Barcelona kërkon zëvendësim në rast se largohet Dembele

Raphinha është bërë objektivi numër një i transferimit të FC Barcelonës këtë verë, pasi klubi po kërkon ta forcojë pjesën e sulmit për sezonin e ardhshëm.

Gazeta “Sport”, ka pretenduar se ekipi “Blaugrana”, do ta ndalë “operacionin Haland”, i cili do t’i kushtonte klubit 340 milionë dollarë.

Si zëvendësim ekipi i trajnerit, Xavi Hernandez, dëshiron ta blejë 25 vjeçarin, agjent i të cilit është legjenda portugeze e futbollit Deco.

Sipas gazetës së përditshme “Sport”, katalanasit kanë ofruar një ofertë prej 35 milionë eurosh (38.5 milionë dollarë) për brazilianin, por, kjo ofertë, fillimisht, është refuzuar nga ekipi anglez i Leeds.

Nëse oferta e radhës do të pranohej, atëherë, 25 vjeçarit do t’i ofrohej kontratë për pesë sezonet e ardhshme.

Mateu Alemany dhe Jordi Cruyff, kanë marrë përsipër negociatat, për të cilat gazeta “Sport”, ka thënë se janë “në rrugën e duhur”.

Me miratim edhe të trajnerit Xavi Hernandez, klubi i Barcelonës synon ta arrijë një marrëveshje përfundimtare me ekipin nga Premier League,  i cili po rrezikon të bjerë në ligën e dytë për sezonin e ardhshëm.

Barcelona, synon nënshkrimin me një sulmues që “shpërthen” në krah, duke pasur parasysh edhe një largim të mundshëm të Ousmane Dembele-së, i cili ka mundësi të largohet për ekipin e Paris Saint Germain.

 

Sikurse Francezi, Raphina ka ritëm të shpejtë dhe është “vrasës” para portës së kundërshtarit, madje aftësitë e këmbës së tij të majtë po konsiderohen si më të mira se sa ato të Dembele-së.

Që nga ardhja e lojtarit në Angli  në vitin 2020, nga ekipi francez Rennes, Raphina ka bërë 57 paraqitje ndaj top ekipeve të Premier League-s, ai ka shënuar 15 gola (nëntë prej të cilëve u shënuan këtë sezon). Po ashtu, ka asistuar, gjithsej, 12 herë.

Përveç Barcelonës, lojtari është duke u kërkuar edhe nga Liverpool, Chelsea si dhe Bayern Munich.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika