Mjekiqi: MPJD nuk përfill as ligjin, as planet e qeverisë së vet

LDK, të premtën e 23 shtatorit, ka mbajtur konferencë për media, në të cilën nënkryetarja Shqipe Mjekiqi ka thënë se punët e paligjshme dhe implikimet financiare të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës po e dëmtojnë buxhetin dhe reputacionin e Kosovës

Shqipe Mjekiqi, Nënkryetare e LDK-së

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), të premtën e 23 shtatorit, ka mbajtur konferencë për media lidhur me shkarkimet dhe emërimet e paligjshme të pjesëtarëve të shërbimit diplomatik nga ana e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD).

“Vendimet e jashtëligjshme të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës po rëndojnë shërbimin e jashtëm, dhe po pengojnë forcimin e subjektivitetit ndërkombëtar të Kosovës”, ka thënë Mjekiqi.

Nënkryetarja e LDK-së, Shqipe Mjekiqi, tha se veprimet e kësaj ministrie, përveç që janë të kundërligjshme, kanë edhe implikime të mëdha financiare.

“MPJD-ja ka zgjedhur të veprojë krye në vete e në kundërshtim me ligjin, në shkarkimin dhe emërimin e anëtarëve të shërbimit të jashtëm, i tillë është edhe rasti për rekrutimin e 32 zyrtarëve në misionet diplomatike, konkurs ky të cilin u kërkua që MPJD ta anulojë”, u shpreh Mjekiqi.

Ajo theksoi se Ministria e Jashtme ka bërë shkelje flagrante të ligjit, e për këtë nuk do të mbetet pa pasoja.

“Ka shkelur nenin 38 që përcakton lëvizjet e stafit brenda kategorisë dhe nenin 17 duke mos publikuar konkursin në Sistemin Informativ për Menaxhimin e Burimeve Njerëzore”, deklaroi ajo.

Mjekiqi në konferencë përmendi se joserioziteti dhe pasiviteti i partisë që qeveris me vendin aktualisht karshi politikës së jashtme tregohet edhe te fakti se shumica e Ambasadave kanë mbetur pa staf dhe ambasadorë që 1 vit e gjysmë.

Ajo tha se krahas veprimeve të jashtëligjshme nga MPJD, ministria ka edhe implikime financiare.

Ajo e cilësoi si të gabuar vendimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë të datës 2 shtator, që i jep të drejtën diplomatit në mënyrë të jashtëligjshme nga ministrja Gërvalla, do t’i kushtojë buxhetit të Kosovës 20 mijë euro.

“Muaj më parë Ministria u detyrua të paguajë 13 mijë euro duke zgjedhur të mos publikojë shpenzimet e diplomatit”, u shpreh ajo, duke e cilësuar si humbje për buxhetin vendor.

Për fund, nënkryetarja e LDK-së theksoi se partia e saj është në favor të reformave, duke shtuar që kjo reformë të bëhet konform ligjeve.

Gjithashtu, Mjekiqi bëri thirrje që Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës të punojë për të përfillur ligjin dhe planet e qeverisë, për të prezantuar më mirë Kosovën në vendet ndërkombëtare dhe për të anëtarësuar Kosovën në organizatat ndërkombëtare, sepse vetëm kështu mund të forcohet subjektiviteti ndërkombëtar i Kosovës.

Protestojnë sindikalistët e MPJD-së: Në këtë ministri është instaluar frika e shantazhi

Këshilli i pavarur Mbikqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës me anë të një Vendimi ditë më parë ka detyruar MPJD-në të anulojë konkursin për 32 zyrtarë pasi i njëjti nuk ishte në harmoni me ligjet në fuqi.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Vasfije Krasniqi jep dorëheqje nga pozita e deputetes

Deputetja e zgjedhur nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje(VV), Vasfije Krasniqi-Goodman, të mërkurën e 21 shtatorit ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje. Krasniqi ka...

Ish-deputeti i LVV-së, Krasniqi: Të rregullohen raportet me ShBA-të ose...

"Unë kam ardhur këtu për t'iu kërkuar falje njerëzve që i kam dërguar në Vetëvendosje. Unë u kërkoj falje, se nuk e kam ditur...

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Të fundit nga rubrika