Publikohet libri që kërkon paditjen e Serbisë për gjenocid

Libri “Gjëmat e Burimit” me autor Habib Zogaj, u promovua të mërkurën në Biblotekën Kombëtare të Kosovës. Përvec promovimit të librit , u dha  edhe premiera e dokumentarit. Në këtë libër dokumentohen krimet e Serbisë gjatë luftës në Kosovë, konkretisht, masakra e kryer në fshatin Burim të Komunës së Malishevës.

Gjatë promovimit të librit, është kërkuar nga autori Habib Zogaj që institucionet qeverisëse të padisin Serbinë për gjenocidin në Kosovë.

Ai është shprehur: “Falënderoj bashkëpuntorët dhe familjen time. Mesazhi im i sinqertë për institucionet e kulturës dhe të shtetit është t’i mbështes projektet e tilla. Jo për grykësinë, por, për të mbajtur para fytyrës të bëmat e tyre që vranë e prenë. Nuk thonë kot ata që harrojnë historinë, është rrezik të përsëritet.”

Ndërsa redaktori i librit, Ruzhdi Jashari ka thënë: “400 masakra, mbi 1400 fëmijë, mbi 1600 të zhdukur, mbi 20 mijë femra të dhunuara janë bartëse e ndërgjegjëse. Autori me këtë vepër “Gjëmat e Burimit” ka nxjerrë në pah fytyrën e maskuar të shtetit serb , të cilët vrasin, plaçkitin e dhunojnë dhe inskenojnë krimin ndaj popullit shqiptar.”

Prej përfundimit të luftës, shumë autorë kanë shkruar libra mbi këtë tematikë. Disa prej tyre janë: “Baladë lufte” nga Jakup Ceraja, “E gëzofsh Kosovë lirinë” nga Gani Skura dhe Muhamet Muqa, “Kosova pas 22 janarit 1998” nga Milazim Krasniqi dhe Haqif Mulliqi e shumë të tjerë.

 

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika