Vuçiq për takimin me pesëshen ndërkombëtare: Dje ishte njëra nga ditët më të vështira për Serbinë, na presin telashe

Një ditë pas takimit me pesëshen e ndërmjetësve ndërkombëtarë në Beograd, presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se dje ishte njëra nga ditët më të vështira për Serbinë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, me diplomatët ndërkombëtar në Beograd

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka komentuar takimin e djeshëm me emisarët nga BE-ja dhe ShBA-ja duke paralajmëruar një fjalim të hënën lidhur me të gjitha problemet dhe zgjedhjet që Serbia duhet të bëjë.

Vuçiq tha se dita e djeshme ishte një nga ditët më të vështira për Serbinë, duke theksuar se do të kenë probleme në të ardhmen.

“Dje ishte një nga ditët më të vështira për vendin tonë. Kurrë nuk u jam fshehur njerëzve në Serbi kur ndodhin gjëra të tilla. Do të kemi shumë telashe dhe probleme me të cilat do të përballemi në të ardhmen, për këtë na duhet unitet”, tha Vuçiq.

Vuçiq shtoi se Serbia nuk mori mbështetjen që priste.

“Nga ata që e prisja, për shkak të përgjegjësisë që duhej të tregonin, përfaqësuesit tanë politikë – nuk e morëm. Ne morëm bashkimin e tyre, pavarësisht se ata vetëm pak ditë më parë thoshin të kundërtën – për një temë ku askush nuk duhet të dalë kundër askujt. Fatkeqësisht, ata zgjodhën të dilnin kundër Serbisë edhe këtë herë”, ka thënë Vucic, shkruan “Danas”.

Gjatë ditës së djeshme i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, së bashku me këshilltarët e politikës së jashtme të Gjermanisë, Francës, Italisë dhe atë amerikan Escobar, ka vizituar Prishtinën dhe Beogradin, ku është takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika