“Vargjet Satanike” shkak i sulmit ndaj Salman Rushdie

Përmbajtja e librit "Vargjet Satanike" e cila është cilësuar si ofendim për disa myslimanë ishte shkaku i sulmit që ndodhi ndaj Salaman Rushdie

Autori Salman Rushdie dhe foto nga ngjarja e së premtës kur është sulmuar ai

Autori Salman Rushdie është përballur me kërcënime për vdekje për më shumë se 30 vjet që nga botimi i “Vargjeve Satanike”. Rushdie ka thënë se qëllimi kryesor i romanit të tij ishte të shqyrtonte përvojën e emigrantëve, por disa myslimanë u ofenduan nga portretizimi i Profetit Muhamed dhe vënia në pikëpyetje e natyrës së shpalljes së Kuranit si fjalë e Zotit.

Pra, “Vargjet Satanike” të cilat e vunë në qendër të sulmeve të ekstremistëve, një vjet pas botimit, Udhëheqësi Suprem i Iranit, Ayatollah Khomeini ,bëri thirrje për ekzekutimin e Salman Rushdie. Ai ofroi një shpërblim prej 3 milionë dollarësh në një fetva – një dekret ligjor i lëshuar nga një udhëheqës fetar islamik.

Ky shpërblim mbetet aktiv, megjithëse qeveria e Iranit është distancuar nga ky dekret, por në vitin 2012 një fondacion fetar pothuajse zyrtar shtoi edhe 500,000 dollarë shpërblim.

Salman Rushdie ka lindur nga myslimanë jo praktikues dhe vetë është ateist, i cili ka ngritur zërin për lirinë e shprehjes.

Pas këtyre kërcënimeve Rushdie ka arritur që të qëndrojë i sigurt, por i fshehur për shumë vjet në Londër. Ndërsa, ditën e 12 korrikut ai është sulmuar gjatë një fjalimi që po mbante në New York, dhe gjendja e tij është shumë e rënduar.

Sipas Andew Wylie, agjent I autorit, ka thënë se ai mund të humbasë njërin sy dhe nuk është në gjendje të flasë.

Sulmi ndodhi pak para orës 11 të mëngjesit në Institutin Chautauqua pranë Erie në shtetin perëndimor të Nju Jorkut, afër liqenit Erie, rreth 400 milje (644 km) në veri-perëndim të qytetit të Nju Jorkut.

Disa vargje nga ‘Vargjet Satanike’

“Pra, problemi i Indisë rezulton të jetë problemi i botës. Ajo që ndodhi në Indi ka ndodhur në emër të Zotit.”

“Emri i problemit është Zot.”

“Që në fillim njerëzit përdorën Zotin për të justifikuar të pajustifikueshmet.”

“Gjuha është guxim: aftësia për të konceptuar një mendim, për ta folur atë dhe duke e bërë këtë për ta bërë atë të vërtetë.”

Këto janë disa nga vargjet e librit, që i sollën autorit 30 vjet frikë dhe tash edhe një sulm i cili e dërgoi gati drejt vdekjes.

Pas shumë kërcënimeve me vdekje, autori Salman Rushdie theret me thikë

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Prindërit e Thaçit vizitojnë ish-presidentin në Hagë (Video)

Prindërit e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, kanë vizituar atë në Hagë, i cili po mbahet nën paraburgim nën akuzat për krime lufte. Një vizitë...

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Të fundit nga rubrika