Lagjet më luksoze në Stamboll

Stambolli ka lagjet më të famshme dhe më luksoze të Turqisë dhe mirëpret miliona turistë çdo vit. Ndonjëherë pamjet spektakolare të Bosforit i shtojnë vlerë një distrikti, dhe herë të tjera rrugët që janë të mbushura me butikë të nivelit të lartë

Turqi, Bosfor

Cilado qoftë arsyeja, Stambolli është plot me atraksione të famshme dhe vende që ia vlen të vizitohen. Të vendosësh se ku të drejtohesh mes kaq shumë opsioneve është pjesa më e vështirë, por për t’ju ndihmuar kemi renditur rrethet ekskluzive të Stambollit që janë destinacin i përsosur.

Max Travel ju ndihmon që të planifikoni udhëtimet tuaja të ëndrrave.

Nişantaşı

Rrethi i Nişantaşi në anën evropiane të Stambollit është një parajsë tregtare! Nişantaşı është një zonë rezidenciale që tërheq turmën e modës dhe artistike të Stambollit me butikët e saj të shumtë ku shiten markat e famshme ndërkombëtare dhe vendase. Mos u habitni nëse vëreni shumë të famshëm këtu! Nişantaşı është gjithashtu i famshëm për vendet e tij argëtuese si klubet e natës dhe baret, si dhe galeritë e tij të artit ku artistë ndërkombëtarë dhe turq ekspozojnë punën e tyre.

Levent

Rrethi i Leventit është ndoshta fytyra më moderne e Stambollit! Sheshet gjigante këtu do t’ju vënë nën magjinë e tyre! Levent ndodhet në anën evropiane të Stambollit dhe është i famshëm për qendrat e tij tregtare ku mund të gjeni marka dhe dyqane të njohura botërore. Elita e Stambollit zgjedh të jetojë dhe të blejë këtu. Përveç dyqaneve ekskluzive, ka shumë hotele luksoze, restorante të shijshme dhe vende të shquara argëtimi në Levent.

Bebek

Bebek, një lagje bregdetare në bregun evropian të Bosforit, magjeps vizitorët me atmosferën e saj të pasur dhe simpatike. Është destinacioni i përsosur për të ecur përgjatë bregdetit dhe për të parë anijet që lundrojnë përgjatë Bosforit. Bebek është gjithashtu shumë i gjelbër, bëni një pushim të shkurtër në Bebek Park për të shijuar ajrin e detit dhe natyrën. Rrugët anësore në Bebek janë plot me kafene, butikë dhe restorante. Për një darkë të paharrueshme, sigurohuni që të zgjidhni një restorant detar me pamje nga Bosfori!

Arnavuköy

Arnavutköy ndodhet midis Kuruçeşme dhe Bebek në bregun evropian të Bosforit. Është i famshëm për pallatet e tij historike prej druri me pamje nga uji. Nëse ju pëlqejnë ushqimet e detit, ky është vendi për ju! Ka shumë restorante peshku përgjatë bregut të Arnavutköy. Shijoni ushqime të freskëta deti duke marrë frymë në aromën e detit dhe duke u çlodhur në flladin e ngrohtë të Bosforit!

Beykoz

Një tjetër perlë e Bosforit është Beykozi! Ndryshe nga stili i jetesës me ritme të shpejta të metropolit, ky distrikt ofron një mjedis të qetë. Beykoz është gjithashtu i famshëm për pavijonet e tij të shumta historike si Pavijoni Küçüksu dhe Pavijoni Hidiv. Këto struktura të bukura do t’ju magjepsin me arkitekturën e tyre të ndërlikuar dhe zonat e gjelbra që i rrethojnë.

Anadolu Hisarı, ose Kalaja e Anadollit, është destinacioni këtu që nuk duhet humbur! Kjo kështjellë e mrekullueshme ndodhet pikërisht përballë Rumelihisarı (Kështjella e Rumelit) dhe është vendi i fundit për të kapur pamjen më të bukur të qytetit! Aty pranë ka shumë restorante me ndenjëse në natyrë, ku mund të shijoni pije freskuese dhe të shijoni panoramën.

Avenue Bağdat (Bağdat Caddesi)

Kur flasim për zona ekskluzive, luksoze në Stamboll, ka një që nuk mund të anashkalohet Avenue Bağdat! Është një nga rrugët më të gjata në Stamboll me një gjatësi totale prej saktësisht 14 kilometrash! Është një rrugë e pastër dhe e rregullt e cila përshkon shumë lagje luksoze të anës së Anadollit. Përgjatë saj do të hasni shumë dyqane luksoze, kafene me stil dhe restorante të famshme. Është një kënaqësi që nuk duhet humbur!

Të fundit nga rubrika