradicional i trupit, larja relaksuese e flluskave, masazhi me aromaterapi, maskat e fytyrës, kujdesi për trupin, peeling, etj.

Hamamet më të mira turke në Stamboll

Në Stamboll do të gjeni një gamë të gjerë hamamesh tradicionale. Shumica e tyre janë të vendosura në zonat e njohura turistike si Sultanahmet dhe Taksi

Hamami Catma Mescit në Kasimpasa

I vendosur në lagjen Kasimpasa, Hamami Catma Mescit është një nga vendet më të njohura për të shijuar një përvojë të mrekullueshme hamami dhe spa në Stamboll. Hamami historik është ndërtuar nga Mimar Sinani në vitin 1533 dhe i shërben mysafirëve të tij në ambientin e tij autentik. Catma Mescit Hammam ofron gjithashtu një sërë shërbimesh si kujdesi për hamamin VIP, shërbime masazhi, ritual tradicional me shkumë scrub, spa klasike, refleksologji, maska fytyre, maskë vitamix, masazh tradicional Bali, peeling me xhenxhefil.

Ayasofya Hurrem Sulltan Hamami

I vendosur midis Hagia Sophia dhe Xhamisë Blu, Hamami historik Hurrem Sulltan u ndërtua nga arkitekti Sinan, me dëshirën e Sulltanes Hurrem, gruas së famshme të Sulltanit Osman Sulejmani i Madhërishëm. Është hamami më i madh historik në Turqi. Banja turke që funksionon (banja të ndara për burra dhe gra) ofron disa pako hamami me terapi dhe rituale të ndryshme masazhi. Ekziston edhe një kafene dhe restorant në natyrë ku mund të pushoni gjatë shëtitjes suaj në Sultanahmet.

Hamami Cemberlitas

Hamami Cemberlitas është një tjetër banjë historike e njohur turke që u ndërtua në nga arkitekti Sinan. Ndodhet midis Sulltanahmetit dhe Bejazit, përgjatë rrugës së Divanit ku funksionon tramvaji.

Hamami ka një banjë të dyfishtë me 38 tezga lavatriçe dhe arkitekturë mbresëlënëse. Këtu mund të shijoni një ditë fantastike banje.

Hamami historik i Galatasaray

I vendosur përgjatë rrugicës që kalon nëpër Pasazhin e Luleve, Hamami Galatasaray u ndërtua nga Sulltan Beyazit i 2-të.

Duke funksionuar me shekuj, ai është një vend i mrekullueshëm për të përjetuar kulturën tradicionale të banjës 500-vjeçare të Perandorisë Osmane.

Kilinç Ali Pasa Hamam 

Kilinç Ali Pasa Hamam është kthyer në simbol të Tophanes, Stamboll. Ky hamam historik është për t’u habitur, një vepër e arkitekt Sinanit dhe supozohet se është ndërtuar në vitet 1578 – 1583. Kilinç Ali Pasa Hamam dallohet nga hamamët e tjerë me kupolat e tij të zbukuruara me sy elefanti. Ju gjithashtu mund të vizitoni dyqanin e vogël të suvenireve të hamamit historik për të dashurit tuaj.

Është gjithashtu e mundur të organizoni ngjarje të tilla si Hamami i nuses dhe dhëndrit, ose thjesht mund ta vizitoni hamamin vetë duke pasur parasysh që mëngjeset janë të rezervuara për gratë dhe mbrëmjet janë të rezervuara për burrat.

Të fundit nga rubrika