Ekspertët i përgjigjen variantit “të ri” të COVID-19: Vigjilent, por jo të shqetësuar

Studiuesi dhe virologu, Prof Tulio de Oliveira ka thënë se nuk ka nevojë për panik mes raporteve për një variant "të ri" të COVID-19

Covid-19

Studiuesi dhe virologu, Prof Tulio de Oliveira, ka thënë se nuk ka nevojë për panik mes raporteve për një variant “të ri” të COVID-19.

De Oliveira, për News24, të hënën ka thënë se për shkak se EG.5 është një prejardhje e variantit Omicron, nuk ishte e re dhe nuk përbënte kërcënim për asnjë grup njerëzish.

Omicron EG.5 ka marrë nofkën “Eris”, gjë që ka bërë që njerëzit të mendojnë se është një lloj i ri dhe ka shkaktuar panik të panevojshëm. Ai tha se “shkencëtarët” pas pseudonimit nuk njiheshin nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe strukturat e tjera përkatëse, raporton news24.com, përcjellë Dukagjini.

“I japin këto emra të rinj dhe bëjnë konfuzion se është një variant i ri”, tha ai.

“Ne jemi vigjilentë, por nuk jemi veçanërisht të shqetësuar për [EG.5]”.

De Oliveira ka thënë se Afrika e Jugut nuk kishte përjetuar një valë të re të infeksioneve të lidhura me COVID-19 që nga viti 2022.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika