Lagjja më e njohur e Stambollit, Arnavutköy

Arnavutkoy është i rrethuar nga një argjinaturë mahnitëse me shumë jahte mbi të cilat thjesht dëshironi të hidheni dhe të shkoni në një udhëtim. Duke shkuar thellë në zonë, do të gjeni një stil krejtësisht të ndryshëm të Stambollit

Arnavutköy ka hijeshinë e një fshati të qetë peshkimi. Është i famshëm për pallatet e tij prej druri osmane, rrugët anësore të lezetshme dhe restorantet me ushqim deti.

Kur të hyni për herë të parë në zonën e Arnavutkoy, patjetër do të frymëzoheni dhe do të shijoni atmosferën e ndritshme të zonës, shtëpitë shumëngjyrëshe dhe të pazakonta dekorojnë zonën në çdo hap, nga ana tjetër një pamje e pabesueshme e Bosforit dhe pjesës aziatike të Stambollit.

Arnavutkoy është i rrethuar nga një argjinaturë mahnitëse me shumë jahte mbi të cilat thjesht dëshironi të hidheni dhe të shkoni në një udhëtim. Duke shkuar thellë në zonë, do të gjeni një stil krejtësisht të ndryshëm të Stambollit: shtëpi të ndritshme dhe jo standarde, kafene të dekoruara, shumë galeri dhe dyqane të punuar me dorë. Është e pamundur të mos e duash këtë zone.

Lagjja Arnavutköy

Një nga periferitë e bukura që shtrihen në vijën bregdetare të Bosforit në anën evropiane. Arnavutköy është i njohur në vend për yalis e tij prej druri (pallate prej druri osmane), përhapjen e restoranteve me ushqim deti dhe rrugët anësore tërheqëse. Një nga lagjet më piktoreske të të gjitha lagjeve të qytetit, ajo ruan një ndjenjë simpatike fshati. Historia e Arnavutköy është multikulturore dhe popullsia dikur përbëhej kryesisht nga komunitete armene, greke dhe hebreje.

Çfarë do të thotë Arnavutköy?

Arnavut köy fjalë për fjalë do të thotë “fshat shqiptar” në turqisht dhe rrjedh nga koha kur Sulltan Abdülmecid solli burra nga Shqipëria në Stamboll në shekullin e 19-të, për të ndihmuar në asfaltimin e rrugëve të qytetit. Ata u vendosën këtu, kështu e mori emrin.

A ka ndonjë restorant të mirë në Arnavutköy?

Pasioni për peshkimin në Arnavutköy (një hobi që mund ta shihni ende duke u praktikuar në shëtitoren bregdetare) ka rezultuar në një numër restorantesh të shkëlqyera të detit. Disa nga më të njohurit janë Sur Balık, Adem Baba, Hayri Balık dhe Arnavutköy Balıkçısı. Nëse nuk jeni të disponuar për peshk, aty është edhe restoranti i jashtëzakonshëm italian, Antica Locanda, si dhe mishi i famshëm i mishit të rastësishëm, Köfteci Ali Baba.

Çfarë ka për të parë në Arnavutköy?

Përveç shembujve të shkëlqyer të arkitekturës art nouveau të pranishme në pallatet buzë ujore dhe ankorimet e varkave të gdhendura poshtë tyre, ka disa pamje të tjera me rëndësi, përkatësisht Kisha e madhe ortodokse greke e Taksiarkis (Ayos Taksiarches) që përmban një ayazma (të shenjtë pranverë) në një kishëz aty pranë. Më tej në brendësi (në drejtim të Etiler në Körkadı Sokak) do të gjeni Kishën Ortodokse Greke të Hagios Elias (Elija). Të dyja kishat datojnë në fund të shekullit të 19-të dhe ende i shërbejnë një komuniteti të vogël grek që jeton në zonë. Ekziston edhe Tevfikiye Cami, e cila u ndërtua në 1832 dhe rrënojat e një sinagoge – afërsia e tyre, tregojnë natyrën harmonike të komuniteteve që jetonin këtu.

Gjithashtu në Arnavutkoy ndodhet shkolla e mesme më prestigjioze e Stambollit, Robert College, një shkollë amerikane, e themeluar në 1831, me një listë mbresëlënëse të ish-studentëve që përfshin romancierin Orhan Pamuk, Rahmi Koç (i cili themeloi muzeun Rahmi M. Koç), Suna Kıraç (themelues i Muzeut Pera), së bashku me tre kryeministra turq dhe katër kryeministra bullgarë. Gjithashtu në zonë është Universiteti Boğaziçi.

Çfarë janë luleshtrydhet Arnavutköy?

Zona është gjithashtu e njohur për luleshtrydhet e famshme Arnavutköy (e njohur edhe si luleshtrydhet osmane). Këto xhevahire të vogla rozë të zbehtë ishin aq të kërkuara, saqë edhe vetëm disa dekada më parë 40 hektarë (100 hektarë) të Arnavutköy ishin të mbuluara në fusha me luleshtrydhe që prodhonin midis 25,000 dhe 35,000 kilogramë luleshtrydhe osmane dhe midis 40,000 dhe 45,000 luleshtrydhe secila evropiane. vit. Tani, ato janë shumë më të rralla dhe kryesisht rriten në rajonin Karadeniz Ereğli, në bregun e Detit të Zi.

Si të shkoni në Arnavutköy

Mënyra më e lehtë është të merrni një nga autobusët që shkojnë në bregdet nga Taksim (40,40T,42T) ose Kabataş (22, 22RE, 25E). Lagje të tjera që ia vlen të vizitohen në bregdet janë Ortaköy Kuruçeşme, Bebek, Emirgan İstinye, Yeniköy dhe Tarabya.

Jeta e natës në Arnavutköy

Nuk është gënjeshtër që Arnavutköy në Stamboll është bërë destinacioni më i fundit për jetën e natës pas skadimit të ngadaltë të lagjeve Beyoğlu dhe Karaköy. Ne grumbulluam vendet më të reja që po e bëjnë këtë zonë kaq të njohur.

ANY

Alexandra

Whisper

Hudson

Të fundit nga rubrika