Hong Kongu heq karantinën e udhëtimeve ndërkombëtare pas më shumë se dy vjetësh

Qeveria e Hong Kongut ka njoftuar përfundimin e karantinës zyrtare për udhëtarët ndërkombëtarë pas më shumë se dy vjet e gjysmë kontrollesh të rrepta pandemike

Sipas rregullave të reja të qeverisë së Hong Kongut që do të hyjnë në fuqi nga 26 shtatori, udhëtarëve që vijnë do t’u kërkohet t’i nënshtrohen tre ditëve të vetë-monitorimit pas mbërritjes.

Qeveria e Hong Kongut është përballur me presion të konsiderueshëm nga komuniteti i saj  dhe disa zyrtarë të shëndetit publik për të lehtësuar kufizimet në mes të një ekonomie të lëkundur, një daljeje të huajsh dhe shqetësimeve se qendra financiare, e njohur dikur si “Qyteti Botëror i Azisë”, po lihej pas si pjesa tjetër e botës, u largua nga pandemia.

Shefi Ekzekutiv i Hong Kongut, John Lee, tha në një konferencë për shtyp të shumëpritur të premtën se numri i infeksioneve të qytetit është stabilizuar, duke lejuar heqjen e karantinës, shkruan CNN, transmeton portali Dukagjini.

“Ne shpresojmë të japim hapësirën maksimale për të rilidhur Hong Kongun dhe për të rigjallëruar ekonominë tonë,” ka thënë Lee.

Udhëtarët që vijnë do të jenë në gjendje të bëjnë tre ditët e tyre të vetë-monitorimit në shtëpi ose në një vend të zgjedhjes së tyre. Gjatë kësaj kohe ata do të mund të dalin jashtë por do të jenë të kufizuar nga disa vende.

Të ardhurit nuk do të kenë më nevojë të ofrojnë një test negativ PCR përpara se të hipin në aeroplan. Megjithatë, ata do të duhet të japin një test negativ të shpejtë të antigjenit (RAT) 24 orë përpara se të hipin.

Gjatë periudhës treditore të monitorimit, njerëzve do t’u caktohet një ngjyrë qelibar nën kodin shëndetësor dixhital të qytetit, e cila do t’i pengojë ata të hyjnë në vende të tilla si bare apo restorante.

Ata do të duhet të bëjnë teste PCR në ditët 2, 4 dhe 6 pas mbërritjes, dhe një test RAT çdo ditë për shtatë ditë pas mbërritjes.

Ndryshimi i politikës erdhi pasi Japonia njoftoi se do të rihapë kufijtë e saj nga 11 tetori dhe pasi Tajvani ka thënë se synon të heqë karantinën e detyrueshme më 13 tetor.

Por ndryshe nga qendrat e tjera globale, politikat e Hong Kongut për Covid-19 janë parë prej kohësh si të lidhura ngushtë me Kinën kontinentale, ku Pekini vazhdon të mbajë një politikë të rreptë me zero-covid dhe karantina kufitare, pa asnjë shenjë lehtësimi pasi fshirja e infeksionit mbetet në krye. 

Një sinjal publik i mbështetjes së Pekinit për rrugën e re të politikës së Hong Kongut erdhi më 20 shtator, kur nënkryetari i Zyrës së Çështjeve të Hong Kongut dhe Makaos Huang Liuquan ka thënë se qeveria e Hong Kongut kishte koordinuar politikat e saj në përputhje me situatën e saj lokale dhe rregullimet tregojnë se nuk ka nevojë të “mbiinterpretohet”.

Megjithëse qyteti i mbajti rastet lokale në minimum për dy vitet e para të pandemisë, Hong Kongu përjetoi një shpërthim të variantit shumë infektiv Omicron në fillim të këtij viti dhe që atëherë nuk ka ringjallur një qëndrim zero-Covid. 

Në vend të kësaj, qyteti ka vazhduar të kalojë midis qindra dhe mijëra rasteve ditore. Të dhënat zyrtare tregojnë se mbi 1.7 milionë raste janë raportuar në qytetin me 7.4 milionë banorë, megjithëse ekspertët besojnë se numri real është më i lartë.

Në kontrast me Kinën kontinentale, shumica dërrmuese e vendit ende nuk është ekspozuar ndaj virusit  duke e vendosur popullsinë e tij në një deficit kur bëhet fjalë për imunitetin natyror nga infeksioni, një shqetësim për zyrtarët shëndetësorë atje, të cilët i frikësohen tendosjes në shkallë të gjerë. 

Masat e reja të Hong Kongut vijnë më shumë se 900 ditë pasi qyteti miratoi për herë të parë kufizimet kufitare në mars 2020 dhe gati dy vjet pasi ai urdhëroi karantinimin e hoteleve për të gjithë mbërritjet ndërkombëtare në dhjetor 2020. Në periudhën më të gjatë, periudha e karantinës u shtri në 21 ditë. Udhëtarët që rezultuan pozitivë gjatë karantinës u zhvendosën në ambiente të caktuara, duke përfshirë, ndonjëherë, kampe të drejtuara nga qeveria.

Programi u bë gjithnjë e më i diskutueshëm në mesin e publikut pasi vaksinat Covid-19 u bënë gjerësisht të disponueshme, numri i rasteve lokale u rrit dhe vendet me sisteme të ngjashme si Zelanda e Re dhe Australia hapën kufijtë e tyre.

Këtë verë, mungesa e dhomave të disponueshme të hoteleve dhe fluturimet e kufizuara ngritën zemërimin e publikut pasi udhëtarët rrezikuan të bllokoheshin jashtë qytetit derisa të hapej një dhomë e lirë nëse itinerari i tyre ndërpritet, për shembull duke kapur Covid-19 ose duke riplanifikuar një fluturim.

Disa kufizime janë lehtësuar muajt e fundit. Në maj, banorët që nuk ishin nga Hong-Kongu u lejuan të hynin në qytet nga jashtë për herë të parë në më shumë se dy vjet, ndërsa një skemë që pa disa fluturime me pasagjerë me Covid pozitiv të pezulluar u anulua në korrik.

Në fillim të kësaj vere, administrata e Lee reduktoi karantinën nga një javë në tre ditë, plus katër ditë të tjera monitorimi shëndetësor, gjatë së cilës të ardhurit nuk lejohen të shkojnë në vende duke përfshirë bare, palestra dhe restorante.

Kërkesat për karantinën e hoteleve dhe testimin para fluturimit janë parë si një pengesë e rëndësishme e mbetur për të udhëtuar në qytet, megjithëse mbeten pyetje se çfarë roli do të luajë plani i ri në ringjalljen e industrisë dikur të gjallë të turizmit të qytetit.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika