Lajçak: Besoj se Finlanda do të vazhdojë mbështetjen ndaj dialogut Kosovë-Serbi

Dialogu Kosovë-Serbi ka qenë temë e diskutimit në takimin në mes emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak dhe ministrit të Punëve të Jashtme të Finlandës, Pekka Haavisto, në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror në Davos

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak dhe ministri i Punëve të Jashtme të Finlandës, Pekka Haavisto

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në margjinat e Forumit Ekonomik Botëror që po mbahet në Davos të Zvicrës, është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës, Pekka Haavisto, me të cilin, kanë diskutuar për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Lajçak ka theksuar se Finlanda ka një histori të gjatë në normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë, dhe ka një interes të madh për t’i avancuar përpjekjet e BE-së.

“Është gjithmonë kënaqësi të diskutosh me Pekka Haavisto. Unë llogaris që Finlanda ta vazhdojë mbështetjen ndaj dialogut Kosovë-Serbi”, ka shkruar ai në Twitter.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Të fundit nga rubrika