Musk thërret inxhinierët pasi shqetësimet për rrëzimin e Twitter rriten

Raportet tregojnë se afro 1 mijë e 200 punëtorë u larguan nga kompania pas kërkesës për "orë të gjata me intensitet të lartë". Ndërsa, Musk fillon anketën nëse do të rivendoste Donald Trump në detyrë

Foto ilustrim

Elon Musk i ka dërguar email stafit të Twitter të premten duke i kërkuar që çdo punonjës që shkruan kodin e softuerit të raportojë në katin e 10-të të zyrës në San Francisko herët pasdite.

Miliarderi ka thënë në një email pasues, “Nëse është e mundur, do ta vlerësoja nëse mund të fluturonit në San Francisko për të qenë i pranishëm personalisht”, duke shtuar se ai do të ishte në selinë e kompanisë deri në mesnatë dhe do të kthehej të shtunën në mëngjes, raporton The Guardian. Inxhinierët duhet të raportojnë në orën 14 të së premtes.

Ndërkaq, Musk filloi një sondazh në Twitter vonë të premten duke u kërkuar ndjekësve të votojnë nëse do të rivendosin llogarinë e ish-presidentit amerikan Donald Trump në platformë. Rezultatet e hershme treguan se afërsisht 60 për qind votuan pro.

Emailet e Musk erdhën një ditë pasi raportet treguan se midis 1 mijë dhe 1 mijë e 200 punonjës të Twitter vendosën të largoheshin nga kompania e bllokuar e mediave sociale pas një afati të së enjtes nga Musk që stafi të regjistrohej për “orë të gjata me intensitet të lartë”, ose të largoheshin.

Në mënyrë të vërtetë në Twitter, dhjetëra punonjës postuan në Twitter dorëheqjet e tyre me një version të sloganit të brendshëm të kompanisë “lovewhereyouworked”.

Kompania u kishte thënë punonjësve se do të mbyllte zyrat e saj dhe do të ndërpresë aksesin në distinktiv deri të hënën, duke cituar dy burime të paidentifikuara, dhe nuk dihej menjëherë nëse selia ishte rihapur.

Musk urdhëroi punonjësit t’i dërgonin me email një përmbledhje të asaj që kodi i tyre i softuerit kishte “arritur” në gjashtë muajt e fundit, “së bashku me deri në 10 pamje të ekranit të linjave më të spikatura të kodit”.

“Do të ketë intervista të shkurtra teknike që më lejojnë të kuptoj më mirë grumbullin e teknologjisë në Twitter”, shkroi Musk në një nga emailet.

Musk ka deklaruar këtë javë se disa inxhinierë të Tesla-s po ndihmonin në vlerësimin e ekipeve inxhinierike të Twitter-it, por ai tha se ishte “në baza vullnetare” dhe “pas orësh”.

Humbja e punonjësve në role kritike inxhinierike vjen vetëm disa ditë përpara Kupës së Botës, kur shërbimi zakonisht pret një rritje të trafikut. Ngjarja me trafik të lartë mund të jetë një test i rëndësishëm për Twitter-in e ri 2.0, siç iu referua Musk, dhe se si kompania pret të funksionojë me një fuqi punëtore të pakësuar.

Musk ka thënë se do të përpiqej të fliste me punonjës të largët me video dhe se vetëm njerëzit që nuk mund të shkonin fizikisht në selinë e kompanisë ose kishin një emergjencë familjare do të justifikoheshin.

Në emailin e tij të parë drejtuar punonjësve të Twitter këtë muaj, Musk tha: “Ne po ndryshojmë gjithashtu politikën e Twitter në mënyrë që puna në distancë të mos lejohet më, përveç nëse keni një përjashtim specifik.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika