Përjetoni gjashtë xhevahiret më të mira arkitekturore të San Franciskos

San Francisko është një qytet me një histori të pasur të lidhur me krijimtarinë dhe progresivizmin, duke filluar nga lëvizja Beat në vitet 1950 dhe deri te periudha boho që krijoj kulturën hipi në vitet 1960. Gjatë kësaj kohe dhe pas saj, qyteti ka zhvilluar një trashëgimi arkitektonike të pasur dhe shumëdimensionale

San Francisko ka qenë gjithmonë sinonim i krijimtarisë.

San Francisko ka qenë gjithmonë një qytet i lidhur me krijimtarinë dhe progresivizmin. Nga lëvizja Beat në vitet 1950 deri te periudha boho që formoi kulturën hipi në vitet 1960, ky qytet i vendosur në majë të një gadishulli në bregun e Kalifornisë Veriore është një qendër e pasur me trashëgiminë e tij arkitekturore.

Jashtë ikonës së urës Golden Gate, San Francisko shpalos një varg stilash arkitektonike eklektike që tregojnë për transformimet shumëdimensionale të qytetit. Në lagjet me gjethe, shtëpitë viktoriane të drurit të kuq i lënë vendin ndërtesave Art Deco që reflektojnë pasurinë e viteve 1920 në qendrën e qytetit. Në dekadat e fundit, ky qytet ka qenë një terren plarës për dizajnin më të fundit të krijuar nga komuniteti i Silicon Valley.

Mark Cavagenero, një arkitekt i njohur i San Franciskos, ka thënë: “San Francisko është një lloj qyteti tjetër. Ka qenë gjithmonë një qytet ëndërrimtar dhe vizionar, dhe ndërtesat që më tërheqin janë ato që shfaqin këto aspirata të fshehura.”

Këtu, ai ndan me ne xhevahiret e tij të preferuara të arkitekturës në të gjithë San Francisko, dhe mënyrat më të mira që ju t’i përjetoni ato.

  1. Hotel Palace (Qendra e qytetit)

Mark Cavagnero shpreh kënaqësinë e tij për të vizituar si ndërtesat më të vjetra, “The Palace Hotel”, ashtu edhe ndërtesat më të reja të San Franciskos. Ai vlerëson se bashkimi i bukur i tyre është një pasuri për qytetin. Cavagnero thotë: “Ne kemi qenë gjithmonë një qytet vërtet krenar dhe i sofistikuar, dhe kështu ata janë me të vërtetë të mirëmbajtur.”

Hotel Palace, një pronë historike në qendër të qytetit pranë Rrugës së Tregut, u hap për herë të parë në vitin 1875 dhe u rindërtua pas tërmetit të San Franciskos në vitin 1906 dhe zjarrit që pasoi. Sot, hoteli shquhet për rikthimin e tij të shkëlqimit të periudhës së viteve 1920.

Cavagnero rekomandon vizitën në oborrin e kopshtit të hotelit dhe thotë se mund të shijoni drekën ose një koktej nën dritaren e xhamit të xhamit. Xhamia e vjetër është një element i veçantë, ku panelet antike të xhamit përputhen me çelikun. Ai thekson: “Më pëlqen veçanërisht të jem atje nga pasdita deri në mbrëmje të vonë, kur mund të vëzhgoni dritën e qiellit duke ndryshuar ngjyrat mbi ju. Në disa mbrëmje, ka edhe muzikë live për të përfunduar eksperiencën”.

  1. Salesforce Park (SoMA)

Si pjesë e Qendrës Transit Salesforce në qendër të qytetit dhe në afërsi të Salesforce Tower, parku i ri i madh 61-katësh i Salesforce në San Francisko shërben si një oazë natyrore në mes të qendrës urbane. Arkitekti Mark Cavagnero thotë: “Është një park i bukur, i ngritur, që shtrihet rreth katër blloqe dhe ndodhet 70 metra lart në ajër.”

Projektuar nga Cavagnero dhe ekipi i tij, dhe ëndërruar nga arkitekti Peter Walker dhe firma e tij, PWP Landscape Architecture, parku ka një sipërfaqe prej 5.4 hektarëve, duke përfshirë 600 pemë, 16,000 bimë dhe 13 ekosisteme të ndryshme botanike.

Xhami prej xhami i Hotel Palace është një ndalesë mahnitëse (Kredia: Stefano Politi Markovina/Alamy)

“Ajo që e bën të shquhet nga shumë parqe të tjera në San Francisko është se duket si një pjerrëzim në një pyll shumëkatësh,” shton Cavagnero.

“Ky park është urban, ndodhet në qendër të qytetit dhe përfaqëson thelbin e San Franciskos.”

Me drurë të kuq, palma, bletë mjalti që zbukurojnë ambientin, një shteg të rastësishëm që rrethon perimetrin e tij, parku ofron aktivitete si shfaqje filmash, seanca joga, një restorant, kafene dhe madje një gondolë që lidh parkun me rrugën më poshtë.

 

  1. Bashkia e San Franciskos (Qendra Qytetare)

Mark Cavagnero shpreh admiratën e tij për Bashkinë e San Franciskos, duke e krahasuar atë me një përpjekje ambicioze për të shfaqur madhësinë dhe rëndësinë e qytetit. “Unë mendoj se kjo ndërtesë, në veçanti, shfaq aspiratat e San Franciskos për të qenë një qytet i madh dhe përpjekje për t’u bërë qyteti i Nju Jorkut të Perëndimit,” tha ai.

Cavagnero e do veçanërisht rotondën e bashkisë së qytetit (Kredia: Sean Xu/Alamy)

Ai thekson veçanërisht rotondën e ndërtesës Beaux-Arts si një element mbresëlënës. “Dhe nëse je i gatshëm të ecësh nëpër shkallët madhështore të mermerit, do të shohësh korridoret të rreshtuara me panele lisi,” thotë ai. Në brendësi, vizitorët mund të zbulojnë zyrën e kryetarit të bashkisë dhe bustet e bronztë të ish-kryebashkiakut George Moscone dhe ish-mbikëqyrësit të qarkut Harvey Milk, një kujtim prekës i tyre dhe i vrasjeve të tyre, të cilat ndodhën në bashkinë e qytetit më 27 nëntor 1978.

Çdo natë, fasada e bashkisë ndriçohet nga 220 pajisje ndriçimi LED të koordinuara me ngjyra që përshtaten me ngjarje të ndryshme, duke krijuar një atmosferë të veçantë për çdo rast, si vjollca për Muajin e Historisë së Grave ose portokalli dhe e zeza për lojërat e San Francisco Giants (një ekip i Ligës së Madhe të Basebollit). Për pamjet më të mira, Cavagnero rekomandon një shëtitje në gjysmë-bllok në Konservatorin e Muzikës në San Francisko, një projekt tjetër i firmës së tij. “Është shtëpia e një sallëje të madhe shfaqjesh,” tha ai, duke theksuar se muret e xhamit ofrojnë një pamje të mrekullueshme të qytetit dhe veçanërisht kupolës së bashkisë së qytetit.

 

  1. Akademia e Shkencave e Kalifornisë në Parkun Golden Gate

Akademia e Shkencave e Kalifornisë në Parkun Golden Gate të San Franciskos shquhet si një model i arkitekturës së qëndrueshme. Ndërtesa përdor dritë natyrale, ngrohje rrezatuese në dysheme dhe një çatë të gjelbër e mbushur me bimë vendase, duke kryer rolin e një izoluesi natyror.

Pylli i shiut Osher brenda Akademisë së Shkencave të Kalifornisë është një pamje për t’u parë (Kredia: Nancy Hoyt Belcher/Alamy)

Megjithatë, për arkitektin Mark Cavagnero, theksohet pylli i shiut Osher si një veçori vërtetë spektakolare e kësaj akademie. “Ajo është e mbuluar nga një kube xhami e madhe, e përfshirë brenda një dhome më të madhe me shumë ndriçim.

Ecja përgjatë një rampe është një eksperiencë lehtë dhe frymëzuese, duke lejuar shikimin e bimëve të gjalla si gjethet e bukurisë braziliane, sofët indiane perëndimore, orkide mahnitëse, si dhe vëzhgimin e shumëllojshmërisë së zogjve dhe fluturave që fluturojnë lirshëm. Në këtë pyll tropikal katërkatësh neotropik, vlerësohet biodiversiteti me bretkosat me shigjetë helmuese me ngjyra të ndezura dhe barkun e pemëve Amazoniane që mbizotërojnë rreth degëve”.

 

  1. Legjioni i Nderit (Richmond i jashtëm)

“Oborri i muzeut me pikturat e Claude Monet dhe printimet e Ed Ruscha ka një vend të veçantë në zemrën time,” tha Cavagnero, duke pasur parasysh hapësirën hyrëse të muzeut të arteve të bukura të stilit të Beaux-Arts, të cilit iu ka rikthyer një ndjenjë e freskët dhe meditative. Me një kolonadë tërheqëse, ky oborr ofron një perspektivë të lartë ku mund të shijoni qiellin e San Franciskos duke rrotulluar rreth tij. Mjegulla, duke u lëvizur, krijon një dramë të veçantë mbi hapësirën abstrakte prej guri, dhe skulptura “Mendimtari i Rodinit” që qëndron në qendër shton thellësi në atmosferën e oborrit.

Oborri i Legjionit të Nderit u ofron vizitorëve një hapësirë ​​të qetë dhe soditëse (Kredia: B&Y Photography/Alamy)

Një rinovim i përfshirë midis marsit 1992 dhe nëntorit 1995 ishte një sfidë e rëndësishme për Cavagnero dhe një projekt i cili i dha nxitje për të vazhduar në fushën e muzeut, teatrit dhe sallave muzikore. “Fillimisht, muzeu ishte në një gjendje shumë të keqe dhe pothuajse harruar,” tha ai. “Mirëpo, me përkushtimin tonë, rikthim Galerinë e Porcelanit, rikonstruktimin e tavanit spanjoll (një thesar druri e pikturuar nga Palacio de Altamira në Madrid), dhe integrimin e elementeve moderne në këtë hapësirë 100-vjeçare, ne arritëm ta transformojmë atë në një muze tërësisht të përditësuar dhe të frytshëm”.

 

6. Ndërtesa Frank Lloyd Wright (Sheshi i Bashkimit)

Ndërtesa e pashembullt e projektuar nga arkitekti vizionar amerikan me emrin e njohur, Frank Lloyd Wright, tani shërben si strehë për ISAIA Napoli, një butik italian i veshjeve për burra në qytetin e San Franciskos.

Pjesa e jashtme e thjeshtë me tulla e ndërtesës Frank Lloyd Wright përgënjeshtron brendësinë e saj të bërë me mjeshtëri (Kredia: Charles O Cecil/Alamy)

Me një galeri të vogël, e mrekullueshme, dhe një rampë spirale që shërben si hyrja e saj e ikonshme, ndërtesa shfaq një krahasim interesant me Guggenheim-in e qytetit të Nju Jorkut, megjithëse ky i fundit ishte një projekt tjetër i krijuar nga Wright. Jashtë, një mur i thjeshtë me tulla dhe një portë e bukur detajuar bën fjalë për shëmbullin e mjeshtërisë së Wright.

Pas hyrjes së harkut, hapësira brenda bën që të kuptosh shkëlqimin e këtij arkitekti. Atriumi me tunel qelqi, çati prej xhami të filtruar, dhe tavani me kupolë prej akriliku me flluska dhe rrethore së bashku me kabinetin e lakuar, krijon një ambient të veçantë brenda ndërtesës.

Të fundit nga rubrika