Fileto peshku dhe sallatë patatesh

Kuzhina ka nevojë për kreativitet dhe pasion për të provuar shije të reja, prandaj nevojitet guxim për të gatuar receta që nuk i keni provuar më parë.

Përbërësit

patate;

hudhra;

vaj ulliri;

limon;

fileto peshku;

erëza.

Përgatitja e filetove të peshkut

Merrni filetat e peshkut, spërkateni me erëza, hidheni vaj ulliri dhe lini të qëndrojnë. Pastaj, vendosni filetat në një tigan të nxehur dhe filetat i vendosni të skuqen në një temperaturë mesatare. Salcen e hudhres përgatisni para se t’i keni grirë thelpinjt e hudhres, shtoni vajin e ullirit dhe gjysmë limoni të shtrydhur. Shtoni kripë dhe borzilikun, në fund hidhni salcen mbi filetot e peshkut.

Filetot e peshkut

Përgatitja e sallatës me patate

Për sallatë ju nevojiten dy patate që do t’i zieni dhe pastaj do t’i prisni në rrathë. Skuqni spinaqin në gjalpë, shtoni patatet, qepët e grira, erëzat dhe pluhurin e hudhres. Në fund, salcës i vendosni tri lugë gjelle uthull dhe tri lugë ujë. Sipas shijes, mund të shtoni majdanoz dhe kopër.

Sallatë me patate

Ju bëftë mirë!

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika