Liqenet më të bukur në SHBA

Nga një liqen krateri akuamarin në Oregon deri te ujërat me ujëvarë në Kolorado, Shtetet e Bashkuara janë të bekuara me disa liqene të tjera

Liqenet në SHBA
Liqenet në SHBA

1.Liqeni Xhorxh, Nju Jork

Me një sipërfaqe prej 45 m2 në rajonin e mbrojtur Adirondack, Mbretëresha e Liqeneve Amerikane verbohet me ujëra të pastër, mpërrenj malorë, burime të zhytura në ujë dhe një mori ishujsh të vegjël që dalin prej tyre.

Më shumë se 170 prej këtyre ishujve mund të shihen në liqen, me një shtëpi të resortit luksoz Sagamore. Kujdesuni gjithashtu për pallatet mbresëlënëse prej guri në buzë të ujit ku dikur jetonin baronët grabitës të epokës së pravarur.

1.Liqeni Xhorxh, Nju Jork
Liqeni Xhorxh, Nju Jork

2.Liqeni Powell, Utah dhe Arizona

Ideal për shëtitje dhe sporte ujore, Liqeni Powell tërheq më shumë se 3 milion vizitorë çdo vit. Është rezervuari i dytë artificial më i madh në SHBA, që ruan ujë që derdhet në më shumë se 90 kanione anësore.

Liqeni është i rrethuar nga Zona Kombëtare e Rekreacionit Glen Canyon, e cila shënohet nga shkëmbinjtë e kuq ranor, si dhe Ura Rainbow Bridge, një nga më të mëdhat natyrore në botë.

2.Liqeni Powell, Utah dhe Arizona
Liqeni Powell, Utah dhe Arizona

3.Liqeni Santeetlah, Karolina e Veriut

Thellë brenda Pyllit Kombëtar Nantahala shtrihet kjo parajsë me ujëra të qeta dhe gjelbërim të bollshëm. Duke mbuluar 3 mijë hektarë, liqeni artificial Santeetlah është i përsosur për peshkim, vozitje dhe lundrim dhe është shtëpia e kafshëve të egra si lundërza dhe skifterët.

Vija bregdetare shtrihet prej 122 km, duke ofruar pamje madhështore të Maleve të Mëdha Smoky dhe rreth 200 mijë e 322 km shtigje ecjeje. Liqeni është gjithashtu ngjitur me Pyllin Memorial Joyce Kilmer.

3.Liqeni Santeetlah, Karolina e Veriut
Liqeni Santeetlah, Karolina e Veriut

4.Liqeni i Kraterit, Oregon

Kjo mrekulli ujore u formua rreth 8 mijë vjet më parë kur mali vullkanik Mazama u shemb, duke lënë pas një kalderë që digjet. Me një thellësi prej 592 m, Liqeni i Kraterit është më i thelli në SHBA, dhe ujërat e tij jashtëzakonisht transparente depërtohen nga rrezet e diellit gati 122 metra poshtë.

Nuk ka vend më të mirë për të testuar aftësitë tuaja të zhytjes në skuba ose për të parë arinjtë e zinj të turbullt që frekuentojnë Parkun Kombëtar të Liqenit të Kraterit.

4.Liqeni i Kraterit, Oregon
Liqeni i Kraterit, Oregon

5.Liqeni Tahoe, Kaliforni dhe Nevada

I përshtatur nga malet Sierra Nevada në kufirin Kaliforni-Nevada, Tahoe është liqeni më i madh alpin në Amerikën e Veriut dhe i dyti më i thellë në SHBA.

Megjithatë, lëmë mënjanë shifrat, ky liqen spektakolar është veçanërisht i bukur me nuanca të ndryshme të blusë dhe një pastërti mesatare prej 23 metrash. Nga South Lake Tahoe, ju mund të mrekulloheni me ujëvarat e mrekullueshme, ndërsa North Lake Tahoe është shtëpia e shumë vendpushimeve të skive.

5.Liqeni Tahoe, Kaliforni dhe Nevada
5.Liqeni Tahoe, Kaliforni dhe Nevada

6.Caddo Lake, Teksas dhe Luiziana

Më shumë një labirint i formuar nga kënetat kënetore dhe ujërat e pasme sesa një liqen i thjeshtë, Liqeni Caddo është emëruar pas Caddoans ose Caddo, amerikanët vendas që jetuan në zonë derisa u dëbuan në shekullin e 19-të.

Tani është një ligatinë e mbrojtur ndërkombëtarisht, me një nga pyjet më të mëdha të selvive të përmbytura në SHBA. Mënyra më e mirë për të përjetuar liqenin është me varkë ose kanoe, vetëm kini kujdes nga aligatorët që përgjojnë.

6.Caddo Lake, Teksas dhe Luiziana
Caddo Lake, Teksas dhe Luiziana

Të fundit nga rubrika