Si të kaloni një ditë në Pamukkale, Turqi

Pamukkale është një qytet në Turqinë jugperëndimore, i famshëm për ujërat termale të pasura me minerale qe rrjedhin nga tarracat e bardha të travertinit dhe rrënojat e lashta.

Max Travel ka ofertat më të mira që ju të kaloni pushimet tuaja.

Pamukkale është një destinacion magjik, ku ju lejon të admironi bukuritë mahnitëse natyrore të zonës. Në këtë udhëzues gjithëpërfshirës të udhëtimit, Max Travel do të ju ndihmoj të gjeni gjithçka që ju nevojitet për të planifikuar vizitën tuaj në Pamukkale.

Zhytuni në pishinat e travertinit të Pamukkale

Një nga gjërat më të mira për të bërë në Pamukkale është zhytja në pishinat e bardha qumështore të Pamukkale. Kodra e madhe gëlqerore ka pishina të mbushura me ujë të gazuar dhe uji është shumë i ngrohtë dhe i përsosur për t’u zhytur dhe ka veti shëruese. Zakonisht ato në krye janë më të mbushur me njerëz. Ndërsa zbrisni në shkëmb, do të gjeni pishina më të zbrazëta dhe më shumë hapësirë për t’u çlodhur dhe për të marrë pozat më të mira për fotot tuaja. Shumë nga pishinat tani janë rrethuar për t’i ruajtur ato. Vetëm një pjesë e shkëmbit është e hapur për vizitorët. Mund të ngjiteni në këtë seksion nga hyrja e qytetit të Pamukkale, ju duhen rreth 20-30 minuta për të përfunduar ngjitjen lart/poshtë. Mos harroni të hiqni këpucët përpara se të filloni të ecni në travertin. Disa vende mund të jenë të rrëshqitshme.

Notoni në pishinën antike të Kleopatrës

Brenda zonës së trashëgimisë, ka një seksion të mbyllur që ka pishina të ngrohta ku mund të bëni një not. Ndryshe nga ujërat e kaltërta dhe bardhë të travertinit, këto pishina janë të qarta kristal dhe thuhet se kanë veti medicinale. Merrni peshqirin tuaj nëse planifikoni të bëni një zhytje pasi të gjeni orët e hapjes së pishinave antike këtu. Përveq kësaj, ka kopshte të vogla dhe vendkalime rreth pishinës së Kleopatrës ku mund t’i qaseni falas dhe një fushë ushqimore ku ka sportele të veçanta për pica, misër dhe akullore. Në rast se jeni të uritur me të gjithë shëtitjet, mund të ndaloni për një vakt të shpejtë këtu.

Vizitoni disa nga atraksione të tjera me rëndësi në Pamukkale:

Vizitoni vendin arkeologjik të Hierapolis: Hierapolis u bë një qendër e rëndësishme për krishterimin gjatë Perandorisë Bizantine. Është interesante të ecësh nëpër rrënojat e Hierapolis dhe të kuptosh se si funksiononte ky qytet i lashtë i ujit dhe besimit.

Shikoni teatrin masiv të Hierapolis: Teatri është më shumë se 1800 vjet i vjetër dhe u shkatërrua gjatë tërmetit te viteve te 60-tës. I gjith teatri është një kryevepër arkitekturore.

Vizitoni Parkun Natyror Pamukkale: Në fund të travertinave ndodhet një park i bukur natyror me liqene dhe gjelbërim përreth. Këtu mund të notoni ose të hipni në një varkë në liqen. Pishinat janë të hapura nga ora 10:00 deri në 19:00.

Shikoni bukuritë e Pamukkale gjatë perëndim të diellit

Aq sa do t’ju pëlqejë të fluturoni mbi travertinat në lindjen e diellit, të shohësh Pamukkale në perëndim të diellit është gjithashtu një përvojë hyjnore. Travertinat e bardha dhe blu marrin nuanca të ndryshme të verdhë dhe portokalli, ndërsa dielli në perëndim hedh një shkëlqim eterik mbi të gjithë malin. Është me të vërtetë një pamje për t’u parë.

Eksploro peizazhin ëndërrimtar të Pamukkale nga lartë:

Bëni turne me paragliding në Pamukkale: ju do të ngjiteni lart mbi kështjellën e pambukut të Turqisë dhe do të shihni peizazhin mahnitës blu dhe të bardhë nga lart. Është, me të vërtetë, një përvojë e mrekullueshme të shikosh travertinat e Pamukkale dhe rrënojat e Hierapolis nga sytë e shpendëve. Koha e fluturimit është rreth 30 minuta dhe ju do të hipni me një pilot me përvojë në mënyrë që të mund të relaksoheni dhe të bëni të gjitha fotot që dëshironi.

Bëni udhëtim me balon me ajër të nxehtë: Udhëtimi me balonë zgjat rreth 30-45 minuta dhe ju tregon më të mirat e Pamukkale nga ajri. Do të rrëshqitni mbi travertinet e bukura, rrënojat e Hierapolis dhe teatrin masiv romak në Pamukkale. Të shohësh këtë peizazh unik nga lart, veçanërisht nga nuancat portokalli të lindjes së diellit është një përvojë magjike.

Provoni shijen mahnitëse të qebap Denizli

Kuzhina turke është e famshme për lloje të ndryshme qebapësh që vijnë nga qytete të ndryshme. Denizli ka versionin e vet të bërë nga qengji. Qebapi Denizli është një pjatë e shijshme me mish që bëhet duke e vendosur mishin e qengjit në hell dhe duke e gatuar në furrë për 3 orë të gjata. Shërbehet me bukë tradicionale lavash dhe një pjesë me qepë dhe domate. Pra, përgatituni të gërmoni në qebapë të shijshëm në Denizli.

 

Të fundit nga rubrika