Shkencëtarët e Copernicus: Muaji tetor i 2023, si muaji më i nxehtë i regjistruar në botë

Muaji i kaluar ishte tetori më i nxehtë që nga fillimi i regjistrimeve, me temperaturë mesatare globale që mendohet të jetë 1.7C mbi nivelet e fundit të viteve 1800

Zjarret avancojnë drejt qytetit lindor të Palma de Gandia në Valencia, Spanjë, më 3 nëntor. Fotografia: Andreu Esteban/AP

Para samitit për klimën në botë, shkencëtarët kanë pohuar se viti 2023 do të cilësohet viti më i nxehtë se në çdo vit tjetër të regjistruar.

“Mund të themi me siguri se 2023 do të jetë viti më i ngrohtë i regjistruar dhe aktualisht është 1.43 C mbi mesataren para-industriale”, ka thënë zëvendësdrejtoresha e Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike Copernicus, Samantha Burgess.

“Ndjenja e urgjencës për veprim ambicioz për klimën që shkon në Cop28 nuk ka qenë kurrë më e lartë.”

Tetori i vitit 2023 ishte tetori më i ngrohtë në histori/ The Guardian

Shkencëtarët e Copernicus zbuluan se muaji i kaluar ishte tetori më i nxehtë i regjistruar në botë, me temperatura 1.7C mbi atë që mendohej se ishin gjatë tetorit mesatar në fund të viteve 1800.

Duke djegur lëndët djegëse fosile dhe duke shkatërruar natyrën, njerëzit kanë pompuar gazra që bllokojnë nxehtësinë në atmosferë që kanë rritur temperaturën e planetit me 1.2C që nga Revolucioni Industrial.

Anomalia e temperaturës globale për tetorin 2023 ishte e dyta më e larta në të gjithë muajt në grupin e të dhënave të saj, zbuluan shkencëtarët, pas vetëm një muaji më parë.

“Fakti që po shohim këtë vit të nxehtë rekord do të thotë vuajtje rekord njerëzore”, tha Friederike Otto, një shkencëtare klimatike në Imperial College London. “Brenda këtij viti, valët ekstreme të të nxehtit dhe thatësirat e përkeqësuara shumë nga këto temperatura ekstreme kanë shkaktuar mijëra të vdekur, njerëz që kanë humbur jetesën, janë zhvendosur etj. Këto janë të dhënat që kanë rëndësi.

“Kjo është arsyeja pse marrëveshja e Parisit është një traktat i të drejtave të njeriut dhe mosmbajtja e qëllimeve në të është shkelje e të drejtave të njeriut në një shkallë të gjerë”.

Në një samit në Paris tetë vjet më parë, liderët botërorë premtuan se do të përpiqen të ndalojnë ngrohjen e planetit me 1.5C deri në fund të shekullit. Por politikat aktuale janë vendosur ta ngrohin atë me rreth 2.4C.

Akshay Deoras, një shkencëtar i kërkimit të meteorologjisë në Universitetin e Reading ka shtuar se “Tetori i vrullshëm i vitit 2023 është një shembull tjetër fatkeq që tregon se si rekordet e temperaturës po thyhen me një diferencë të madhe. Ngrohja globale për shkak të rritjes së emetimeve të gazeve serrë dhe El Niño në Oqeanin Paqësor tropikal po e godasin me të vërtetë planetin”.

Vapa rekord muajin e kaluar i la shkencëtarët të habitur . Ata presin që temperaturat ekstreme të jenë nxitur nga një përzierje e fuqishme e ndotjes së gazit serrë, kthimi i modelit natyror të motit El Niño dhe një pjesë e vogël e faktorëve të tjerë duke përfshirë një rënie të ndotjes së squfurit dhe një shpërthim vullkanik në Tonga.

Copernicus tha se kushtet e El Niño kishin vazhduar të zhvillohen, por se anomalitë e temperaturës deri më tani ishin më të ulëta se ato të arritura gjatë ngjarjeve të mëparshme të forta në 1997 dhe 2015.

“Është e frikshme të shohësh se temperatura globale që nga qershori 2023 është shumë më e ngrohtë se ajo gjatë gjysmës së dytë të 2015, kur El Niño ishte shumë më i fortë”, tha Deoras. “Planeti ynë vazhdon të kalojë nëpër piketa fatkeqe në historinë e tij meteorologjike dhe nuk do të jetë befasuese të shohim rekorde të reja në muajt në vijim.”

Copernicus zbuloi se temperatura mesatare globale midis janarit dhe tetorit 2023 ishte më e larta në rekord. Ajo mundi mesataren 10-mujore për 2016 – mbajtësin aktual të rekordit për vitin më të nxehtë – me 0.1C.

Richard Allan, një shkencëtar i klimës në Universitetin e Reading, tha: “Vetëm me shkurtime të shpejta dhe masive në emetimet e gazeve serrë, në të gjithë sektorët, mund të shmangim këto tituj të përsëritur të ngrohtësisë rekord dhe, më e rëndësishmja, të kufizojmë ashpërsinë në rritje. të ekstremeve të lagështa, të nxehta dhe të thata që shoqërojnë një botë që ngrohet me shpejtësi.”

Të fundit nga rubrika