Një mënyrë thelbësore irlandeze për të udhëtuar

Tofkat e Irlandës kanë ngrohur shtëpitë irlandeze për shekuj me radhë. Era që rrjedh nëpër Oqeanin Atlantik në Irlandën perëndimore shpërthen përgjatë maleve të Connemara, duke sjellë shi të shpeshtë që ushqen torfën. Brenda këtij artikulli mund të lexoni një tregim mbi jetën irlandeze dhe udhëtimin me biçikleta apo motoçikleta aty

Ilustrim

Tofkat e Irlandës kanë ngrohur shtëpitë irlandeze për shekuj me radhë. Por a mund të ndihmojë kalimi me biçikletë në to të nxisë një revolucion të ngadaltë të udhëtimit dhe të shpëtojë këtë peizazh?

Duke ecur me biçikletë në Rrugën Bog përmes Roundstone Bog në Connemara, County Galway, takova më shumë dele sesa makina ndërsa kafshët me rreze të lirë endeshin nëpër rrugë dhe peizazhin sfungjer. Ndalova dhe dola nga rruga për të bërë një foto dhe balta më rridhte rreth këmbës. Në torfe të Irlandës, toka nuk është e ndarë nga uji, shkruan BBC.

Duke pedaluar më tej në moçal, pashë kthesa (tulla të gjata të dobëta të prera nga torfe) të grumbulluara në një kube të ngjashme me tempullin për t’u tharë nga era – një monument i krijuar nga njeriu që u bënte jehonë majave të largëta. Duke vazhduar nëpër fshatra, shtëpitë përgjatë rrugës ruanin kthesat në kasolle me ballë të hapur në kopshtet e tyre. Pas më pak se një ore ecjes me biçikletë nëpër Roundstone Bog, ishte e qartë se prerja e torfe nuk është një traditë e kaluar, por ende shumë pjesë e kulturës irlandeze sot.

Era që rrjedh nëpër Oqeanin Atlantik në Irlandën perëndimore shpërthen përgjatë maleve të Connemara, duke sjellë shi të shpeshtë që ushqen torfën, një lloj ligatinash ku materiali bimor i vdekur nuk prishet, por përkundrazi grumbullohet ngadalë. E prerë nga toka dhe e tharë, torfe është një lëndë djegëse që i ka mbajtur të ngrohta familjet irlandeze, duke i mbushur me shije uiski për shekuj dhe ka shërbyer si kujdestar i historisë së Irlandës.

Gjatë shekullit të 18-të, kur shumica e pyjeve të Irlandës ishin pastruar tashmë, torfe – e cila mbulon afërsisht 20% të Irlandës – ishte një karburant që fermerët qiramarrës mund ta korrnin nga moçaljet. Prerja e torfe u bë një industri, dhe ndërsa u gërmua nga thellësitë, u gjetën mbetje nga kulturat e kaluara, të tilla si bizhuteri dhe madje edhe trupa njerëzish . Por ky ekosistem nuk është vetëm një vend i madh arkeologjik, por është gjithashtu një burim i rëndësishëm që ndihmon planetin, pasi në nivel global, moçalët e torfës mbajnë dy herë më shumë karbon se të gjitha pyjet e botës . Dhe ndërkohë që pyjet e ruajnë karbonin për dekada apo shekuj, moçalet e torfe e ruajnë atë për mijëvjeçarë.

Meqenëse peizazhi i ulët lejon që rrugët të ndjekin rrugë të sheshta midis maleve, Connemara është një destinacion veçanërisht tërheqës për çiklizëm. Duke u ekspozuar ndaj erës dhe shiut që kanë formësuar kulturën e Connemara si dhe aromat dhe tingujt e vetë torfës u nisa për një udhëtim të qetë, pesë-ditor, 200 km përgjatë rrugëve të vogla fshatare të zonës dhe peizazhit me torfe.

Për të filluar, mora një autobus nga Galway City për të shmangur biçikletën në pjesën më të ngarkuar të N59 (rruga kryesore kombëtare që përshkon Connemara) dhe mbërrita në Clifden, “kryeqyteti i Connemara”, ku punësova një biçikletë nga Clifden Bike Shop . Duke ecur me biçikletë nëpër Roundstone Bog, vijat e drejta ku torfe ishte prerë me dorë dhe tufat e kthesave ishin shenja të ndërhyrjes njerëzore në peizazh. Por natyra ishte gjithashtu në punë. Bimët, myshqet dhe likenet u rritën në torfe të ekspozuar dhe po e rifitonin atë si moçal torfe.

Duke u larguar nga Roundstone Bog dhe duke u drejtuar në lindje, përgjatë rrugës lokale L1205, zgavrat e mbetura nga heqja e torfe ishin rimbushur me ujë të moçaleve. U gjunjëzova dhe mora një grusht myshku sphagnum të gjelbër të ndezur nga buza e ujit dhe e shtrydha. Uji doli jashtë dhe më përshkoi kyçin e dorës. Myshk sphagnum mund të mbajë më shumë se 12 herë peshën e tij në ujë dhe e acidifikon atë. Është gjithashtu një inxhinier ekosistemi, pasi krijon moçal torfe, dhe këtu, ai po rritej sërish pas prerjes së torfe në shkallë të vogël disa muaj më parë.

Më pas u ndala në Qendrën Kulturore Pearse , shtëpia e një qendre të re interpretimi që ofron njohuri mbi peizazhin lokal, si dhe vilën e restauruar të Patrick Pearse. Nacionalisti irlandez shkroi me pasion dhe nostalgji për Galway rural dhe ishte lider i Ngritjes së Republikanëve irlandezë të vitit 1916 kundër sundimit britanik. Pasi Pearse dhe udhëheqës të tjerë u ekzekutuan pas rebelimit, mbështetja për pavarësinë irlandeze u rrit dhe në 1922 Shteti i Lirë Irlandez – tani Republika e Irlandës – u largua nga Mbretëria e Bashkuar.

Jashtë qendrës së interpretimit, një shenjë ia atribuon ndryshimin e ngjyrës së peizazhit barit të purpurt dhe shqopës, të cilat rriten në torfe të cekët. Unë isha atje në tetor dhe bari i purpurt ishte i artë me gjethe vjeshtore. Më kishte munguar fundi i lulëzimit të shqopës së verës që u jep hije moçaleve të batanijes në ngjyrë vjollce – por e përcaktova vizitën time në mënyrë të përsosur për ta shijuar atë.

Duke kaluar me biçikletë nëpër famullinë e vogël të Camus Oughter, kalova një kuti ndershmërie të mbushur me produkte të bëra nga Green Bee . Mora pak mjaltë shqope me impuls dhe zbulova se shtimi i mjaltit të shqopës së bletës së gjelbër në çaj i mbushi me aromë, ëmbëlsues dhe gjithashtu i dha viskozitet dhe një shije pak druri-lule. Më vonë u dërgova email pronarëve të Green Bee, Donna Sturm dhe Edwin Smyth, dhe pyeta pse mjalti i tyre kishte shije shumë më komplekse dhe më të shijshme se mjalti standard.

“Disponueshmëria e luleve sezonale na lejon të prodhojmë tre lloje të ndryshme mjalti: mjaltë verore, mjaltë në fillim të vjeshtës dhe mjaltë shqope,” u përgjigjën ata. “Ka sasi të mëdha të bimëve të shqopës që rriten në këtë pjesë të Connemara për shkak të moçaleve të mbuluara që mbulojnë zonën, dhe ky shqop prodhon mjaltin e shqopës më cilësore.”

Donna dhe Edwin ishin bletarë hobiste që u transferuan në Camus Oughter me shpresën për t’u bërë mjaltëbërës me kohë të plotë. Kur i pyeta se si e zgjodhën këtë vend, ata thanë: “Ka pak ose aspak përdorim të pesticideve dhe herbicideve në zonë që mund të ndikojë si bletët tona ashtu edhe cilësinë e mjaltit tonë. Ajri që fryn mbi këtë pjesë të Connemara është konsiderohet si më i pastërti në Evropë, pasi udhëtoi mbi ligatinat veriore kanadeze, dhe më pas më shumë se 3000 km mbi Oqeanin Atlantik para se të arrini tek ne.”

Vazhdova për në fshatin Rossaveal dhe mora një traget për në Inis Mór, më i madhi i ishujve Aran për disa ditë. Kur u ktheva në kontinent, i kapur nga apeli për të kaluar përgjatë rrugës bregdetare, duke kaluar Carna-n dhe perëndimin e hershëm të vjeshtës, arrita në kështjellën Ballynahinch në errësirë. Pamja ime e parë e hotelit të kthyer në pasuri ishte një grup dritash të pasqyruara në lumin Owenmore. Pasi mbajta petkat e biçikletës në dhomën time dhe ndërrova rrobat me baltë, uiski me torfe nga Distillery Micil ishte një mirëseardhje e ngrohtë.

Me qendër në Galway City, Micil mbledh terrenin e tyre nga kënetat e Galway dhe shpirtrat e tyre shërbehen në bare dhe bare përreth Connemara. Ata bëjnë gjithashtu xhin të aromatizuar me mërsinën lokale, dhe poitín -i i tyre (një shpirt i papjekur), i bërë me një recetë familjare të transmetuar ndër breza, përfshin bathë – një bimë me lule të bardha, që banon në moçal. Ndërsa ecja me biçikletë, vazhdova të shihja tufat me gjethe gri të myrtinës së kënetës përgjatë skajeve të rrugës. Duke u ndalur për të shijuar pamjet dhe për të mbytur mes çorapeve, do të kapja aromën e saj rrëshirë teksa fërkoja me degëzat dhe gjethet e saj.

Të nesërmen, duke u nisur drejt Derryclare Lough dhe duke kaluar malet Twelve Bens , ndoqa një seksion 6 km të shtegut pa makina për këmbësorët dhe çiklistët që është ndërtuar deri më tani për Connemara Greenway të ri . Pishat me një bazë myshku formonin një tampon të gjerë midis Greenway dhe rrugës. Dhjetorin e kaluar, fondet u ndanë për atë që përfundimisht do të jetë një rrugë 76 km e gjatë pa makina nga Galway City në Clifden.

Duke parë shumë moçal nga biçikleta ime, nuk eca në shtigje rreth Qendrës së Vizitorëve të Parkut Kombëtar Connemara . Në vend të kësaj, ndalova të shikoja shfaqjet e tyre mbi kulturën lokale dhe jetën e egër të lidhur me moçalët.

Ka shumë mënyra për të shijuar moçaljet e zonës me dy rrota. Në një udhëtim ditor nga Clifden, ju mund të çikloni The Bog Road përmes Roundstone Bog, më pas të vizitoni fshatin Roundstone dhe të ktheheni në Clifden në një rrugë bregdetare nëpërmjet Errisberg dhe Ballyconneely. Në një turne tre-ditor, bëni biçikletë nga Clifden në Qendrën e Vizitorëve të Parkut Connemara, duke kaluar Abbey Kylemore në Leenaun. Më pas, hipni në Qendrën Kulturore Pearse dhe në Ballynahinch përpara se të ktheheni në Clifden në The Bog Road ose në rrugën pak më të gjatë bregdetare.

I shfaqur rastësisht ishte një trung pishe radiokarboni i datës 8600 vjet i vjetër – një relike e pyllit të lashtë të zhytur dhe ruajtur nga kënetat. Lënda organike që zakonisht do të kalbet ndërsa ekspozohet ndaj ajrit dhe motit ruhet nga kushtet e moçaleve që pengojnë rritjen e baktereve dhe e izolojnë atë nga temperaturat ekstreme.

Në një ekran kohor, mësova se moçalet me torfe janë rezultat i ndërhyrjes njerëzore. Pesë mijë vjet më parë, njerëzit e parë që u vendosën në Connemara pastruan zonat e pyjeve të lashta për bujqësi duke përdorur sëpata guri dhe zjarri. Sëpatat prej bronzi dhe hekuri të sjella nga të ardhurit e fundit e përshpejtuan këtë rënie në shkallë të gjerë të mbulesës pyjore. Depozitat e qymyrit nga djegia e mëparshme e pyjeve bllokuan kullimin e tokës. Me akumulimin e reshjeve të larta, ajo ushqeu rritjen e moçaleve të torfe.

Sot, prerja e torfe vazhdon, dhe një pjesë e tyre bëhet në mënyrë të paligjshme në moçalet e mbrojtura. Disa javë përpara udhëtimit tim, Komisioni Evropian e kishte njoftuar Irlandën se nëse nuk ndërpritet prerja e terrenit në moçalet e mbrojtura, çështja do të vazhdojë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë. Megjithatë, prerja e torfe për përdorim privat është aq e rrënjosur në kulturën lokale saqë ka të ngjarë të qëndrojë.

“Irlanda është një pikë e nxehtë globale për tokat torfe,” tha Dr Clare Noone, studiuese në Njësinë Irlandeze të Analizës dhe Kërkimit të Klimës . “Fatkeqësisht, shumica e tokave torfe irlandeze janë drenazhuar ose degraduar dhe [në këtë gjendje] ka të ngjarë që tokat irlandeze janë aktualisht burime të rëndësishme të emetimeve të karbonit, duke kontribuar në ngrohjen globale. Me menaxhim të kujdesshëm, kjo mund të ndryshohet. Ato mund të bëhen një lavaman i rëndësishëm dhe ndihmojnë në ngadalësimin e ndikimeve të ndryshimeve klimatike.”

Sipas Dr Micheline Sheehy Skeffington, një ekologe lokale ligatinore, entuziast i çiklizmit dhe president i Shoqatës Botanike të Britanisë dhe Irlandës , shkalla e vogël është shumë më pak shkatërruese sesa prerja e torfe në shkallë industriale që bëhet kompost hortikulturor dhe lëndë djegëse për termocentralet. “Tiruni i prerjes me dorë është shumë i ndryshëm nga terreni i prerë me makinë: është më pak shkatërrues dhe më i ngadalshëm për t’u bërë i gjerë,” tha ajo. Mbretëria e Bashkuar ka miratuar ligjin për të ndaluar shitjen e torfe kopshtarit për kopshtarët, dhe termocentralet e Irlandës që djegin torfe po mbyllen.

Duke ardhur nga çiklizmi i një dite të freskët, shkëlqimi i qetë i zjarrit të terrenit bëri një pritje të ngrohtë në Hotelin Renvyle House në bregdetin verior të Connemara. Duke qëndruar pranë oxhakut, dikush komentoi: “Unë besoj se planeti po vuan. Por derisa t’i bëjmë këto vende më të mëdha të ulin emetimet e tyre, çfarë dëmi po bëjmë me disa oxhaqe?”. Megjithatë, shpresa është se nëse më shumë njerëz pedalojnë nëpër këtë peizazh unik, kjo mund të ndihmojë në nxitjen e një revolucioni të ngadaltë të udhëtimit që punon për të shpëtuar këtë ekosistem.

Çiklizmi rreth moçaleve të Connemara është një mënyrë udhëtimi që është në përputhje me largimin në rritje nga torfe dhe benzina si lëndë djegëse . Ky peizazh unik do të mbetet i lidhur me kulturën irlandeze si një depo për të kaluarën e saj arkeologjike. Por duke ecur përpara, ndoshta njerëzit do të përdorin më pak torfe në zjarre dhe do ta përjetojnë atë më shumë përmes shëtitjeve piktoreske me biçikletë.

Të fundit nga rubrika