Liqeni i anijeve me avull të fundosur në SHBA

Anijet me avull paraqesin një historik të rëndësishëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, histori kjo e cila vazhdon të ruhet ende, pasi njerëzit aty janë të pasionuar pas anijeve

Anijet me avull dikur ishin një mjet magjepsës transporti për turistët që vepronin në liqenin Moosehead  por kur epoka u zbeh, pronarët e anijeve fundosën anijet dikur të dashura.

“Njëqind vjet më parë kishte dhjetëra nga këto gjëra që lundronin këtu përreth,” tha një burrë që u shfaq papritmas pranë  në bankën e të akuzuarve ndërsa shikoja varkën me avull që po afrohej. Ai më kishte trembur nga mburrja ime, vështrimi im u kap diku midis vezullimit që kërcen përgjatë liqenit Moosehead dhe hidroavionëve që ngriheshin drejt malit Katahdin, shkruan BBC-ja.

Unë u rrita në shtetin amerikan të Maine në një liqen më të vogël jo larg këtu dhe kalova shumë vera duke bërë udhëtime ditore në liqenin Moosehead me familjen time. Por kjo ishte hera e parë që hipa në avulloren historike Katahdin, e fundit e një flote dikur të shumtë që dikur transportonte një mori elitash të veshur mirë nga depot e trenave aty pranë në vendpushimet luksoze të zonës për pushimet e tyre verore. 

Edhe pse liqeni është 310 km katror (më i madhi i shtetit), ishte e vështirë të imagjinohej rreth 50 anije që lundronin rreth tij. “Çfarë ndodhi me pjesën tjetër të tyre?” Unë pyeta.Ai tregoi me gisht nga uji i turbullt. Me sa duket, shumë janë ulur në fund.

Përafërsisht nga vitet 1830 deri në vitet 1930, kur varkat me avull ishin në funksionim, ky liqen dhe pyjet përreth në Maine veriore ishin po aq të njohura për turistët amerikanë sa një vizitë në Hamptons ose Cape Cod sot. Autori amerikan Henry David Thoreau u mahnit nga këto miliona hektarë tokë pyjore. Në librin e tij të vitit 1864, The Maine Woods, ai tregoi duke qëndruar në majë të malit Katahdin: “Unë mund të shihja… pyje të pakufishme, liqene dhe përrenj, që shkëlqenin në diell.”

Njerëzit merrnin një tren ose karrocë për në Greenville në bregun jugor të liqenit dhe më pas hipnin në një nga dhjetëra varkat me avull

Ndërsa industria e prerjeve të epokës e bëri zonën më të aksesueshme, turizmi veror lulëzoi rreth liqenit Moosehead (të cilin Thoreau e përshkroi “si një pjatë argjendi shkëlqyese në fund të tryezës”). Njerëz nga qytetet kryesore të Bregut Lindor do të lundroheshin për sezonin, duke arritur në zonën e largët duke marrë një tren ose karrocë për në fshatin Greenville Junction në bregun jugor të liqenit dhe më pas hipnin në një nga dhjetëra varkat me avull  të përdorura gjithashtu për transportimin e pajisjeve të prerjes së pyjeve, postës dhe bagëtive  që do t’i dërgonte në hotele madhështore, si shtëpia e famshme Mount Kineo me 500 dhoma . 

Një nga hotelet më të mëdhenj në vend në atë kohë, ai mburrej me një rrugicë bowling, telefon, energji elektrike, tre jahte me avull dhe madje edhe ekipin e tij të bejsbollit. 

“Unë nuk mendoj se shumë njerëz e kuptojnë shtrirjen e turizmit të rajonit të Liqenit Moosehead në fillim të shekullit,” tha Ryan Robbins, i cili u rrit në brigjet e liqenit. 

“Ishte një qytet i lulëzuar për shkak të burimeve të tij natyrore, largësisë dhe bukurisë mahnitëse. Industria e anijeve me avull ishte shtylla kurrizore që i lejoi të gjitha të ndodhnin. Në atë kohë, rajoni ishte i njohur në mbarë vendin dhe botohej në revista dhe drejtori sportive”, shtoi ai.

Por kur u ndërtuan rrugët midis qyteteve kryesore rreth liqenit dhe prerjet e pyjeve filluan të pakësoheshin, këto varka me avull nuk kishin më shumë përdorim. Vendpushimet filluan të mbylleshin dhe turizmi ra, depresioni i Madh dhe Lufta e Dytë Botërore i bënë gjërat edhe më të vështira.

Mount Kineo House me 500 dhoma ishte një nga hotelet më të mëdhenj në vend në fillim të viteve 1900

Keyth Carter, e cila jeton në qytetin më të populluar të Moosehead, Greenville (ku ishte mësuese shkolle për 35 vjet) është mbesa e Stillman Sawyer, një kapiten varke dhe ndërtues i epokës së anijeve me avull. Gruaja e Stillman, Bertie, mbajti një ditar të detajuar të atyre kohërave. Më 8 prill 1935, Bertie shkroi: “Stillman mori fjalën se ai u lirua nga kontratat e postës, kështu që nuk kishte më anije. Jam i trishtuar për këtë.”

“Sa herë që lexoj këtë hyrje, ndalem dhe mendoj për shqetësimin dhe stresin që ajo duhet të ketë ndjerë për të ardhmen e tyre”, tha Carter.

“Jeta e Stillman, jeta e familjes së tyre, kishte të bënte gjithçka me biznesin e drejtimit të varkave në liqenin Moosehead. Çfarë do të bënin ata tani pa biznesin e kontratave të postës? Tani që rruga për në Rockwood u përfundua, a do të kishin ende nevojë njerëzit për shërbimet të varkave të pasagjerëve për t’i transportuar apo furnizimet e tyre deri në liqen?”,shtoi ajo.

Midis viteve 1940 dhe 1970, varkat me avull arritën vërtet fundin e tyre. Disa anije u shpëtuan për pjesë dhe një u shkatërrua aksidentalisht, por shumë u shkatërruan në liqenin Moosehead kur pronarët e kuptuan se po konsumonin më shumë kohë, hapësirë ​​dhe para se sa vlenin.

Anija me avull Katahdin filloi të transportonte pasagjerë në vitin 1915 dhe tani lundron një shumëllojshmëri lundrimesh publike

I fundit që mbeti ishte Steamboat Katahdin, i cili kishte nisur të transportonte pasagjerë në 1915 dhe që mbylli epokën e prerjes së drurit në SHBA në vozitjen e fundit në 1975, duke ndihmuar në transportin e lëndës drusore poshtë lumit Kennebec jashtë liqenit Moosehead. 

“Kate”, siç njihet me dashuri, fillimisht ishte e destinuar të fshihej gjithashtu, derisa një grup qytetarësh vendas u organizuan për ta dhuruar atë në Muzeun Detar Moosehead , ku ajo u vendos në Regjistrim Kombëtar të Vendeve Historikedhe tani ofron llojshmëri lundimesh nga fundi i qershorit deri në mes të tetorit.

“Të dëgjoja hallat dhe xhaxhallarët e mi që flisnin për udhëtimet e tyre me babanë e tyre në varka ishte gjithmonë interesante”, tha Carter. 

“Në vitin 2019, në një lundrim të veçantë familjar në bordin e Katahdin, halla ime Ginny 98-vjeçare mori timonin e anijes dhe po i tregonte kapitenit, Rocky, se ku ishte kanali i lundrimit dhe çfarë gurësh duhej të kujdesej”, theksoi ai.

Përafërsisht nga vitet 1830 deri në vitet 1930, kur varkat me avull ishin në funksionim, ky liqen ishte po aq popullor për turistët amerikanë sa Hamptons sot

Si adoleshente, Liz McKeil kaloi verën e saj duke u bërë vullnetare në Muzeun Detar Moosehead. Sot ajo është drejtoreshë ekzekutive e muzeut. Menjëherë pasi mori vendin e punës në vitin 2013, ajo hasi në një lidhës ndërsa po kalonte nëpër dosjet e zyrës: përmbante harta zhytjeje të liqenit Moosehead. McKeil tashmë e njihte mirë historinë e liqenit, por nuk i kishte parë kurrë këto harta nënujore, të cilat ishin hartuar nga zhytësi lokal Chris Hugo në vitet ’90 dhe detajonin vendndodhjet e pesë varkave me avull të rrënuara.

“Ata me të vërtetë pushtuan imagjinatën time – pothuajse si një hartë thesari,” tha McKeil.

Robbins, megjithatë, ishte tashmë i njohur me dokumentet e zhytjes së Hugo. Pasi u rrit në liqen, ai kishte qenë kurioz për rrënojat që në fëmijëri. Përfundimisht ai e kuptoi se donte më shumë sesa shikimin e rastësishëm të varkave me avull të zhytura kur dielli godiste ujin ashtu siç duhet, dhe ai mori certifikatën e tij Scuba në mënyrë që të mund të eksploronte nën sipërfaqe. 

“Unë dola nga zhytja ime e parë në Moosehead me sy të infektuar dhe kuptova se të tjerët kishin nevojë ta shihnin këtë,” tha Robbins, i cili bënte video të shkurta. Deri më sot, nën ujë janë të njohura nëntë varka me avull të paprekura.

Priscilla është një nga disa varkat me avull që u shkatërruan në liqenin Moosehead

Një mik i përbashkët prezantoi McKeil me Robbins dhe të dy ëndërruan një projekt të bazuar në interesin e tyre të përbashkët: një dokumentar për varkat me avull të fundosura dhe një përpjekje të historisë gojore për të ruajtur historitë e ditëve të tyre të lavdisë. Me ndihmën e një sërë banorësh vendas – duke përfshirë ish-punëtorë të anijeve me avull dhe banorë që kujtojnë fundin e epokës së pushimeve të liqenit – ata së fundmi përfunduan “Sunken Steamboars of Mooshead Lake”,  të cilat aktualisht po i dërgojnë në festivale filmi.

“Varkat me avull janë simbol i një kohe kur rajoni ynë ishte i begatë dhe plot aktivitet,” tha McKeil. 

“Popullsia lokale ishte pothuajse dyfishi i asaj që është sot, dhe familjet lulëzuan duke u shërbyer nevojave të ndryshme të industrisë së mikpritjes dhe lëndës drusore.”

Sot në zonë mund të mos ketë asnjë resort me 500 dhoma, por turizmi është ende gjallë. Njerëzit këto ditë shijojnë thjeshtësinë e të shkuarit në “kamp” (zhargon vendas për të banuar në atë që të tjerët mund ta njohin si kabinë, vilë ose shtëpi liqeni). Ata hyjnë në një nga bujtinat historike dhe ndoshta rezervojnë një xhiro me aeroplan ose një udhëtim me hidroavion ose hipin në Kate për një lundrim, siç bëra unë. 

Shpresojmë që ata të gjejnë gjithashtu mundësinë për të biseduar me vendasit, të cilët mund të ndajnë histori të së kaluarës së pasur të zonës, si mbi ujë ashtu edhe nën ujë. 

“Katahdin, si varka me avull e fundit e mbetur, na kujton se kush jemi ne si komunitet,” tha McKeil. 

“Ajo ofron një ndjenjë qëndrueshmërie dhe sigurie se, me këmbëngulje, rajoni ynë mund të kthehet në prosperitet.”

Të fundit nga rubrika