Pikëpamja e Guardian për ofensivën e re të Rusisë: Aleatët e Ukrainës duhet të ripërtërijnë fokusin e tyre

Punonjësit e urgjencës ecin mes mbeturinave përpara një ndërtese banimi të dëmtuar si rezultat i një sulmi me raketa në Kharkiv më 14 maj. Foto: Roman Pilipey/AFP/Getty Images

Vizita e paparalajmëruar e Antony Blinken në Kiev të martën ishte një shfaqje e mirëpritur dhe në kohë të mbështetjes. Ishte udhëtimi i parë i sekretarit të Shtetit të SHBA-së në Ukrainë që kur Amerika me vonesë nënshkroi një paketë ndihme prej 61 miliardë dollarësh muajin e kaluar, duke lejuar që një furnizim dëshpërimisht i nevojshëm me armë të reja të rrjedhë më në fund për trupat në lindje. Ndërsa Blinken takoi presidentin, Volodymyr Zelenskiy në kryeqytet, ngjarjet vazhduan të nënvizonin se sa urgjentisht kërkohet një ndihmë e tillë – dhe shumë më tepër nga e njëjta gjë.

Shtrirja përfundimtare e ofensivës së rëndësishme të Rusisë në rajonin e Kharkiv ende nuk është bërë e qartë. Pjesërisht mund të synohet krijimi i një zone tampon, duke mbrojtur territorin rus afër kufirit verilindor. Por ndërkohë që mijëra banorë janë zhvendosur përsëri dhe perspektiva e një sulmi të madh artilerie në qytetin e Kharkiv, inkursionet po devijojnë gjithashtu burimet e papërdorura të Ukrainës nga fronti lindor. Kjo mund të lehtësojë përparime të reja ruse në rajonin e Donbasit.

Të ballafaquar me një luftë rrënimi përgjatë vijës së madhe të frontit – dhe me rekrutimin një çështje urgjente dhe gjithnjë e më të ngarkuar – forcat ukrainase janë tejkaluar në numër dhe të armatosur. Por perëndimi mund të kishte bërë më shumë në muajt e fundit për të forcuar mbrojtjen, në pritje të një ofensive të këtij lloji. Tmerri që është shpalosur në Izrael dhe Gaza ka devijuar vëmendjen dhe fokusin ndërkombëtar. Mosfunksionimi politik në Uashington dhe një proces i rënduar vendimmarrjeje dhe dërgimi në Bruksel, e kanë komplikuar problemin. Si pasojë, ushtria e Ukrainës rrezikon të mbetet e shkurtër, pasi fillon ajo që mund të jetë një fazë vendimtare në luftën brutale dhe të paligjshme të Vladimir Putinit.

Siç ka qenë i detyruar të bëjë me aleatët gjatë gjithë luftës, Zelenskiy e mirëpriti z.Blinken duke shprehur mirënjohjen për ndihmën e marrë, ndërsa u lut urgjentisht për më shumë. Perëndimi ka qenë i kujdesshëm për dërgimin e armëve me rreze të gjatë që mund të përdoren për ta çuar luftën thellë në territorin rus. Por rritja e ritmit dhe nivelit të ndihmës nuk duhet të kalojë vijat e kuqe. Dy sisteme të tjera të mbrojtjes ajrore, i tha Zelenskiy Sekretarit të Shtetit, ishin të nevojshme për mbrojtjen e Kharkiv, qytetit të dytë të Ukrainës. Ndërsa breshëritë e pamëshirshme ajrore ruse janë bërë më të mëdha dhe më të sofistikuara, burimet e kufizuara po i detyrojnë komandantët ukrainas të zgjedhin midis mbrojtjes së qendrave urbane dhe infrastrukturës vendimtare. Kërkohet një rindezje e kapaciteteve mbrojtëse nëse ato nuk rrezikojnë të mbingarkohen.

Vizita e Blinken ishte gjithashtu në kohë për një arsye të dytë. Pothuajse një mijë milje në jug të Kharkiv, në Tbilisi, flirtet e partisë qeverisëse gjeorgjiane me një pozicion pro-Moskovës po vijnë në një krye të rrezikshme dhe të dhunshme. Emërimi në fillim të këtij viti i një kryeministri të ri pro-rus, pas një riorganizimi të qeverisë, është pasuar nga një goditje ndaj të drejtave të LGBTQ+ dhe një projekt-ligj i ri për “agjentët e huaj”, i miratuar në parlamentin gjeorgjian të martën.

Në mënyrë transparente, qëllimi i ligjit është të legjitimojë ngacmimin dhe stigmatizimin e grupeve të të drejtave civile dhe organizatave joqeveritare që mendohet se po promovojnë një axhendë liberale, “pro-perëndimore”. Rrezikimi në dukje i qëllimshëm i ambicieve të Gjeorgjisë për t’u bashkuar me BE-në, e cila ka dënuar shtypjen e protestave kundër projektligjit nga rrugaçët, tregon në mënyrë ogurzezë llojin e destabilizimit të ndikuar nga Rusia, tashmë i dukshëm në Moldavi.

Ngjarjet në Tbilisi nënvizojnë aksionet gjeopolitike për të cilat po luhet, ndërsa zoti Putin kërkon të krijojë një pozicion fitues fuqie në Ukrainë dhe të rindërtojë hegjemoninë ruse diku tjetër. Ndërsa ritmi shpejtohet papritur pas një periudhe ngërçi relativ, dhe Kremlini kërkon të mposht Kievin përmes peshës së madhe të numrave dhe materialeve, perëndimi duhet të mbajë fokusin e tij dhe të sigurojë që Ukraina të vazhdojë të marrë mbështetje. /The Guardian

Të fundit nga rubrika