Sulmohen tre mjekë nga qentë endacakë

Brenda oborrit të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës është sulmuar një doktoreshë nga qentë endacakë

Ilustrim

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, ka konfirmuar se gjatë 24-orëve të fundit janë sulmuar tre mjekë nga qentë endacakë.

Sipas njoftimit, dy prej tyre janë sulmuar në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe një jashtë QKUK-së.

“ShSKUK ka kërkuar dhe në vazhdimësi dhe kërkon nga organet kompetente që të trajtojnë me prioritet çështjen e qenve endacak brenda oborrit të QKUK-së. Po ashtu, konfirmojmë se tre mjekët kanë marrë trajtimin e duhur mjekësor në kuadër të QKUK-së”, thuhet në njoftim.

Pre e sulmit nga qentë endacakë ka rënë një oftamologe e cila është sulmuar në oborrin e QKUK-së të enjten e 21 prillit.

Lajmin për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar Drejtori i Klinikës Emergjente, Naser Syla.

Megjithatë, Syla ka bërë të ditur se gjendja e saj shëndetësore është e mirë.

“Gjendja shëndetësore e tyre është e mirë, por janë kafshuar. Kardikirurgu është rrëzuar duke ikur prej tyre dhe sot oftamologia është sulmuar”, ka konfirmuar Syla.

Ilustrim

Sipas Sylës, doktori në fjalë ka pësuar lëndime të rënda trupore.

“Doktori ka pësuar lëndime goxha të rënda”, ka shtuar ai.

Qentë endacakë tash e sa kohë janë një shqetësim i madh për qytetarët e Prishtinës, dhe jo vetëm.

Ndryshe, më 11 prill ishte raportuar se edhe një grua ishte sulmuar nga qentë endacakë në rrugën “C” në Prishtinë.

Kjo ishte bërë e ditur nga një video e publikuar në rrjetet sociale, ku shihet gruaja duke vrapuar që të mos e sulmojnë dhe, nga sulmi i pa ndalur i tre qenve ajo bie në tokë.

RTV Dukagjini kishte kontaktuar nënkryetarin e Prishtinës, Alban Zogaj, se çfarë masa do të ndërmarrin si komunë në lidhje me sulmin e qenve endacakë, ndaj qytetares në fjalë.

Ai ka deklaruar se janë të vetëdijshëm për problemin, janë duke ndërmarrë trajtimin e qenve endacakë përmes procesit KSVL, dhe kanë filluar procedurat për ndërtimin e strehimores për qentë endacakë.

Sulmohet nga qentë endacakë një grua në rrugën “C”/ Zogaj thotë se ky është një problem kompleks

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika