Netflix: Transmetimi, fokusi kryesor pas shfaqjes së dy filmave në teatër

"Glass Onion: A Knives Out Mystery" do të shfaqet një javë në teatër këtë muaj përpara se të bëhet i disponueshëm për t'u transmetuar në Netflix më 23 dhjetor

“Glass Onion: A Knives Out Mystery”, vazhdimi i filmit të vitit 2019 me regji të Rian Johnson, ishin pritshmëritë e suksesit të Netflix-it për të kaluar Rubikonin.

Në vend që t’i jepte filmit një shfaqje të përhershme teatrale – një strategji e krijuar për të siguruar që shumica e shikuesve të shikojnë një film në shërbimin e transmetimit – Netflix, në fillim, do t’i jepte filmit një shfaqje tradicionale, ekskluzive në një numër të madh kinemash.

Nuk ndodhi.

Pas shumë kohësh dhe në kundërshtim me dëshirat e disa punonjësve të Netflix dhe Johnson, një shfaqje teatrale për “Glass Onion” që në një moment disa njerëz brenda kompanisë shpresonin të arrinte deri në 2000 ekrane përfundoi në 638 në Shtetet e Bashkuara.

Filmi, i cili u publikua të mërkurën dhe ka marrë vlerësime pozitive, do të shfaqet në kinema për vetëm një javë përpara se të bëhet i disponueshëm në Netflix më 23 dhjetor. Ai që supozohej të ishte momenti për t’i vërtetuar vlerën e teatrove gjigantit të transmetimit nuk do të realizohet.

Megjithatë, kompania është gjithashtu e përfshirë në një tjetër eksperiment teatror intrigues këtë fundjavë, një që mund të përfundojë duke i dhënë Netflix-it reagime edhe më të vlefshme. Të premten, “Matilda the Musical”, financuar dhe prodhuar nga Netflix, do të hapet në më shumë se 1 mijë e 500 ekrane rreth 700 vende në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë.

Filmi, me Emma Thompson në rolin e aktorit negativë Miss Trunchbull, do të publikohet dhe promovohet nga Sony Pictures, e cila në një marrëveshje me një fotograf, licencoi të drejtat për Netflix, me kusht që Sony të mund të mbante në Mbretërinë e Bashkuar për një shfaqje teatrale.

“Do të jetë një shembull i mirë i asaj që mund të bëhet,” tha Tim Richards, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Vue International, një ekspozues me bazë në Londër me teatro në shtete si Mbretëria e Bashkuar, Danimarka, Gjermania dhe Italia.

“Nëse ka pasur ndonjëherë një film të realizuar për ekranin e madh, ai është ‘Matilda’.”
Sony Pictures, e cila nuk pranoi të komentonte për këtë artikull, bleu të drejtat e filmit për “Matilda the Musical” në 2015, me drejtorin e shfaqjes, Matthew Warchus i vendosur të mbikëqyrte përshtatjen.

Në të njëjtën kohë, Netflix po përpiqej të forconte listën e tij të filmave familjarë dhe i kishte vënë sytë te pasuria e Roald Dahl. (Në vitin 2021, Netflix bleu përfundimisht të gjithë pasurinë e Dahl, duke i dhënë kompanisë mundësinë për të përshtatur libra si “Charlie and the Chocolate Factory” dhe “The BFG” në filma dhe shfaqje televizive, duke kontrolluar gjithashtu të drejtat e botimit.)

Gjatë fundvitit të 2019-ës, kompanitë hynë në një marrëveshje ku Netflix do të financonte “ Matilda the Musical” dhe do të bashkëpunonte me Sony dhe Working Title Films.

Detyra e Netflix-it ishte të kontrollonte të drejtat për publikimin në mbarë botën duke përjashtuar Mbretërinë e Bashkuar dhe Islandën, ku Sony kishte të gjitha të drejtat për ta shfaqur filmin në teatër përpos këtyre dy vendeve të lartcekura të cilat do të transmetohen gjatë verës së ardhshme.

Vlerësimet e filmit deri tani janë pozitive.

The Independent e quajti atë “një kënaqësi të shkumëzuar, të çuditshme”, ndërsa The Guardian e quajti atë “një pjesë të lezetshme argëtimi, të servirur me dëshirë.

Nëse shfaqjet në arkë të “Glass Onion” dhe “Matilda” kanë ndonjë ndikim afatgjatë në qasjen e Netflix ndaj shpërndarjes teatrale është një pyetje e madhe.

Sipas tre njerëzve me njohuri për punën e brendshme të Netflix, shumë drejtues në grupin e filmit të kompanisë do të dëshironin që Netflix të përqafonte një strategji më tradicionale në lidhje me publikimet e filmave, por bashkëdrejtuesit, Ted Sarandos dhe Reed Hastings, mbeten të fokusuar në transmetim.

“Nuk ka dyshim se ne bëjmë filmat tanë për anëtarët tanë dhe ne me të vërtetë duam që ata t’i shohin në Netflix,” tha Sarandos në një telefonatë të muajin e kaluar, duke shtuar: “Shumica e njerëzve shikojnë filma në shtëpi.”

Netflix nuk pranoi të komentojë për këtë artikull.

Diskutimet për një shfaqje të rëndësishme teatrale për filmat më të mëdhenj të Netflix filluan në prill, pasi aksionet e kompanisë ranë 35 % pas një raporti të fitimeve të tremujorit të parë, sipas tre personave, të cilët folën në kushte anonimiteti për të përshkruar çështjet e brendshme.

“Glass Onion”, një nga dy vazhdimet e “Knives Out” që kompania bleu për 450 milionë dollarë në 2021, dukej se ishte kandidati perfekt.

Origjinali fitoi një fitim mbresëlënës më shumë se 150 milionë dollarësh brenda vendit – një arritje e dukshme për një film i rangut të tillë.

Spencer Klein, drejtori i shpërndarjes së kompanisë, shkoi në konventën tregtare të pronarëve të teatrit në Las Vegas për të informuar ekspozuesit se në dritën e ngadalësimit të abonentëve të Netflix, kompania po konsideronte shfaqje më të gjera teatrale.

Çështja u ngrit përsëri në një tërheqje për menaxhmentin e lartë në maj dhe diskutimet vazhduan në qershor, thanë njerëzit, kur pati bisedime paraprake rreth shtyrjes së debutimit në transmetim të filmit aksion-aventure “The Grey Man” për të lejuar një kohë në teatro. (Kjo ide, konkretisht, kurrë nuk fitoi shumë tërheqje.)

Çdo bisedë përfundonte në të njëjtën mënyrë, thanë të tre personat, me Sarandos i bindur se një model teatror ishte një shpërqendrim konfuz dhe se filmat më të mirë të kompanisë duhet të debutojnë në Netflix.

Vetëm në shtator, Sarandos u rikthye në debat, duke lejuar ekipin e tij të filmit të përdorte “Glass Onion” për të testuar tregun për të shqyrtuar dy gjëra: nëse filmat me buxhet të madh të Netflix mund të fitonin para në kinema, madje edhe me kostot e shtuara të marketingut dhe printimit të kërkuara; dhe nëse këto kosto shtesë të marketingut do të përmirësonin përfundimisht performancën e filmit në platformën e transmetimit.

Scott Stuber, shefi i filmit i Netflix, shpresonte të vinte “Glass Onion” në një publikim të gjerë, diku nga 1 mijë deri në 2 mijë ekrane, sipas njerëzve të njohur me diskutimet.

Sarandos donte 500. Ata ranë dakord për më shumë se 600 me një periudhë 30-ditore midis debutimit në teatër të filmit dhe shfaqjes së tij në transmetim. Ai po ashtu kërkoi që ajo të luhet vetëm për një javë dhe ekspozuesit të premtojnë se nuk do të publikojnë numrat e arkës në media.

Për herë të parë, dy zinxhirët më të mëdhenj të teatrove në Shtetet e Bashkuara, AMC Theaters dhe Regal Cinemas, ranë dakord për një marrëveshje me Netflix, së bashku me disa kompani më të vogla.

Shefi ekzekutiv i AMC, Adam Aron, tha në një deklaratë në atë kohë se marrëveshja tregoi se “si ekspozuesit teatralë ashtu edhe transmetuesit mund të vazhdojnë të bashkëjetojnë me sukses”. Entuziazmi ishte afatshkurtër kur Sarandos theksoi angazhimin e tij për transmetim gjatë muajit të kaluar. Disa nga ekspozuesit e mëdhenj po mendonin të tërhiqeshin nga marrëveshja pas komenteve të tij, sipas një prej njerëzve të njohur me punën e brendshme të kompanisë.

Ata mbetën vetëm sepse shpresonin se një histori suksesi do të ndryshonte mendimin e drejtuesve të lartë.

Kjo ndihmoi që Netflix kishte përkushtuar një buxhet të shëndetshëm për marketingun e “Glass Onion”, duke shfaqur reklama gjatë “Sunday Night Football” dhe “Saturday Night Live” dhe duke shfaqur trailerin në kinema para filmave si “Black Panther: Wakanda Forever” dhe “Ticket”. për në Xhenet.”
“Ne duam që sa më shumë njerëz të jetë e mundur ta shohin atë në kinema,” tha Johnson, regjisori i “Glass Onion”, për The Hollywood Reporter këtë javë për filmin.

“Dhe pastaj ne duam që ajo të bëjë jashtëzakonisht mirë kur të shfaqet Netflix – kështu që shumë njerëz e shohin atë dhe kështu u tregon të gjithëve, mbi të gjitha Netflix, se këto dy gjëra mund të bashkëjetojnë.”

Mendimi i Sarandos bie ndesh me atë që besojnë tani drejtues të tjerë të studiove kryesore. “Unë i kam parë të dhënat,” tha David Zaslav, shefi ekzekutiv i Warner Media Discovery, gjatë një konference të fundit të investitorëve.

“Një film që hapet në teatër përformon pesë herë si dhe një film që ju e vendosni direkt në transmetim”.
Megjithatë, publikimi i filmave në teatër është larg nga një gjë e sigurt këto ditë. Biletat e SHBA-së kanë rënë rreth 32 për qind krahasuar me vitin 2019 dhe pandemia ndryshoi ndjeshëm zakonet e xhiros së filmave. 36% shikues më pak në krahasim me vitet e kaluara janë në kinematë e botës.

Një ekspozues tha se nëse tre kompanitë e mëdha të transmetimit – Netflix, Amazon dhe Apple – do të lëshonin afërsisht 20 filma në kinema çdo vit në total, kjo do të ndihmonte në kompensimin e deficitit dhe potencialisht kthimin e biznesit në një vend të shëndetshëm.
Deri atëherë, zinxhirët e teatrove shpresojnë se publikimet si “Glass Onion” dhe “Matilda” do t’i bindin kompanitë të provojnë më shumë si ato.

“Unë shpresoj që ‘Glass Onion’, edhe pse është një publikim shumë i kufizuar, do të japë një numër të mjaftueshëm që sigurisht do të shkulë disa interesa për të bërë diçka më shumë në të ardhmen, sepse ata kanë disa filma të mrekullueshëm që vijnë,” tha Richards nga Vue International.

“Ata po ecin ngadalë, por unë shpresoj se do të ketë një ndryshim në të menduarit.”

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika