Një vit më parë, Facebook u orientua drejt Metaverse. A ia ka vlejtur?

Metaverse është një koncept i një universi të vazhdueshëm, 3D. Një kombinim i shumë hapësirave të ndryshme virtuale që humbi konceptin e largësisë virtuale. Por a ia vlejti ky drejtim i Facebook?

Interneti nuk ishte i kënaqur me këmbët.

Në fillim të këtij muaji, kompania e njohur më parë si Facebook zbuloi kufjet e saj të reja të realitetit virtual, Meta Quest Pro. Kufjet prej 1500 dollarësh ofruan shumë veçori të reja, duke përfshirë grafika më të qarta, aftësi të reja të realitetit të përzier, shprehje më emocionuese të fytyrës dhe shtimin e këmbëve të avatarit. Më parë, njerëzit virtualë të Metës ekzistonin si bust lundrues. Tani inxhinierët e Metës u dhanë gjysmat e poshtme. Për të festuar, Meta publikoi një video të Mark Zuckerberg-ut virtual duke kërcyer lart e poshtë, ndërsa një turmë pas tij brohoriste dhe hidhte letra festuese sikur ai sapo kishte fituar Super Bowl.

Videoja u tall menjëherë shumë. “Urime Meta që më në fund arriti hapat e The Sims (2000),” shkruhej në një postim në Twitter.

Këmbët u zbuluan shpejt se ishin një animacion , dhe ende jo një veçori funksionale, transmeton “TIME“.

Ndoshta nuk ishte ky reagimi që Meta priste. Gjatë dy viteve të fundit, Mark Zuckerberg ka vendosur trashëgiminë e tij në saje të zhvillimit të metaverse, hapësira të reja virtuale të cilat ai beson se do të jenë po aq transformuese për botën sa telefonat inteligjentë ishin 15 vjet më parë. Zuckerberg dhe drejtues të tjerë të Meta argumentojnë se botët virtuale do të kenë një vlerë të madhe ekonomike dhe sociale, do të tkurrin kufijtë dhe do të reduktojnë toksicitetin në internet.

Pa pushim, drejtuesit kanë argumentuar se në metaverse, ndryshe nga një video chat, përdoruesit ndjejnë një ndjenjë “prezence” me të tjerët që janë fizikisht larg. “Prania” është një cilësi subjektive, kalimtare që mund të jetë e vështirë për një kompani të fiksuar pas të dhënave për përcaktimin e sasisë. Por drejtuesit e Meta besojnë se është diçka që ne e dëshirojmë thellësisht dhe se do të shpenzojmë para dhe kohë për ta arritur atë.

Ata gjithashtu shpresojnë se ky udhëtim i paeksploruar në metaverse mund të ringjallë kompaninë, e cila hoqi emrin e Facebook dhe u riemërua një vit më parë si “Meta”. Ndoshta jo rastësisht, Facebook po humbet terrenin shpejt ndaj TikTok dhe modeli qendror i biznesit për një kohë të gjatë i Meta-së, të ardhurat nga reklamat në News Feed të Facebook, po lëkunden. Kështu, kompania ka ndryshuar emrin e saj, ka investuar 10 miliardë dollarë vetëm këtë vit në VR dhe AR dhe ka krijuar aleanca të vështira me konkurrentët e teknologjisë dhe agjencitë qeveritare globale, të gjitha në një përpjekje për t’u bërë kompania që hap një epokë të re virtuale.

Bota nuk është ende e bindur. Të mërkurën, kompania raportoi një humbje tremujore prej 3.67 miliardë dollarësh në Reality Labs, njësia përgjegjëse për realizimin e planeve metaverse të Mark Zuckerberg. Këto humbje, pjesërisht për shkak të shitjeve më të ulëta të kufjeve të realitetit virtual “Quest 2”, shtuan performancën e përgjithshme zhgënjyese financiare të Metës dhe shkaktuan një shitje të aksioneve që panë aksionet e saj të bien. Që nga fillimi i vitit, stoku i Metës ka rënë me 70 për qind, krahasuar me rënien prej 20 për qind të “S&P 500” në të njëjtën periudhë.

Shumë nga hapësirat virtuale të Metës janë vetëm qytete fantazmë, me raporte që pretendojnë se edhe vetë punonjësit e Metës ngurrojnë të kalojnë kohë brenda tyre. Kur Mark Zuckerberg poston diçka të re në lidhje me metaversen e Metës, ndjenja e publikut është jashtëzakonisht negative. Dhe viti i ardhshëm ka të ngjarë të sjellë rritje të konkurrencës pasi Apple thuhet se po përgatit kufjet e saj “VR” dhe rregulloret me Komisionin Federal të Tregtisë që vazhdon të shtyjë kundër strategjisë agresive të blerjes së Metës.

Pra, ndërkohë që Zuckerberg dhe ekipi i tij po shikojnë dekada në të ardhmen, është mënyra se si priten përpjekjet e tyre metaverse gjatë dy viteve të ardhshme që do të rezultojnë të shëndosha për kompaninë dhe për vetë Zuckerberg.

“Kjo është një kompani që është në telashe. Dhe nëse perspektiva ekonomike përkeqësohet edhe më shpejt nga sa e parashikojnë njerëzit, atëherë investitorët me siguri do të kërkojnë një ndryshim në lidership”, thotë Edward Moya, një analist i lartë tregu në Oanda, një kompani shërbimesh financiare.

Për të vlerësuar se sa larg ka arritur Meta dhe sa larg është nga arritja e vizionit të saj, TIME foli me drejtuesit e kompanisë, ekspertët e privatësisë dhe teknologjisë dhe kaloi pak kohë brenda hapësirave të realitetit virtual të Metës. Ja çfarë mësuam.

Argëtimi dhe lojërat mund të jenë falas për të gjithë

Në një pasdite vjeshte, i lidha kufjet Quest 2 dhe e gjej veten të transportuar në një lojë pokeri në rrënojat e një kështjelle mesjetare. Ndërsa shikoj letrat e mia, një burrë me mjekër rozë del nga brenda shamisë dhe vazhdon të më tundë një shpatë dritash në kokë. Në të djathtën time, një avatar me mjekër që tingëllon si një fëmijë po përleshet për të kontrolluar një cigare, duke bërtitur, “ky është duhanpirësi im”, pa pushim.

Ka kapele të sipërme, syze dielli gjigante, pije alkoolike të derdhura në filxhanë delikatë të Kinës, ofendime dhe municion të shpërthyer në çdo mënyrë. Unë numëroj me kujdes patate të skuqura nga një grumbull nën dorën time të majtë dhe i hedh në mes për një rritje. Por, ka një luftë të plotë me shpatë që shpaloset në të djathtën time, dhe mezi duket se dikush po i kushton vëmendje vetë lojës.

Është një hapje e përshtatshme drejt metaverses ashtu si sallonet e Perëndimit të Egër mburreshin me krenari, lojëra fati të mbushura me shthurje dhe me rrota të lira, po njëjtë bën edhe ky kufi i ri virtual. Shumë nga aplikacionet më të njohura në dyqanin “Quest” mbështeten në ngjyra, fantazi dhe trillime fëmijërore si Beat Saber, Smash Drums, Ancient Dungeon.

Vetë Meta e di mirë rëndësinë e lojërave për këtë ekosistem të sapolindur. Lojërat ishin i gjithë qëllimi i kompanisë “VR Oculus”, në fund të fundit, kur ajo u themelua në vitin 2012 nga 19-vjeçari Palmer Luckey. Ndërsa fjalët për teknologjinë u përhapën rreth Silicon Valley për prototipin e saj të vitit 2014, Mark Zuckerberg ndjeu një mundësi dhe e bleu kompaninë për 2 miliardë dollarë.

“Mobile është platforma e sotme, dhe tani ne po përgatitemi gjithashtu për platformat e së nesërmes,” tha Zuckerberg në një deklaratë në atë kohë.

Kufjet Oculus të Meta-së,  “Quest 2” kanë një çmim prej 400 dollarë janë shitur në mënyrë të qëndrueshme dhe ato mburren me shumë lojëra që funksionojnë mjaft mirë. Një nga më të njohurit është “Walkabout Mini Golf”, një përsëritje çarmatosëse e thjeshtë por efektive e Putt-Putt. Sipas krijuesve të lojës, ajo pret qindra mijëra lojtarë javor çdo javë në mbi 40 vende. Kur hyj në lojë, jam çiftuar me një avatar që thotë “kennypowers”, flet me një theks jugor dhe i gëzuar më kalon nëpër mekanikën e lojës. Kenny ka shpenzuar qartësisht shumë kohë duke luajtur, duke përshkruar me emocion të gjitha goditjet e mundshme të mashtrimit në çdo moment.

Takimi ynë fillon në mënyrë të sikletshme, por ne të dy lirohemi pas disa raundeve. Kur i them se nuk kam ndjerë kurrë se kam pasur mundësi të luaj golf të vërtetë, ai përgjigjet: “Hej, edhe unë jam i varfër si dreqi, vëlla. Mund të bësh shumë më tepër pa para këtu sesa në botën reale”.

Janë ndërveprime të tilla që VR e bën botën të ndihet pak më e vogël që Meta shpreson t’i lehtësojë masivisht në dekadën e ardhshme.

“Nëse do të mund të isha me ty në një dhomë fizike tani, do të ishte më mirë se kjo”, më thotë Vishal Shah, nënkryetari i metavers në Meta, ndërsa ulem përballë avatarit të tij në një dhomë takimesh virtuale.

“Por kjo është shumë më mirë se një video thirrje. Si njerëz, ne e dëshirojmë këtë lidhje sociale dhe kjo është mënyra më e mirë për ta përjetuar atë në një formë dixhitale.”

Për të joshur lojtarët e mundshëm, Meta ka shpenzuar tetë vitet e fundit duke blerë një mori krijuesish të aplikacioneve të realitetit virtual përfshirë këtu, edhe krijuesin e lojës luftarake “Viking Asgard’s Wrath” dhe disa lojëra sportive duke zhvilluar një biblotekë të thellë e të fortë.

Mark Zuckerberg e ka shpjeguar interesin e tij për lojërat në terma thuajse humanitare. Ai i tha Joe Rogan në gusht se nuk i pëlqen sa kohë bota moderne shpenzon në mënyrë “pasive” duke parë TV dhe se një kalim në lojëra më aktive mund të rezultojë në një “net përmirësimi i mirëqenies për njerëzit në përgjithësi.” Natyrisht, Meta do të përfitojë shumë financiarisht duke u bërë një qendër lojrash. Sipas CTO Meta, Andrew Bosworth, një e treta e të gjitha aplikacioneve të dyqaneve Quest po bëjnë të ardhura “në miliona” dhe kompania aktualisht ka një tarifë platforme harduerike prej 30 për qind për shitjet e bëra përmes Meta Quest Store.

Një zyrë e pafund pret, nëse punonjësit duan të jenë atje

Autori, djathtas, interviston Mike LeBeau, themeluesin dhe drejtuesin e produktit të Horizon Workrooms në Meta, majtas, brenda Horizon Workrooms

Por Meta nuk ka ndërmend të dominojë vetëm kohën tuaj të lirë. Ai dëshiron që ju të punoni edhe në metaverse. Në konferencën “Connect” të kompanisë në tetor, Zuckerberg dhe drejtues të tjerë pikturuan një vizion në të cilin punonjësit mund të punojnë kudo në botë, por të ulen në një tryezë virtuale me kolegët e tyre, duke shkëmbyer ide në një tabelë të bardhë virtuale. Ata besojnë se hapësirat virtuale të punës do të jenë një përmirësim i madh mbi rrjedhat tona të punës Zoom, Slack dhe Microsoft Teams që aktualisht dominojnë peizazhin profesional.

Pra, ndërsa më parë kam përdorur VR për të hyrë në mjedise fantastike, ai ku jam ulur sot vështirë se mund të jetë më steril. Jam në horizontin “Worlds Workrooms”, rekreacioni i zyrës VR të Metës dhe jam ulur në një zyrë korporative të hijshme me pamje nga një mal i gjelbëruar. Përballë meje është avatari i Mike LeBeau, themeluesi dhe produkti kryesor i përpjekjes. LeBeau, i cili ndodhet fizikisht në Amsterdam, shfaqet si një bust lundrues i lumtur dhe i lëvizshëm me vetulla ekspresive. Ai teleporton në një tabelë të bardhë për të shkarravitur disa shënime, për të postuar disa shënime ngjitëse dhe për të treguar një foto që sapo e ka ngarkuar nga kompjuteri i tij.

“Ne po përpiqemi të ndërtojmë diçka për njerëzit e zakonshëm që nuk kanë ndonjë dashuri para-ekzistuese për VR dhe thjesht po përpiqen të kuptojnë mënyrën më të mirë për të kryer punën e tyre,” thotë ai.

Ka aspekte të dhomave të punës Horizon që janë padiskutim intriguese. Unë mund të shoh shënimet që po marr në laptopin tim aktual ndërsa intervistoj një burrë që bën gjeste të animuara përballë meje, edhe pse ai është 3600 milje larg. Unë mund të përmirësoj mjedisin tim në mënyrë që të jem ulur ose në plazh ose në një rrokaqiell futuristik të qytetit, ose mund të ngre një stacion pune me tre monitorë gjigantë virtualë, të cilët janë shumë më të mëdhenj se instalimi im “ho-hum” në shtëpi.

Por këta monitorë virtualë janë të paqartë dhe të vonuar. Sa më gjatë të qëndroj brenda kufjeve, aq më shumë më rrahin tëmthët dhe më shtrëngojnë syzet në urën e hundës. Kur heq kufjet, përjetoj një valë të përzierash dhe gjej një rrip të kuq në ballë. Dhe është pothuajse koha për ta rimbushur ngase bateria zgjat vetëm dy deri në tre orë.

“Këto janë ditët e para”, thotë LeBeau. “Shumica e njerëzve nuk do të kalojnë ende tetë orë në ditë në një kufje”.

Në Connect, kompania njoftoi partneritete me entitete të tjera korporative si Microsoft, Zoom dhe Accenture, e fundit prej të cilave do të funksionojë posaçërisht për të gjitha llojet e kompanive, nga firmat e arkitekturës te studiot e projektimit te inxhinierët, në punë virtuale. Workrooms është një aplikacion falas, por nëse një masë e konsiderueshme kompanish investojnë në kufjet dhe fillojnë të punojnë brenda tyre, Meta do ta llogariste këtë si një fitore.

Megjithatë, përpara se Meta të bindë kompanitë e tjera që të përdorin kufjet, ato do të duhet të bindin vetë punonjësit e tyre. Një sondazh në maj me 1000 punonjës të Meta zbuloi se vetëm 58 përqind e tyre thanë se e kuptonin strategjinë metaverse të kompanisë, sipas New York Times. Dhe sipas një hulumtimi më të fundit, raportohet se punonjësit e Metës kanë qenë rezistent ndaj kalimit të kohës në Horizon Worlds.

“Pse nuk e duam produktin që kemi ndërtuar aq shumë sa e përdorim atë gjatë gjithë kohës?”

Vishal Shah shkroi në një tabelë të brendshme mesazhesh në shtator. “E vërteta e thjeshtë është, nëse ne nuk e duam atë, si mund të presim që përdoruesit tanë ta duan atë?”

Në intervistën tonë, Shah thotë se qëndron pas mesazhit dhe pranon se Horizon Worlds duhet të përmirësohet në shumë mënyra. “Ne jemi herët në Horizon Worlds: është një produkt i përshtatshëm para-produktit në treg,” thotë ai. “Por është diçka që ne kemi premtuar ta ndërtojmë hapur. Dhe kjo është arsyeja pse ne e nisëm atë sa më shpejt që e bëmë.”

LeBeau në mënyrë të ngjashme pranon se teknologjia ka një rrugë të gjatë për të bërë përpara se përdoruesit të mund të bëjnë një tranzicion të qetë nga ajo me të cilën janë mësuar. “Duke e bërë përvojën e desktopit me cilësi të vërtetë të lartë dhe rezolucionin të mirë ne do t’i heqim dorë nga këto gjëra me kalimin e viteve,” thotë LeBeau. Kufjet e reja të Meta, Quest Pro, janë krijuar gjithashtu për t’u ndjerë më e lehtë në kokë dhe më e rehatshme për t’u veshur për periudha të gjata kohore.

Por disa ekspertë mendojnë se i gjithë theksi i kompanisë te puna është i gabuar. “Unë ende nuk kam parë ndonjë sinjal se ka një gatishmëri për t’u angazhuar me këtë,” thotë John Egan, CEO i L’Atelier BNP Paribas, i cili kryen kërkime mbi teknologjinë e fundit. “Ka një nivel të lartë ngurrimi publik për peizazhet VR që po lehtësojnë mjediset e punës.”

LeBeau argumenton se pjesa më e madhe e shtypit dhe ngurrimi i keq lindin nga pamjet e ekranit 2D në mediat sociale dhe se njerëzit duhet të provojnë kufjet përpara se ta kuptojnë plotësisht. “Është e vështirë për ju të kuptoni se sa shumë është i gatshëm truri juaj të besojë se njerëzit pranë jush janë të vërtetë, kur ata nuk janë të vërtetë,” thotë ai. “Ata nuk duken plotësisht si njerëzit e vërtetë, por truri juaj mbush boshllëqet dhe është kaq i gatshëm të humanizojë gjëra të tjera që sillen nga njeriu.”

Siguria do të jetë një sfidë e madhe

Por ndërsa Meta është e dëshpëruar që përdoruesit e saj t’i perceptojnë Horizon Workrooms si realitetin e tyre, ky lloj kërcimi i perceptimit është pikërisht ajo që shqetëson shumë ekspertë të privatësisë dhe të drejtave të njeriut. Gjatë viteve, Meta është përballur me një mori kritikash në lidhje me mënyrën se si është trajtuar ose nuk ka arritur të trajtojë – dezinformimin dhe gjuhën e urrejtjes në platformat e saj të mediave sociale. Një raport, për shembull, tregoi Instagramin, të cilin Meta e zotëron, e dinte se i bënte vajzat adoleshente të ndiheshin më keq me veten. Një tjetër tregoi se Facebook ndihmoi për të nxitur një gjenocid në Myanmar.

Nëse një dinamikë e ngjashme shfaqet në metaverse, niveli i dëmtimit mund të rritet ndjeshëm, shqetësohen disa ekspertë. Hapësirat e hershme VR tashmë janë rrënuar nga racizmi dhe ngacmimet, me një punonjës që postoi në një tabelë të brendshme mesazhesh se “mungesa e kërkesave të integritetit të kompanisë lejon që racizmi të lulëzojë në VR” në janar të vitit 2021. Gratë janë përballur me ngacmime dhe ngacmime virtuale. (Meta, si përgjigje, ka zbatuar një veçori në të cilën përdoruesit mund të vendosen në një flluskë të mbyllur)

Rand Waltzman, një shkencëtar i lartë i informacionit në RAND Corporation, është jashtëzakonisht i shqetësuar për VR si një vektor për dezinformimin masiv dhe manipulimin emocional. ”

Mjediset e realitetit virtual rezultojnë të jenë mjedise vërtet ideale për të bërë manipulime emocionale të të gjitha llojeve,” thotë ai. “Unë mund të nxis ankth tek njerëzit për t’i bërë ata më të ndjeshëm ndaj një lloji të mesazheve ose një tjetër.” Ai tregon për një studim të kryer këtë vit, i cili zbuloi se një aplikacion VR ishte po aq efektiv sa drogat psikedelike për t’i ndihmuar njerëzit të arrijnë transcendencën. Nëse ai lloj manipulimi mendor është i mundur, çfarë mund të arrijnë aktorët e këqij?

Për të ndaluar aktorët e këqij, Meta do të vazhdojë të mbështetet shumë në inteligjencën artificiale për të moderuar platformat e saj të reja. Moderimi në metaverse do të jetë edhe më i vështirë se në mediat sociale tradicionale. Nuk do të jeni në gjendje të kërkoni me tekst ose të perceptoni ngacmimet aq lehtë. Andrew Bosworth, shefi i teknologjisë së Metës, madje pranoi po aq shumë në një memo të brendshme të zbuluar nga Frances Haugen nëntorin e kaluar, duke pranuar se realiteti virtual shpesh mund të jetë një “mjedis toksik” veçanërisht për gratë dhe pakicat dhe se moderimi “në çdo shkallë kuptimplote është praktikisht e pamundur”. Në shkurt, një reporter i Buzzfeed zbuloi se dezinformatat në lidhje me COVID-19 që supozohet të jenë të ndaluara në Facebook dhe Meta ishin në gjendje të mbeten të pakundërshtueshme në Horizon Worlds.

Meta nuk pranoi të vinte Bosworth në dispozicion për një intervistë. Një përfaqësues vuri në dukje se kompania ka 40,000 njerëz që punojnë për sigurinë dhe sigurinë dhe investoi rreth 5 miliardë dollarë në këtë fushë. (Ka të ngjarë që shumë nga ata njerëz të mos jenë punonjës me kohë të plotë, megjithëse Meta nuk pranoi të sqarojë.)

Pastaj është problemi i afërt i privatësisë dhe mbledhjes së të dhënave. Waltzman thotë se manipuluesit e mundshëm do të nxiten edhe më tej nga sasia masive e të dhënave biometrike të regjistruara nga kufjet. Nëse të dhënat nuk mbahen të sigurta, bizneset teorikisht do të jenë në gjendje të shohin se sa kohë shikoni një reklamë; një strateg politik mund të jetë në gjendje të vlerësojë shprehjet tuaja të fytyrës kur takoni kandidatë të ndryshëm. “Ju do të jeni në gjendje të ndërtoni profile mjaft të sakta psikologjike të njerëzve në kohë reale,” thotë Waltzman. “Dhe ju mund të monitoroni në kohë reale se si objektivi juaj po reagon ndaj asaj që po bëni dhe të përshtateni në përputhje me rrethanat.”

Meta thotë se të dhënat biometrike të marra nga gjurmimi i syve ruhen në vend përpara se të fshihen plotësisht. Por ka një mungesë të përhapur besimi në kompani për shkak të historisë së tyre të gjerë të mashtrimit të publikut në lidhje me mbrojtjen e të dhënave, gjë që bëri që FTC t’i dënojë kompanisë me një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh në 2019.

“Bazuar në historinë mjaft të mirë-dokumentuar të Meta-së dhe kompanive të tjera të mediave sociale, ka mospërputhje lehtësisht të dukshme midis premtimeve që kanë bërë menaxhmenti i lartë dhe realitetit të asaj që ata kanë bërë,” thotë Paul Barrett, zëvendësdrejtor i NYU.

“Ata kanë demonstruar një tendencë për të kërkuar fuqimisht rritje dhe të ardhura nga reklamat së pari dhe të shqetësohen për të gjitha detajet së dyti. Do të ishte marrëzi të supozohej se ata do të bëjnë një punë më të mirë, sepse ata ishin neglizhues herën e fundit.”

Ndoshta për shkak të perceptimit negativ të publikut për kompaninë në vitet e fundit, drejtuesit nxitojnë të theksojnë se identiteti juaj në internet dhe mallrat dixhitale do t’ju përkasin juve, pavarësisht se në cilën botë virtuale të kompanisë hyni. Meta po punon së bashku me shumë nga konkurrentët e saj të mundshëm duke përfshirë Microsoft, Zoom dhe Adobe në një përpjekje për t’i bërë përvojat të ndërveprueshme.

Meta është gjithashtu pjesë e një nisme të vazhdueshme të drejtuar nga Forumi Ekonomik Botëror që synon të vendosë rregulla bazë për metaversen rreth privatësisë, sigurisë dhe sigurisë.

“Ka rreziqe të mëdha dhe shumica e tyre nuk janë të reja për një version të ri të internetit, thotë Cathy Li, drejtuese e mediave, argëtimit dhe sportit në WEF. “Nuk është e lehtë të arrihet konsensus por vlerësoj që partnerë të ndryshëm në sektorin publik dhe privat janë të gatshëm të diskutojnë mundësinë e vendosjes së parmave mbrojtëse që në fillim, gjë që shumë prej nesh nuk e panë në internet. Epoka 2.0.”

Ka telashe në Menlo Park

Ndërsa Meta po punon me shumë bashkëpunëtorë, ka të paktën dy rivalë të dalluar në këtë hapësirë. E para është Apple, të cilën Mark Zuckerberg e përshkroi si në “konkurrencë të thellë ideologjike” me Metën në garën për të ndërtuar metaverse. (Kanë qarkulluar thashetheme se Apple do të lëshojë një kufje VR të vetën që në fillim të vitit të ardhshëm.) E dyta janë rregullatorët. Në korrik, FTC paditi për të bllokuar blerjen e kompanisë VR Brenda nga Meta , me argumentin se bashkimi do të ishte kundër konkurrencës. Beteja ligjore është në vazhdim.

Vizionarët e Metaverse që kanë punuar më parë në kompani kanë pasur shumë për të thënë. Palmer Luckey, një bashkëthemelues origjinal i Oculus, e quajti Horizon Worlds “të tmerrshëm sot” në një konferencë të tetorit. John Carmack, ish-CTO i Oculus, i cili dha dorëheqjen në 2019, por ende shërben si këshilltar, tha në podkastin e Lex Fridman këtë verë se ai ndjehej “i sëmurë në stomak duke menduar për ato para që po shpenzoheshin”.

Numrat e jashtëm nuk janë gjithashtu të mirë. Wall Street Journal raporton se Horizon Worlds aktualisht ka më pak se 200,000 përdorues aktivë mujorë, shumë larg objektivit të Zuckerberg prej 500,000 që ai shpresonte të arrinte deri në fund të vitit 2022 – dhe se ai e rishikoi projeksionin në 280,000. (Një përfaqësues i Metës nuk pranoi të komentonte nëse shifrat ishin të sakta.) Në shtator, kompania njoftoi se do të ngrinte shumicën e punësimeve.

Dhe vlerësimet e hershme për Quest Pro në tetor ishin të vakëta. Ka shumë që besojnë se etiketa e tij e kushtueshme prej 1500 dollarësh do ta mbajë atë vetëm në fushën e lojtarëve të fortë ose specialistëve dhe se mund të mos ndihmojë në sjelljen e masave në vizionin e tyre.

Por Meta tashmë po shikon edhe më tej, në të kaluarën VR dhe në realitetin e shtuar (AR). Meta ka nevojë për Quest Pro, dhe pajisja tjetër Quest e planifikuar të mbërrijë vitin e ardhshëm për të qenë e suksesshme, sepse Zuckerberg dhe drejtuesit e tij kanë ide të mëdha për dy dekadat e ardhshme: syze inteligjente që i bëjnë smartfonët të vjetëruar; Aplikacionet e gjuhës së AI që ju lejojnë të zhvilloni biseda me këdo që flet ndonjë gjuhë në botë; mikrokompjuterë të kontrolluar nga sinjalet e neuroneve motorike, që ju lejojnë të kontrolloni tekstet me lëvizjen e gishtit të madh; ekosisteme të hapura që lejojnë zhvilluesit amatorë të krijojnë çfarëdo lloj lojërash ose eksperience që dëshirojnë.

Nëse aksionerët do t’i lejojnë ata të vazhdojnë të investojnë shumë drejt arritjes së kësaj të ardhmeje është një pyetje krejtësisht tjetër. Reality Labs humbi 3.67 miliardë dollarë në tremujorin e tretë të 2022, me Zuckerberg që parashikoi në thirrjen e fitimeve se humbjet do të “rriten ndjeshëm” në vitin 2023. Altimeter Capital, një investitor prej kohësh i kompanisë, sapo publikoi një letër të hapur ku bën thirrje për Meta për të frenuar shpenzimet metaverse.

Këto lloj ankesash ka të ngjarë të rriten më shumë në vitet e ardhshme, thotë Egan, në L’Atelier. “Ndërsa kapitali bëhet më i shtrenjtë, do të ketë shumë presion për ta për të ofruar dhe teknologjia nuk është ende gati,” thotë ai. “Unë mendoj se kjo do të çojë në gjithnjë e më shumë dorëheqje.”

A është metaverse vetëm një dredhi e dëshpëruar për t’u larguar nga një model i parë i të ardhurave nga reklamat, në të cilin ata po ngecnin me shpejtësi? Dhe nëse me të vërtetë është e ardhmja e ekzistencës njerëzore, si mund t’i besojmë një kompanie që vazhdimisht i ka dhënë përparësi rritjes mbi gjithçka tjetër, në procesin e promovimit të dezinformimit, dëmtimit emocional dhe diktaturave gjenocidale?

Ndërsa flas me zëdhënësit e Meta-s dhe punonjësit për këtë artikull, dëgjoj vazhdimisht një refren të njohur: “Thjesht kaloni më shumë kohë brenda kufjeve dhe përfundimisht do ta merrni”. Pra, përvoja e fundit për të cilën regjistrohem është një meditim i drejtuar nga Anuma, një startup “terapeutikë dixhitale”. Anuma premton një përvojë transformuese duke e kthyer përdoruesin në një njollë të mprehtë të pezulluar në hapësirë. Përdoruesit më pas udhëhiqen përmes ushtrimeve të frymëmarrjes dhe të mendimit ndërsa ndërveprojnë dhe përfundimisht bashkohen me njolla të tjera, për të thyer egon e tyre dhe barrierat për lidhjen emocionale.

Duket se mishëron pikat kryesore të shitjes së metaverses: të krijoni lidhje të reja shoqërore, të eksploroni botë të reja dhe të ndiheni vërtet të pranishëm dhe të lirë pa marrë parasysh kufizimet tuaja fizike.

I vendos kufjet e mia ndërsa jam ulur në dhomën e ndenjes së prindërve të mi dhe ndihem pa dyshim budallaqe ndërsa flas me kufjet e mia ndërsa ata lëvizin nëpër kuzhinë, duke nxjerrë tabaka nga furrat dhe duke fikur kohëmatësit. Rreth 20 minuta pas meditimit, megjithatë, harroj se ku jam. Ndjej se frymëmarrja ime bëhet më e thellë dhe më e qetë, dhe zhytem plotësisht në shikimin e një drite të bardhë të shndritshme, e cila përfaqëson frymën time, duke kërcyer dhe dalë nga gjoksi im me hijeshi, ndërsa yjet vezullojnë rreth meje në çdo drejtim.

Megjithatë, përgjumja zgjat vetëm për disa minuta. Kufjet fillojnë të zvarriten mbi tëmthët e mi dhe kur eci butësisht drejt partnerit tim virtual, i cili më përshtatet frymë për frymë, kufjet ime më lajmërojnë se po i afrohem rrezikshëm raftit të librave të prindërve të mi. E përfundoj seancën me kokën që më dridhet, duke uruar që yjet të mos dukeshin aq të turbullta.

Në  fantashkencë, Metaverse është një përsëritje hipotetike e internetit si një botë virtuale e vetme, universale dhe zhytëse që lehtësohet nga përdorimi i realitetit virtual dhe kufjeve të realitetit të shtuar. Në përdorimin kolokial, një metaverse është një rrjet i botëve virtuale 3D të përqendruara në lidhjen sociale.

Të fundit nga rubrika