Ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, por forcat tona janë aty për të ruajtur paqen

Ministri kroat i Mbrojtjes, Ivan Anushiq ka deklaruar se situata në Kosovë dhe rajon “nuk është ajo që do të donim të ishte” dhe se është “jo e kënaqshme dhe jo e mirë"

Ministri kroat i Mbrojtjes, Ivan Anushiq

Të hënën, ministri i Mbrojtjes së Kroacisë, Ivan Anushiç, ka dërguar kontingjentin e 41-të të Forcave të Armatosura Kroate (HRVCON) në Kosovë.

Në dërgimin e tij, ministri Anushiç ka thënë se para disa muajsh kishte vizituar kontingjentin e 40-të në Kosovë dhe ka theksuar se ushtria dhe ushtarët kroat janë ndër më të mirët.

Anushiqi u ka theksuar ushtarëve se është i sigurt se do t’i shërbejnë me nder misionin për të cilin janë caktuar. Ai në një deklaratë për media ka thënë se situata në Kosovë dhe rrethinë “nuk është ajo që do të donim të ishte” dhe se është “jo e kënaqshme dhe jo e mirë”.

“Nëse situata do të ishte e mirë, nuk do të duhej të dërgonim forca të armatosura në misionin e KFOR-it. Shpresojmë që NATO dhe KFOR-i të arrijnë ta stabilizojnë situatën, në mënyrë që të mos ketë tepricë dhe të mos ketë zgjerim të dhunës”, ka thënë ministri kroat.

“Të gjitha këto situata janë shkaktuar nga pala serbe. Për këtë arsye është e nevojshme të ruhet rendi dhe qetësia në atë zonë. Prania e kontingjentit kroat dhe të gjithëve që janë në Kosovë sigurisht që na jep të drejtë të mendojmë se siguria në Kosova do të ruhet dhe do të ruhet”, ka thënë Anushiç.

Duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari, ai ka deklaruar se lufta është një fjalë e papëlqyeshme, por lufta nuk do të ndodhë sepse forcat kroate janë aty posaçërisht për të ruajtur paqen.

“Ne jemi një ushtri e gatshme për parandalim, nuk po përgatitemi për asnjë sulm apo luftë, por për frenim duhet të jemi të fortë për të penguar këdo që mendon se mund të përsërisë ngjarjet e vitit 1991, dhe kur flasim konkretisht për Kosovën dhe sinqerisht edhe në Bosnje dhe Hercegovinë, shpresoj që të mos ketë përshkallëzim. konflikti”, është shprehur ai, raporton glashrvatske.hrt.hr, përcjellë Dukagjini.

Në ceremoninë e lamtumirës u njoftua edhe presidenti i Kroacisë, njëherësh edhe komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura, Zoran Milanoviq, i cili nuk ka marrë pjesë për shkak të angazhimeve të tjera.

Operacioni i NATO-s KFOR u krijua me një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara më 10 qershor 1999. Detyrat kryesore të kontingjentit kroat në kuadër të KFOR-it janë parandalimi i rinovimit të armiqësive, ndërtimi i një mjedisi sigurie, mbështetja e përpjekjeve humanitare ndërkombëtare, sigurimi i zbatimit të marrëveshjeve të lidhura dhe të mbështesë zhvillimin e forcave të sigurisë së Kosovës.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika