Vlera e librave të palexuar

Në Alegorinë e Shpellës së Platonit ishte thënë se njerëzit ishin rahat me padijen e tyre dhe kjo i bënte të armiqësohen me këdo që e vinte në dukje atë. Ndoshta nga fakti sa të “cenueshëm” na bënte kjo apo nga ndjenja e inferioritetit që ndjenim në diçka të panjohur për ne.

Megjithatë, tërsia e asaj që ne dimë është thjeshtë një membranë e cila mbulon të panjohurën. E.F.Schumacher kishte zbërthyer këtë nocion duke e definuar konceptin e adaequatio, “të të diturit” të gjërave si e vetmja pjesë e përjashtuar e asaj membrane.

Një tension goxha i theksuar ky kufiri midis të njohurës dhe të panjohurës. Si i tillë, gjeti studiues të shumtë. Shkrimtari Umberto Eco, shkruan autori libanez, Nassim Nicholas Taleb, “i përket asaj klase të vogël studiuesish që janë enciklopedikë, mendjemprehtë dhe jo të shurdhër”.

Umberto Eco i ndante vizitorët në ata inferiorë ndaj librave të tij dhe në ata që shpreheshin kështu: “Uau! doktor Eco, çfarë biblioteke keni! Sa prej këtyre librave keni lexuar?”.

Një pjesë e biblotekës së Umberto Eco

Kush thotë që librat e palexuar janë më pak të vlerësuara sesa ato të lexuarat? Përkundrazi, mendoj që është e kundërta. Çfarë ndodh kur përfundojmë një libër?

Marrim një mësim të ri, nganjëherë edhe jo, jeta vazhdon, dikush e përjeton në të vërtetë atë që lexon dhe çfarë pastaj? A nuk mendoni se është akoma më e bukur që një libër ka aftësinë të të bëjë kurioz akoma pa e shfletuar ju apo t’ju bëjë ta doni aq shumë sa për ta marrë vetëm nga titulli?

Romancierja, Marilynne Robinson besonte në bukurinë e të panjohurës. Ndoshta nga fakti se nuk mund ta merrnim për të mirëqenë, pa ditur se me çfarë kishim të bëjmë. Ndoshta do të ishte bukur sikur të fillonim edhe ne!

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika