Si të kaloni 1 ditë në Nişantaşı të Stambollit

Mos humb kohë, kontakto tani Max Travel dhe përfito nga super oferta për Stamboll

Nişantaşı, një lagje e vendosur në zemër të Stambollit, është e njohur për vendet ku mund të bëni blerje luksoze, restorantet e nivelit të lartë dhe kafenetë elegante.

Me Max Travel keni mundësinë të shijoni çdo cep të Stambollit me një kosto shumë të lirë.

Nëse jeni duke kërkuar për një ditë të mbushur me përvoja të kulturës, blerjeve dhe ngrënies, Nişantaşı është destinacioni i përsosur.

Si të filloni ditën tuaj

Filloni ditën tuaj me një vizitë në Nişantaşı Caddesi, rruga kryesore tregtare në lagje.

Këtu do të gjeni një sërë markash ndërkombëtare dhe vendase, duke përfshirë butikët e stilistëve, dyqanet e bizhuterive dhe dyqanet e dekorit të shtëpisë.

Merrni kohën tuaj duke shfletuar koleksionet më të fundit dhe ndaloni për një kafe në një nga kafenetë e shumta përgjatë rrugës.

Vazhdoni shëtitjen në İstiklal Caddesi

Më pas, shkoni në İstiklal Caddesi, një rrugë vetëm për këmbësorë me një histori të pasur. Kjo rrugë është e veshur me ndërtesa historike dhe një shumëllojshmëri dyqanesh, duke përfshirë librari, dyqane muzikore dhe dyqane të cilësisë së mirë.

Merrni një pushim nga pazaret dhe ndaloni në një nga kafenetë apo restorantet e shumta të rrugës për të ngrënë.

Koha për drekë

Nişantaşı, një lagje e modës në Stamboll, ofron një shumëllojshmëri opsionesh ngrënieje për drekë.

 • Restoranti Alancha është një zgjedhje e mirë për kuzhinën e tij tradicionale turke dhe atmosferën mikpritëse.
 • Restoranti Mikla, i vendosur në çatinë e hotelit Marmara Pera, ofron pamje mahnitëse të qytetit dhe kuzhinë moderne nordike.
 • By Hu Kitchen & Bar ofron pjata me frymëzim aziatik dhe një ambient elegant.
 • Babka Bakery & Bistro ofron një shumëllojshmëri produktesh furre dhe opsione të lehta për drekë.
 • Balikçı Sabahattin është një restorant historik peshku i njohur për ushqimet e tij të freskëta të detit dhe ndenjësen simpatike në natyrë.

Të gjitha këto opsione ofrojnë një përvojë unike të ngrënies në Nişantaşı.

Vazhdoni shëtitjen tuaj pas drekës

Pas drekës, vizitoni Qendrën Kulturore Nişantaşı, e cila organizon ekspozita, koncerte dhe ngjarje gjatë gjithë vitit.

Ky është një vend i mrekullueshëm për të mësuar rreth historisë dhe kulturës së Stambollit.

Shopping në Nişantaşı

Nişantaşı, një lagje e modës në Stamboll, është parajsa e blerësve. Me gamën e saj të gjerë të butikëve të modës së nivelit të lartë, ajo tërheq si vendasit ashtu edhe turistët.

Rrugët janë të mbushura me marka të stilistëve si Gucci, Prada dhe Louis Vuitton, si dhe marka lokale turke.

Për një eksperiencë më unike në blerje, vizitoni dyqanet vintage dhe butikët e vegjël, ku mund të gjeni artikuj të veçantë. Zona ofron gjithashtu blerje në rrugë me pazarin e saj javor, duke ofruar një gamë të larmishme mallrash nga bizhuteritë e punuara me dorë deri tek tekstilet tradicionale.

Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për luks ose një përvojë më eklektike të blerjeve, Nişantaşı ka diçka për të gjithë.

Mbrëmja në Nişantaşı

Në mbrëmje drejtohuni në parkun Nişantaşı, një hapësirë e bukur e gjelbër në zemër të lagjes. Bëni një shëtitje nëpër park dhe shijoni atmosferën e qetë.

Më në fund, mbylleni ditën tuaj me një darkë të shijshme në një nga restorantet e shumta të Nişantaşı. Nga kuzhina tradicionale turke te gatimet ndërkombëtare, ka diçka për të gjithë.

Disa nga restorantet qe ju rekomandojmë janë:

 • Restorant Mikla
 • Lucca Nişantaşı
 • The House Café Nişantaşı
 • Restorant Asitane
 • Ulus 29 – Yacht Club Restaurant & Bar

Pas darkës nëse dëshironi që mbrëmja juaj të vazhdoj deri në orët e hershme të mëngjesit atëherë drejtohuni në klubet e famshme për pije dhe argëtim të pafund.

Disa nga klubet më të mira janë:

 • Reina Nightclub
 • Anjelique
 • Sortie
 • Suite Club
 • Babylon Lounge

Nişantaşı është një vizitë e domosdoshme për këdo që kërkon një ditë elegante dhe të sofistikuar në Stamboll.

Pavarësisht nëse jeni blerës, adhurues i kulturës ose thjesht kërkoni një arratisje paqësore, kjo lagje ka diçka për të gjithë.

Të fundit nga rubrika