Rusia ka akuzuar Mbretërinë e Bashkuar se hodhi në erë Nord Stream, Londra mohon këtë

Rusia është duke akuzuar marinën e Mbretërisë së Bashkuar se ke hedhur në erë tubacionet e gazit Nord Stream, këtë gjë po e mohon kategorikisht Londra duke thënë se kjo po sajohet nga Rusia për të shkëputur vëmendjen nga dështimet ushtarake të Rusisë në Ukrainë

Rrjedha e gazit rus "Nord Stream". Foto: BBC.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha të shtunën se personeli i marinës britanike hodhi në erë tubacionet e gazit Nord Stream muajin e kaluar, një pretendim që Londra tha se ishte i rremë dhe i krijuar për të shkëputur vëmendjen nga dështimet ushtarake ruse në Ukrainë.

Rusia nuk dha prova për pretendimin e saj se një anëtar kryesor i NATO-s kishte sabotuar infrastrukturën kritike ruse në mes të krizës më të keqe në marrëdhëniet midis Perëndimit dhe Rusisë që nga thellësia e Luftës së Ftohtë.

Rrjedhjet misterioze në tubacionet ruse të gazit

Ministria ruse tha se “specialistët britanikë” nga e njëjta njësi drejtuan sulme me dronë ukrainas mbi anijet e flotës ruse të Detit të Zi në Krime më herët të shtunën, për të cilat tha se ishin zmbrapsur kryesisht nga forcat ruse, me dëmtime të vogla në një minahedhëse ruse.

“Sipas informacioneve në dispozicion, përfaqësues të kësaj njësie të Marinës Britanike morën pjesë në planifikimin, sigurimin dhe zbatimin e një sulmi terrorist në Detin Baltik më 26 shtator të këtij viti – duke hedhur në erë tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2.”, tha ministria, shkruan Reuters.

Shërbimi Suedez i Sigurisë: Rrjedhjet e Nord Stream shkaktuar nga shpërthimet në shenjë sabotimi

Britania e mohoi pretendimin.

“Për të penguar trajtimin e tyre katastrofik të pushtimit të paligjshëm të Ukrainës, Ministria ruse e Mbrojtjes po përdor pretendime të rreme në një shkallë epike”, tha ministria britanike e mbrojtjes.

“Kjo histori e shpikur, thotë më shumë për argumentet që ndodhin brenda qeverisë ruse sesa për Perëndimin.”

Maria Zakharova, një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme ruse, tha se Moska do të kërkojë reagim nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së duke thënë në rrjetet sociale Moska dëshiron të tërheqë vëmendjen ndaj “një seri sulmesh terroriste të kryera kundër Federatës Ruse në Detin e Zi dhe Baltik, duke përfshirë përfshirja e Britanisë në to”.

Rusia, thellësisht e izoluar nga vendet perëndimore që nga pushtimi i saj i Ukrainës më 24 shkurt, ka fajësuar më parë Perëndimin për shpërthimet që shpërtheu tubacionet e ndërtuar nga Rusia Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 në shtratin e Detit Baltik.

Por më parë nuk kishte dhënë detaje specifike se kush mendon se ishte përgjegjës për dëmtimin e tubacioneve, më parë rrugët më të mëdha për furnizimin me gaz rus në Evropë.

Një rënie e mprehtë e presionit në të dy tubacionet u regjistrua më 26 shtator dhe sizmologët zbuluan shpërthime, duke shkaktuar një valë spekulimesh për sabotim në një nga korridoret më të rëndësishme energjetike të Rusisë.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika