Një studim i ri: Adoptimi i ushtrimeve të zakonshme mund të shtojë tre vjet jetëgjatësisë

Cili aktivitet çoi në nivele më të ulëta diabetin e tipi 2 sipas studimeve të Vitality dhe London School of Econimic?

Ecja, shtimi i jetëgjatësisë

Shërbimit Shëndetësor Britanik mund t’i kursejë 15 miliardë paund, sugjeron një studim i ri, duke i bërë njerëzit joaktivë të ecin vetëm 5 mijë hapa tre herë në javë.

Siguruesit Vitality dhe London School of Economic nga hulumtimi që kryen, ata sugjerojnë se adoptimi i ushtrimeve të zakonshme mund të shtojë gjithashtu deri në tre vjet jetëgjatësisë.

Duke hartuan sjelljet dhe zakonet e më shumë se një milion njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut gjatë një dekade. Mbretëria e Bashkuar me rreth 35 për qind të popullësisë të klasifikuar si jo aktive, arsyeja që po nxit rënien e shëndetit dhe rritjen e sëmundjeve jo të transmetueshme si diabeti i tipit 2, i cili shpesh rezulton në shtrimin në spital.

Ulja e shtrimit në spital dhe kursimi vjetor prej 4 miliardë £ për Shërbimin Shëndetësor Britanik

Vitality dhe London School of Economic zbuluan se nëse gjysma arrin 5 mijë hapa një herë në javë, ulja e shtrimit në spital mund të çojë në një kursim vjetor prej 4 miliardë £ për Shërbimin Shëndetësor Britanik.

Sipas tyre kjo nëse ata që nuk bëjnë ushtrime të zakonshme fillojnë të ecin 5000 hapa tre herë në javë, kjo rritet në 15 miliardë paundë.

Ndikime pozitive patën veçanërisht gjeneratat e vjetra, e ngjashëm edhe të gjitha grupmoshat tjera.

Cili aktivitet çoi në nivele më të ulëta diabetin e tipi 2 sipas studimeve të Vitality dhe London School of Econimic?

Të paktën 5 mijë hapa tri herë në javë për dy vjetë, mund të shtojë midis 2.5 vjet për burrat dhe 3 vjet për gratë në jetëgjatësinë e tyre.

Por jo vetëm kaq, ky aktivitet gjithashtu çoi në nivele më të ulëta të diabetit të tipit 2 dhe zvogëloi rrezikun e vdekjes tek ata që tashmë e kishin atë me 40 për qind.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika