Si të bëjmë vetën të lexojmë më shumë?

Nëse e keni pasur shprehinë e të ngrënit thonjtë, atëherë e dini se disa shprehi hiqen vështirë.

Autori David Kadavy thotë se mënyra më e mirë për të zëvendësuar një shprehi të keqe me një shprehi të mirë është të lexuarit, dhe kjo bëhet nëpërmjet katër hapave:

Duke shmangur çfarëdo gjëje qe ju ndalon të lexoni

Nëse mendimi i të lexuarit një libër po ju tërheq, mendoni se po e lexoni në copa shumë të vogla.

Ilustrim

Duke pushtuar “nxitësin” tuaj

Sa herë që ndjeni nevojën të ndryshoni një shprehi është më mirë të lexoni.

Duke zëvendësuar veprimin tuaj 

Autori Kadavy sugjeron që vetëm të lexoni.

–  Këto sjellje të përsëriten një javë

Kur këto sjellje përsëriten për një javë, atëherë lidhja juaj me librin do të fillojë të ndryshojë, shpjegon Kadavy.

David Kadavy është një autor, podkaster dhe trajner vetë-publikues. Ai beson se një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballemi në epokën e AI-së është aftësia e njerëzve për të shfrytëzuar krijimtarinë e tyre të lindur. Ai është autor i disa librave.

Autori David Kadavy

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika