Mbyllen zyrat e Twitter deri në javën e ardhshme

Twitter u ka thënë punonjësve se ndërtesat e zyrave të kompanisë do të mbyllen përkohësisht, me efekt të menjëhershëm

Foto ilustrim

Kriza në Twitter është përforcuar pasi gjigandi i mediave sociale i ka thënë stafit se janë të mbyllur jashtë zyrave të tij deri të hënën, më 21 nëntor.

Një mesazh i parë nga media të ndryshme të lajmeve vuri në dukje se zyrat e Twitter ishin mbyllur, duke hyrë në fuqi menjëherë. Nuk u dha asnjë arsye për lëvizjen dhe zyra do të rihapet javën e ardhshme, raporton BBC, transmeton Dukagjini.

Mesazhi udhëzoi stafin të përmbahej nga “diskutimi i informacionit konfidencial të kompanisë në mediat sociale, me shtypin apo gjetkë”, por dhjetëra staf kanë qenë në Twitter duke njoftuar dorëheqjet e tyre gjatë dy ditëve të fundit.

Në një mesazh dërguar stafit të Twitter, foto nga BBC, më 21 nëntor.

Mesazhi vazhdoi duke thënë: “Ju lutemi të vazhdoni të pajtoheni me politikën e kompanisë duke u përmbajtur nga diskutimi i informacionit konfidencial të kompanisë në mediat sociale, me shtypin ose gjetkë.”

Musk, i kishte dhënë stafit një ultimatum për t’u regjistruar për “orët jashtëzakonisht të vështira… të gjata, të vështira” ose të largohej nga biznesi. Ata që refuzuan do të merrnin pagën e largimit prej tre muajsh dhe do të përballeshin me një bllokim nga ish-punëdhënësi i tyre.

Ka shenja se një numër i madh punëtorësh kanë dhënë dorëheqjen sepse nuk i kanë pranuar kushtet e reja të zotit Musk.

Një ish-punonjës i Twitter, i cili dëshironte të mbetej anonim, ka thënë: “Unë mendoj se kur pluhuri të pastrohet sot, ndoshta do të mbeten më pak se 2 mijë njerëz.”

Ata pretenduan se të gjithë në ekipin e tyre ishin shkarkuar.

“Menaxheri i atij ekipi, menaxheri i tij u pushua. Dhe pastaj menaxheri i atij menaxheri u pushua. Personi sipër tij ishte një nga drejtuesit u ndërpre në ditën e parë. Kështu që nuk ka mbetur askush në atë zinxhir komandues.”

Një person tjetër ka thënë se ata kishin dhënë dorëheqjen edhe pse ishin përgatitur për të punuar me orë të gjata.

Musk nuk ndjehet shumë i shqetësuar nga zhurma në Twitter në lidhje me krizën e tij. Më herët gjatë ditës së premte, ai postoi dy meme duke sqaruar situatën.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika