Ish-kryeministri slloven kritikon shtetin e tij, thotë se po vonohen në hetimet për Martin Berishajn

Ish-kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha, ka thënë se shteti i tij është duke u vonuar në hetimin e aferës, ku dyshohet se është përfshirë Martin Berishaj

Martin Berishaj dhe Janez Jansha

Ish-kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha, ka hedhur kritika ndaj shtetit të tij në lidhje me raportimet për aferën korruptive të ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj.

Afera për korrupsion lidhet me kompaninë energjetike GEN.

Jansha e kritikoi shtetin e tij duke thënë se po vonohen në hetimin e kësaj ngjarjeje.

“Siç duket, të gjitha parlamentet në Ballkan do të nisin hetime në dyshime për korrupsion lidhur me GEN-I më shpejt se ai slloven”, ka shkruar  Jansha.

Martin Berishaj dyshohet se ka përfituar rreth 1.5 milionë euro nga kompania energjetike GEN.

Partitë opozitare dhe shoqëria civile janë duke kërkuar nga Qeveria e Kosovës shkarimin e tij, por kjo kërkesë nuk është duke u dëgjuar nga ekzekutivi.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika