Honvenier: Zbatimi i marrëveshjes, moment kritik për të ardhmen e Kosovës

"Zbatimi i kësaj marrëveshjeje është kritik për zhbllokimin e së ardhmes së Kosovës. Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë me popullin e Kosovës për të realizuar një nga prioritetet tona kryesore, të përbashkëta: sigurimin që Kosova të zërë vendin e saj të merituar në institucionet evropiane dhe euroatlantike", ka shkruar Hovenier

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, ka thënë se zbatimi i marrëveshjes së arritur në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë, është moment vendimtar për zhbllokimin e së ardhmes së Kosovës.

Hovenier tha se ShBA-ja do të qëndrojë me popullin e Kosovës për t’i realizuar një nga prioritet kryesore, integrimin në institucionet evropiane dhe euroatlantike.

“Zbatimi i kësaj marrëveshjeje është kritik për zhbllokimin e së ardhmes së Kosovës. Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë me popullin e Kosovës për të realizuar një nga prioritetet tona kryesore, të përbashkëta: sigurimin që Kosova të zërë vendin e saj të merituar në institucionet evropiane dhe euroatlantike”, ka shkruar Hovenier.

Ky reagim Hovenier erdhi nga pasi sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, theksoi se SHBA-të e mirëpresin dhe e mbështesin marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në Ohër.

Blinken: SHBA-ja mirëpret marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë, një hap kyç drejt anëtarësimit në BE

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika