Irani mohon ‘kategorikisht’ lidhjen me sulmuesin e Selman Rushdie

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Nasser Kanaani u shpreh se Teherani, kryeqyteti i Iranit mohon "kategorikisht" çdo lidhje me sulmin, duke shtuar se "askush nuk ka të drejtë të akuzojë Republikën Islamike të Iranit"

Shkrimtari indian, Selman Rushdie

Irani ka mohuar “kategorikisht” çdo lidhje me sulmuesin e Salman Rushdie por ka fajësuar vetë shkrimtarin.

Më herët, sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, akuzoi mediat shtetërore të Iranit për lavdi për sulmin, duke e quajtur sjelljen e tij “të neveritshme”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Nasser Kanaani tha se Teherani “kategorikisht” mohoi çdo lidhje me sulmin, duke shtuar se “askush nuk ka të drejtë të akuzojë Republikën Islamike të Iranit”.

“Në këtë sulm, ne nuk e konsiderojmë askënd tjetër përveç Salman Rushdie dhe mbështetësve të tij të denjë për faj dhe madje edhe dënim,” tha zëdhënësi gjatë konferencës së tij javore për shtyp në Teheran.

Nasser Kanaani shtoi se Irani nuk kishte asnjë informacion tjetër për sulmuesin e Rushdie përveç asaj që është shfaqur në media. Ai tha në një deklaratë se Rushdie kishte “qëndruar në mënyrë të vazhdueshme për të drejtat universale të lirisë së shprehjes, lirinë e fesë ose besimit dhe lirinë e shtypit”.

Të dielën e 14 gushtit, djali i Rushdie tha se autori ishte ende në një gjendje kritike. “Megjithëse lëndimet e tij që ia ndryshojnë jetën janë të rënda, sensi i tij i zakonshëm i humorit i guximshëm dhe sfidues mbetet i paprekur,” tha ai.

Rushdie “në gjendje kritike por me sens humori”

Personi i akuzuar për sulmin e së premtes së 12 gushtit, i quajtur Hadi Matar, 24 vjeç është deklaruar i pafajshëm për akuzat për tentativë vrasje dhe sulm. Ai akuzohet se vrapoi në skenë dhe goditi zotin Rushdie të paktën 10 herë në fytyrë, qafë dhe bark, raporton BBC.

Shkrimtari u detyrua të fshihej për gati 10 vjet pas botimit të ‘Vargjeve Satanike’ në 1988. Shumë muslimanë reaguan me tërbim ndaj tij, duke argumentuar se portretizimi i Profetit Muhamed ishte një fyerje e rëndë për besimin e tyre.

“Vargjet Satanike” shkak i sulmit ndaj Salman Rushdie

 

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika