Will Smith-it i ndalohet pjesëmarrja në Oscar për 10 vjet

Akademia Botërore e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka njoftuar të premten se Will Smith do të ndalohet të marrë pjesë në Oscar për 10 vjet për shkak të sjelljes së dëmshme që shfaqi kur goditi komedianin Chris Rock gjatë ceremonisë së muajit të kaluar.

Will Smith, i cili fitoi aktorin më të mirë këtë vit, ende mund të nominohet për Oscar por, nuk do të jetë në gjendje të marrë pjesë në ceremoninë e çmimeve të Akademisë dhe ngjarje të tjera.

Will Smith e ka pranuar vendimin e Akademisë së Filmave për përjashtimin nga Oscars për 10 vjet.

Chris Rock, majtas, dhe Will Smith në skenë gjatë ndarjes së çmimeve të 94-të të Academy Awards më 27 mars 2022

“E pranoj dhe e respektoj vendimin e Akademisë”, ka thënë aktori në një deklaratë për Fox News Digital të premten.

Ndalimi erdhi një javë pasi aktori dha dorëheqjen nga organizata shkak shpërthimit të tij të dhunshëm në skenën Oscar më 27 mars.

Will Smith jep dorëheqje nga Oscars

Në një letër të hapur të lëshuar pas një takimi mes 54 guvernatorëve të akademisë, presidenti i grupit, David Rubin, dhe shefi ekzekutiv i tij, Dawn Hudson, gjithashtu e quajtën sjelljen e zotit Smith të papranueshme dhe pranuan se nuk e trajtuan situatën siç duhet gjatë transmetimit televiziv.

“Ky ishte një mundësi për ne që të jepnim një shembull për mysafirët tanë, shikuesit dhe familjen tonë të Akademisë në mbarë botën, dhe ne dështuam, duke qenë të papërgatitur për të paprecedentën”, thuhet në deklaratën e tyre.

Akademia nuk pranoi të shtjellonte nëse Smith mbetet i përshtatshëm edhe për t’u nominuar për Oscars, por nga procedurat e akademisë, zyrtarët thanë se Smith ende ka të drejtë të fitojë Oscar, por nuk mund të marrë pjesë.

Will Smith e godet me shuplakë Chris Rock-un në ceremoninë e Oscar (VIDEO)

Ndalimi i Smith nga ceremonia e vitit të ardhshëm do të thotë se ai nuk do të lejohet të prezantojë Oscarin për aktorin më të mirë, duke përmbysur një traditë në të cilën fituesi i aktorit më të mirë të vitit të kaluar jep çmimin për kategorinë e aktorit më të mirë dhe anasjelltas.

Dënimi gjithashtu mund të sjellë telashe për filmin e ardhshëm “Emancipation”, një dramë prej 100 milionë dollarësh për Apple. Filmi, Nga aktori Smith me rolin e një skllav të arratisur që bashkohet me ushtrinë e Unionit, edhe pse tashmë është shpallur si një pretendent i mundshëm për çmimet.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika