Pesë recetat që duhet t’i bëjmë gjatë muajit shkurt

Gatuani pak dashuri këtë muaj

Edhe pse Shkurti ka më pak ditë se të tjerët, kjo nuk na pengon të shijojmë gjërat e mira.

Nga lojërat e Super Bowl deri tek festat e Dashurisë e deri tek menutë e javës, ne kemi një varg të gjatë recetash që na bëjnë të papritur.

Plus, këtë vit kemi edhe një ditë shtesë për të gatuar këto pjata të shijshme të fundit të dimrit. Por mos humbim kohë, hajde të fillojmë.

1. Picë me hudhër dhe gjalpë

Nëse jeni duke pritur një ditë të madhe sportive ose një darkë me shumë njerëz, këto rrëshqitëse picash të shpejta janë të shijshme, të papërmbajteshme dhe të personalizuara sipas dëshirës. Kjo është receta jonë e preferuar për të gatuar gjatë gjithë këtij muaji, por sidomos në ditën kur luhen ndeshje sportive. Siç thotë Christina, njëra prej atyre që e provoi, “Çfarë mund të mos të pëlqejë këtu?! Një bashkim i mrekullueshëm i picës dhe bukës me hudhër dhe gjalpë. E bëra ashtu siç thuhet dhe nuk kishte nevojë për asnjë ndryshim. Të gjithëve në familje u pëlqeu – sa mirë!”

2. Buffalo Chicken Mac dhe djathë

Nëse jeni një tifoz i madh i futbollit amerikan, kjo është koha kur ne shijojmë gjithçka me shije Buffalo, që është një nga arsyet pse ne duam Super Bowl. Nuk ka asgjë më të mirë se një pjatë e nxehtë me zhytje të pulës Buffalo , lakra të skuqura , picë dhe krahë Buffalo , por ne jemi edhe më të etur për këtë mac dhe djathë të ëmbël dhe kremoz që ka brenda pule të pjekur, salcë të pikantë dhe djathë Cheddar. Monterey Jack dhe Gorgonzola. Këto dy pjata të mrekullueshme bëjnë një kombinim të pabesueshëm.

3. Bang Bang Wings

Ne kemi shijuar Bang Bang Salmon muajin që shkoi, kështu që tani po provojmë Bang Bang Wings, që janë të shkëlqyera për çdo kohë të ditës – me ose pa futboll. Salca e këtyre krahëve është e veçantë, e përbërë nga majoneza, salca e ëmbël e djegur dhe Sriracha. Nicole McLaughlin i gatuan krahët e pulës në një tigan me ajër, që i bën të krisur, por pa yndyrë.

4. Shef John’s Shrimp Étouffée

Një pjatë e shijshme me karkaleca në një salcë të pasur që do t’ju bëjë të ndiheni sikur jeni në New Orleans. Shefi John ju tregon se si të përgatisni përzierjen tuaj të erëzave, por ju gjithashtu mund të zgjidhni një përzierje të gatshme nëse doni të kurseni kohë dhe të eksperimentoni me lloje të ndryshme të karkalecave (ose karkalec ose pulë). Disa njerëz rekomandojnë të shtoni më shumë “trini i shenjtë” i perimeve – qepë, speca dhe selino – për të bërë këtë pjatë më të shëndetshme dhe aromatike.

5. Petë e preferuara me hudhër

Petë me hudhër për një pjatë të shpejtë dhe të shijshme Kjo recetë e thjeshtë por e shijshme e CookingQueen do t’ju bëjë të dashuroheni me petët me hudhër. Ato janë një zgjedhje e përsosur për një pjatë anësore me biftek të pjekur në skarë, por ju gjithashtu mund t’i personalizoni sipas dëshirës tuaj. Me vetëm gjashtë përbërës dhe më pak se 30 minuta kohë gatimi, kjo recetë është ideale për një darkë të lehtë dhe të ngrohtë. Ju mund ta bëni këtë pjatë edhe më të plotë duke shtuar proteinat tuaja të preferuara dhe/ose perime të shumta.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika