Liqenet më të Bukur në Gjermani

Gjermania ka një seri liqenesh vërtet mahnitëse që shfaqin bukurinë e pacenuar natyrore të vendit

Gjermania
Gjermania

Pavarësisht nëse jeni në kërkim të sporteve ujore, një pushim për shëndetin dhe mirëqenien, ose dëshironi të shikoni disa pamje emocionuese, do të gjeni diçka që ju përshtatet në zgjedhjen e liqeneve më të bukur në Gjermani.

1.Königssee

Königssee është liqeni më i thellë, më i pastër dhe një nga liqenet më spektakolar në Gjermani.

Ky liqen alpin i pastër kristal ofron turne panoramike me varka elektrike në të gjithë sipërfaqen e tij, duke i lënë udhëtarët pa fjalë me pamje të mrekullueshme malore përreth. Varkat ndalojnë në Sankt Bartholomä, një kishë e bukur pelegrinazhi katolike nga viti 1600.

1.Königssee
Königssee

2.Liqeni i Konstancës

Bodensee gëzon një vend të pamposhtur sepse ndodhet në rajonin më me diell në Gjermani dhe është i rrethuar nga tre vende, Gjermania, Austria dhe Zvicra. Bodensee nuk është vetëm një liqen mahnitës dhe më i madhi në Gjermani, por ofron të gjithë përbërësit dhe motin e duhur për një pushim të paharrueshëm familjar në çdo kohë të vitit.

Ai përshkon brigjet e qyteteve të bukura të Meersburg, Lindau, Bregenz dhe Ishullin e Luleve të Mainau, dhe ofron shtigje ecjeje, lundrime lumore, udhëtime me teleferik dhe ekskursione në majat e maleve.

2.Liqeni i Konstancës
Liqeni i Konstancës

3.Chiemsee

Chiemsee, një liqen me ujë të ëmbël në Bavari, shpesh quhet Deti Bavarez për shkak të madhësisë së tij dhe baticave.

Ashtu si me pothuajse çdo liqen tjetër, gërmimi në zemrën e tij me një varkë është mënyra më e mirë për ta njohur atë dhe tre ishujt e tij. Herreninsel është një magnet për turistët, falë kështjellës së famshme nga viti 1800.

3.Chiemsee
Chiemsee

4.Eibsee

Eibsee është një liqen jashtëzakonisht i bukur me ujë verbues të gjelbër smerald në rajonin e thyer malor Zugspitze. Ky liqen në pronësi private, me tetë ishujt e tij, konsiderohet të jetë një xhevahir i fshehur i Alpeve bavareze.

Udhëtarët janë të mirëpritur të eksplorojnë liqenin me varkë ose në këmbë përgjatë shtigjeve të tij për ecje. Në dimër, i gjithë liqeni ngrin, duke e shndërruar atë në një tokë magjike dimërore dhe një parajsë për skiatorët.

4.Eibsee
Eibsee

5.Alpsee

Alpsi, së bashku me kështjellat përrallore dhe malësitë e dendura e të lavdishme Allgäu, e bëjnë këtë zonë një nga më piktoresket në Gjermani.

I vendosur në mes të shkëmbinjve imponues dhe pyjeve të errëta, liqeni është një destinacion i përsosur familjar. Ajo ofron shëtitje me varkë, vela, surfing, shëtitje dhe not në verë, ski, ecje në dëborë dhe patinazh në akull në dimër.

5.Alpsee
Alpsee

6.Schluchsee

Schluchsee, liqeni më i madh në Black Forest, është i vendosur në një lartësi prej 930 metrash mbi nivelin e detit. Falë panoramës së tij mahnitëse, ujit të pastër kristal dhe mundësisë për t’u përfshirë në një sërë sportesh ujore si dhe not, ky liqen akullnajor është një pikë e nxehtë turistike.

Ecja përgjatë liqenit ose shëtitja me varkë në sipërfaqen e tij të qetë duke shijuar bukurinë magjepsëse të Pyllit të Zi janë gjithashtu aktivitete shumë të pëlqyera në këtë rajon.

6.Schluchsee
6.Schluchsee

Të fundit nga rubrika