Will Smith-it i ndalohet pjesëmarrja në Oscar për 10 vjet

Akademia Botërore e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka njoftuar të premten se Will Smith do të ndalohet të marrë pjesë në Oscar për 10 vjet për shkak të sjelljes së dëmshme që shfaqi kur goditi komedianin Chris Rock gjatë ceremonisë së muajit të kaluar.

Will Smith, i cili fitoi aktorin më të mirë këtë vit, ende mund të nominohet për Oscar por, nuk do të jetë në gjendje të marrë pjesë në ceremoninë e çmimeve të Akademisë dhe ngjarje të tjera.

Will Smith e ka pranuar vendimin e Akademisë së Filmave për përjashtimin nga Oscars për 10 vjet, raporton BBC.

Chris Rock, majtas, dhe Will Smith në skenë gjatë ndarjes së çmimeve të 94-të të Academy Awards më 27 mars 2022

“E pranoj dhe e respektoj vendimin e Akademisë”, ka thënë aktori në një deklaratë për Fox News Digital të premten.

Ndalimi erdhi një javë pasi aktori dha dorëheqjen nga organizata shkak shpërthimit të tij të dhunshëm në skenën Oscar më 27 mars.

Will Smith jep dorëheqje nga Oscars

Në një letër të hapur të lëshuar pas një takimi mes 54 guvernatorëve të akademisë, presidenti i grupit, David Rubin, dhe shefi ekzekutiv i tij, Dawn Hudson, gjithashtu e quajtën sjelljen e zotit Smith të papranueshme dhe pranuan se nuk e trajtuan situatën siç duhet gjatë transmetimit televiziv.

“Ky ishte një mundësi për ne që të jepnim një shembull për mysafirët tanë, shikuesit dhe familjen tonë të Akademisë në mbarë botën, dhe ne dështuam, duke qenë të papërgatitur për të paprecedentën”, thuhet në deklaratën e tyre.

Akademia nuk pranoi të shtjellonte nëse Smith mbetet i përshtatshëm edhe për t’u nominuar për Oscars, por nga procedurat e akademisë, zyrtarët thanë se Smith ende ka të drejtë të fitojë Oscar, por nuk mund të marrë pjesë.

Will Smith e godet me shuplakë Chris Rock-un në ceremoninë e Oscar (VIDEO)

Ndalimi i Smith nga ceremonia e vitit të ardhshëm do të thotë se ai nuk do të lejohet të prezantojë Oscarin për aktorin më të mirë, duke përmbysur një traditë në të cilën fituesi i aktorit më të mirë të vitit të kaluar jep çmimin për kategorinë e aktorit më të mirë dhe anasjelltas.

Dënimi gjithashtu mund të sjellë telashe për filmin e ardhshëm “Emancipation”, një dramë prej 100 milionë dollarësh për Apple. Filmi, Nga aktori Smith me rolin e një skllav të arratisur që bashkohet me ushtrinë e Unionit, edhe pse tashmë është shpallur si një pretendent i mundshëm për çmimet.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika