Vuçiq për urdhër-arrestin ndaj Putinit: Po shkojmë drejt përshkallëzimit që nuk ka fund

Gjatë ditë ditës premte u bë e ditur se Gjykata Ndërkombëtare Penal ka lëshuar urdhër-arrest ndaj presidentit rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë dëbimin e paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina në Rusi. E, kjo nuk duket t'i ketë pëlqyer presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i cili sipas mediumit serb "Danas", i ka thënë se e vetmja që e sigurt është që po shkojmë drejt një përshkallëzimi që nuk ka fund.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin

Gjatë ditë ditës premte u bë e ditur se Gjykata Ndërkombëtare Penal ka lëshuar urdhër-arrest ndaj presidentit rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë dëbimin e paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina në Rusi.

E, kjo nuk duket t’i ketë pëlqyer presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i cili sipas mediumit serb “Danas“, ka thënë se e vetmja që e sigurt është që po shkojmë drejt një përshkallëzimi që nuk ka fund.

“A ka njeri që t’i japë fund kësaj çmendurie, a e kupton dikush në botë se cilat janë pasojat?”, ka thënë Vuçiq, shkruan portali serb “Danas”.

Sipas tij, ky vendim i tij ka ardhur para vizitë së presidentit kinez, Xi Jinping në Rusi, por duke shtuar se nuk dëshiron të futet në teori konspirative.

“Kemi shumë djem të papërgjegjshëm këtu që mezi prisnin ta zhysin vendin në një vorbull marrëzie sikur të kishim nevojë,”- ka theksuar Vuçiq.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika